צילום: Henry Romero, Pixabay

עולם האונקולוגיה עובר בשנים האחרונות מהפכה ושמה טיפול בהתאמה אישית. בבסיס הגישה עומדת הידיעה שגידול סרטני יכול לבטא מספר רב של תכונות שישפיעו על מהלך המחלה והטיפול המומלץ. כך, שתי חולות יקבלו טיפול שונה לפי המאפיינים התאיים והגנטיים הייחודיים לכל אחת מהן, למרות שלשתיהן אותה הכותרת של סרטן השד, לדוגמה.

זה בדיוק התהליך שעובר סרטן השד מסוג טריפל נגטיב בו מאובחנות כ-1000 נשים בישראל מדי שנה: בעוד שעד כה הוכללו כל החולות תחת אותה הכותרת החלו לאחרונה לאפיין תתי סוגים שונים של סרטן זה לפי מאפיינים תאיים ייחודיים, דבר שטרם השפיע על הטיפול שיקבלו החולות.

כעת, החלו לאפיין את תתי הסוגים לפי מאפיינים גנומיים ומחקרים ראשונים מרמזים על השלכות טיפוליות משמעותיות של חלוקה חדשנית זו.

סרטן טריפל נגטיב: משמעות השליליות המשולשת

סרטן שד מסוג טריפל נגטיב (Triple Negative, TNBC), כשמו כן הוא, סרטן שד שנמצא שלילי ל-3 סמנים תאיים. הסמנים התאיים שנמצאים שליליים בסרטן שד זה הם הקולטנים להורמון אסטרוגן, ההורמון פרוגסטרון והקולטן HER2/neu.

כלומר, התאים הממאירים בגידולי טריפל נגטיב לא מכילים קולטנים להורמונים אסטרוגן או פרוגסטרון ולכן ניתן להסיק שהם אינם תלויים בהם, או ב-HER2, לצורך התפתחותם.

זו הסיבה שלא יומלץ לחולות בסרטן שד מסוג טריפל נגטיב לקבל טיפול הפועל על נגידת אסטרוגן (כגון מעכבי ארומטז ומעכבים תחרותיים של הקולטן) או טיפול בתרופות שמונעות את הקישור לקולטן HER-2- למרות שהוא נמצא יעיל בחולות שיש להן קולטנים אלה.

אבחון מיטבי של גידול טריפל נגטיב: האבחון עד כה לא סייע לטיפול

המאפיינים התאיים, הגנטיים וההשלכות של סרטן שד על תוחלת החיים של החולות משתנה באופן משמעותי בין חולה לחולה. ישנן מספר דרכים לחלק את סוגי סרטן זה אך באופן גס נהוג לחלק את גידולי הטריפל נגטיב לשישה סוגים במה שידוע כחלוקה על שם להמן, על שם החוקר שהציע אותה לראשונה: Basal-like 1  ו-Basal-like 2 , Immunomodulatory, Mesenchymal, Mesenchymal stem-like ו-luminal androgen .
על פי סיווג הגידול לאחת מקבוצות אלה ניתן לחזות באופן טוב יותר את מהלך המחלה לעומת גידולי שד אחרים שאינם טריפל נגטיב. כך, ידוע שסוגים מסוימים משיגים שיעורי השרדות דומים לאלו של סרטן שד שאינו טריפל נגטיב. עם זאת, החלוקה לתת סוגים אלה אינה משפיעה לרוב על המהלך הטיפולי בין הסוגים השונים וזה נשאר לרוב טיפול בכימותרפיה ובהקרנות לאחר ניתוח ולעיתים אף לפניו.

צילום: jnprice73, Pixabay

2018: הניתוח הגנומי פותח צוהר לטיפולים חדשים

לאחרונה, הוצע לבצע ניתוח גנומי לגידולי טריפל נגטיב ולאפיין את התכונות הגנטיות שגורמות למחלה ומתחזקות אותה בחולות אלה. על פי מאמר שפורסם בתחילת השנה בכתב העת Annals of Oncology בשיתוף החברה האירופאית לאונקולוגיה קלינית נמצא שתתי הסוגים השונים של סרטן טריפל נגטיב מכילים מאפיינים גנטיים ייחודיים שמשפיעים על התפתחות המחלה ועל רגישותם האפשרית לטיפולים שונים. כך, נמצא ש-2 מתתי הסוגים מבטאים תכונות שיכולות להפוך אותם למטרות יעילות לטיפול באמצעות אימונותרפיות מסוג Checkpoint inhibitor. טיפולים אימונותרפיים אלה, כבר הביאו לשיפור משמעותי בטיפול בסרטנים רבים אחרים בשנים האחרונות.

על אף שמדובר בממצאים ראשונים, כבר ניתן לאתר מחקרים קליניים שמגייסים חולות לטיפולים ניסיוניים באמצעות אימונותרפיות אלה בארה"ב.

סביר שבעתיד נראה הרחבה של מגמה זו ובדיקה של טיפולים חדשניים נוספים עבור סרטן שד מסוג טריפל נגטיב. תהליך זה מתאפשר, כאמור, הודות לטכנולוגיות הניתוח הגנומי שהופכות יעילות וזולות יותר ומאפשרות לבנות עבור כל חולה את פרופיל המחלה הייחודי לה.

 

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20