מעל לשבעים שנה חלפו מאז תום השואה ולא למדנו דבר.
השואה האיומה שהתרחשה עלינו במלחמת העולם השנייה ע"י הנאצים ימ"ש והרצח האיום והנורא של ששת המיליונים היו צריכים ללמד אותנו יותר.

יום השואה עובר עליי השנה בעצב גדול על כך שאינני יכול לפנות לאבי הגיבור, אליהו שפירא ז"ל, שעבר את השואה בתור ילד והגיע לארץ בספינת מעפילים לאחר שהות במחנה בקפריסין.
לצערי הוא מיעט לספר לנו על קורותיו ועל קורות משפחתו בשנים האיומות הללו. מהמעט שאני יודע, אני יודע כי משפחתו שהתה רוב המלחמה באזור מוגילב בטרנסניסטריה ושרדה איכשהו. אני זוכר כי סיפר לי על דודו חיים טירר הי"ד שנלקח לעבודה ונרצח כנראה ביריות. צר לי כי אינני יכול לשאול אותו שאלות נוספות על מה שעבר עליו בתקופה איומה זו.

שפירא
אבי, אליהו שפירא ז"ל

במקום לעסוק השנה בלמידה, בהקשבה לסיפורם של השורדים, בגבורה, באומץ, בפעולות להקמת המדינה ע"י השורדים הגיבורים, בגיבוש תכנית למתן עזרה כלכלית, רפואית ונפשית לכל ניצולי השואה החיים עמנו כיום הזקוקים לכך, במקום לעסוק בצורך לזכור ולא לשכוח, את שעשו לנו ולהבטיח במעשים ולא רק בדיבורים, כי לעולם לא יוכלו לעשות לנו זאת שוב – במקום זאת, אנו עוסקים מאמש בגידופים משמאל ומימין על דבריו השגויים של סגן הרמטכ"ל גולן.

במקום לשמור על ממלכתיות, לעסוק היום במה שחשוב, בזכר השואה, נגררנו להמשך הויכוח בין שמאל לימין.
יש ויכוח, נכון. יש מאבק על זהותה של המדינה כיום. השמאל משפיע בעזרת עמותות משופעות בכסף עם תרומות מכל העולם ששולחות זרועות לכל גופי החברה הישראלית ומשפיעות. הן כותבות מערכי לימוד לשוטרים ומטיסות אותן לחו"ל כפי שנחשף לאחרונה, הן משפיעות על מינוי עורכי דין בפרקליטות בדרכים שונות והן עושות גם פעילויות עם צה"ל.
אך כל זמן שפעולות אלו חוקיות, אין לנו מה להלין על כך. או שנשנה את החוק ונמנע פעולות שכאלה, או שהימין שלכאורה נמצא בהנהגה ינקוט פעולות דומות מן הצד שלו וישפיע אף הוא.

לא למדנו דבר. לא למדנו שלנאצים לא היה אכפת אם אנו ימניים או שמאלניים, אם אנו דתיים או חילוניים, אשכנזיים או מזרחיים, קפיטליסטים או סוציאליסטים, יהודים הלכתיים או לא. הנאצים ניסו להשמיד את כולנו ללא שום הבדל, רק משום שאנו יהודים. וכדאי מאוד שנזכור את זה.
ניסו להשמיד אותנו כי אנו יהודים. גם אויבינו כיום רוצים להשמידנו כי אנו יהודים, לא בגלל שום דבר אחר.

בואו ונפסיק את הוויכוח המטופש ביום זה ונזכור את השואה, את אחינו ששת המיליונים הגיבורים, כדי שגם בעתיד ננצח.

נחמן שפירא

נחמן שפירא

עורך השבועון נופים
נחמן שפירא


:עוד באותו נושא