הרב שטיינמן ז"ל. צילום: פלאש 90
ז"ל. צילום: פלאש 90

צוואתו של הרב אהרן לייב שטיינמן ז"ל שהוקראה היום (שלישי) בהלווייתו, מגלה את רצונותיו בכל הקשור להנצחתו:  "אבקש מאוד לא להספידני, לא בפניי, ולא שלא בפניי, ולא לעשות עצרת התעוררות או עצרת אבל", כך ביקש הרב המנוח.

סעיפים נוספים בצוואה, שנכתבו באותה הרוח מבקשים גם הם שלא להרבות בפרסומים או בהוצאת כספים על הנצחתו לאחר לכתו. "לא לכתוב שום מאמר עלי בעיתונים יומיים שבועיים, חודשיים", ביקש הרב זצ"ל.

עוד ביקש: "לא להדפיס מודעות על הלוויה, לא להודיע ברמקול או ברדיו, מספיק שיהיו רק עשרה אנשים בהלוויה".

מסע הלווייה של הרב שטיינמן בבני ברק. צילום: אבי נדיבי/TPS
מסע הלווייה של הרב שטיינמן בבני ברק. צילום: אבי נדיבי/TPS

בכל הקשור להוראות הקבורה ביקש: "לא לכתוב על המצבה שום תארים אלא "פה נקבר רבי אהרן יהודה לב בן נח צבי שטיינמן", וש"המצבה תהיה הכי זולה ופשוטה, לא לבזבז כסף עבור קניית מקום בבית הקברות, אבל אם רוצים לתת צדקה שיתנו בלי קניית מקום".

בנוגע למועד קבורתו ביקש: "להשתדל שלא לשהות בין מיתה לקבורה, רק לברר שתהיה קבורה הכי סמוך למיתה".

הרב שטיינמן גם ביקש שלא להקדיש זמן נרחב לעלייה לקברו, מטעמים של חשש לביטול תורה: "בימים שהמנהג ללכת אל הקבר, מכל מקום לא יבזבזו יותר מדי זמן בעבור זה, ויותר כדאי להתחזק ללמוד בסדר ומלדבר על דברים בטלים".

הרב שטיינמן ז"ל. צילום: פלאש 90
הרב שטיינמן ז"ל. צילום: פלאש 90

כמו כן נכתב "אם על ידי החיפוש למצוא מקום להתפלל לפני העמוד יגרום הרבה ביטול תורה יותר כדאי ללמוד לשם שמים בזמן הזה".

"אבקש מכל מי שרוצה בטובתי ללמוד פרק אחד משניות עד גמר י"ב חודש והבנות יאמרו כל יום עשרה פרקי תהילים גם בשבת וביום טוב", כתב הרב.

בסעיפים נוספים בצווה ביקש הרב:"שלא להזכירני בשם צדיק או ירא שמים כדי שלא אתבזה על ידי זה בעולם האמת".

הרב זצ"ל ביקש גם סליחה ממי שפגע בו במהלך חייו: "אבקש מאד מחילה מכל מי שפגעתי בכבודו וכן מי שאני חייב לו כסף ולא ידוע ובמציאות לא יגבה היינו שיכל לגבות על פי דין, נא למחול לי".

"כל יוצא חלציי לא ילכו אחר המיטה כמנהג ירושלים".

כמו כן, ביקש הרב שלא יקראו לילדים על שמו והסביר: "היות והרבה טועים בי, לכן מצידי אני מייעץ שלא לקבוע ילדים על שמי אבל איני אוסר את זה".

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.