ברוך ידיד/TPS
בזמן שאבו מאזן מעכב את פרסום הצו הנשיאותי לבחירות ברשות, רושם המאבק בין חמא"ס לרשות הפלסטינית שיאים חדשים: ביקור תנחומים, שערך שלשום אסמאעיל הניה, מנהיג חמא"ס, בנסיכות עומאן, במקביל לביקורו הרשמי של אבו מאזן, מעורר סערה ברשות הפלסטינית ומעלה את המתיחות בין הצדדים.
הניה, ששוהה בקטאר מזה יותר מחודש, יצא לעומאן בצעד הפגנתי, אף שאבו מאזן מבקר שם בביקור רשמי מטעם הרשות הפלסטינית ואש"פ. ברמאללה נתפס הדבר כהצהרת כוונות מצדו של הניה בדבר היותו חלופה לאבו מאזן וכהתערבות בוטה בסמכותה הרשמית של הרשות. לפיכך מבהירה הרשות בימים האחרונים, למדינות ערביות, כי הניה איננו מייצג את העם הפלסטיני ואין לשתף עמו פעולה.

איסמעיל הניה ברצועת עזה. צילום: עבד ראחים ח'טיב, פלאש 90

"צעד משפיל כזה לא זכור לנו ונראה שהניה הכריז מלחמה פתוחה על הנציגות הרשמית של העם הפלסטיני והוא מזלזל באופן גלוי בסמכויותיו של אש"פ", אומר בכיר ברמאללה לסוכנות הידיעות הישראלית .TPS
הרשות הפלסטינית מגיבה במתקפה על הניה ואמש (13 ינואר) פרסמה סוכנות הידיעות הרשמית שלה – "ופא", כתבה בעניין "ההשתחוות של מנהיגי חמא"ס (באיראן) שמגמדת את דמותם של הפלסטינים" ומתארת את ראשי חמא"ס "כקבצנים מנשקי ידיים". גם הטלוויזיה הפלסטינית מסקרת את בהרחבה את "הקשרים החשודים של מנהיגי חמא"ס".

לאחר שתמונות בהן צולם דגל חמא"ס מאחורי גבו של אסמאעיל קאאני, מפקדם החדש כל "כוחות אל קודס" האיראנים, שידרו כלי התקשורת של הרשות תמונות נוספות, כדי לנגח את חמא"ס ובהן נראה הניה מנשק את ידיו של מנהיג איראן, ח'מינאי ושל השיח' יוסף קרדאווי הקיצוני.
כעבור זמן קצר טענה חמא"ס, כי אלו תמונות מפוברקות.
גורמים פלסטינים יוצאים נגד צעד זה של חמא"ס ומזהירים מפני הנזקים הצפויים לתדמית הפלסטינית שעלולה להיות מזוהה עם הציר האיראני, אם תוסיף חמא"ס להציג את עצמה כנציגתם של הפלסטינים.
דובר תנועת "פת"ח", חסין חמאיל, אומר, כי חמא"ס פועלת להנציח את הפילוג ברשות הפלסטינית למטרות רווח פוליטי ותוך פגיעה קשה באינטרסים הלאומיים". סוכנות "ופא" תוקפת את חמא"ס בשל כוונתה לחטוף את זכות הייצוג בידי אש"פ.


בצעד נדיר למדי, מזהירה "ופא" מכך שעמדותיה של חמא"ס כלפי איראן "יחדרו לתודעתם של מיליוני אנשים חופשיים ברחבי העולם, ויהיו עלבון ללאומיות הפלסטינית".
גם נציגי ארגונים שונים ברשות מצטרפים לפת"ח בהתקפה על חמא"ס, שאחדים מדובריה מתבטאים בדבר הצורך לפתוח ערוצים גם עם ארה"ב: וליד עואד, חבר הלשכה המדינית של "מפלגת העם", אומר, כי "מאמצי חמא"ס לפתוח ערוצי תקשורת עם וושינגטון חושפים את הקונספירציה הגדולה שמטרתה להכות את הייצוג הפלסטיני המאוחד ולפורר את הזהות הלאומית ואף לקדם את תכנית המאה האמריקאית".
גורם ברצועת עזה אומר הבוקר ל TPS, כי הניה עשוי להישאר זמן רב בקטאר כדי להיות קרוב למוקד העניינים לקראת הבחירות להנהגת חמא"ס בשל החשש שח'אלד משעל, קודמו בתפקיד, עשוי לשוב וכסאו, בתמיכת קטאר ותורכיה. הניה שוהה מחוץ לרצועה כבר למעלה מחודש וביקר עד כה בתורכיה, במצרים ובאיראן.

סיבה נוספת לכך היא החשש שמא תמנע מצרים את חזרתו של הניה לרצועה, לאחר שהפר את ההתחייבות ונסע לאיראן והשתתף בהלווייתו של קאסם סולימאני.
במצרים כבר החלו לגבות מחמא"ס את מחיר הפרת התחייבותו ע"י הניה: פרשנים ועיתונאים תוקפים את חמא"ס בעקבות צעדיה האחרונים באיראן ובעומאן והתקשורת המצרית מגנה את חמא"ס ומתארת את "תרבות נשיקות הידיים של האחים המוסלמים, שמנשקים את מי שמשלם להם יותר".


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.