אולי אני תמים או לא מספיק חכם אבל קשה לי להבין איך הופכים את עניין הזוהמה בכנרת ואת הראיון בתוכנית של רפי רשף עם הנערים ברקע למלחמה של ימין ושמאל.

כלומר, אני מבין, בפוליטיקה עושים הכול כדי להרוויח עוד כמה נקודות. אבל יש דברים שהם מעל לפוליטיקה. האם רק מצביעי הימין מלכלכים? האם הם מלכלכים בגלל שהם משויכים לימין? או שאולי קודם הם מלכלכים ורק אז מחליטים להתמסד לצד הימני של המפה הפוליטית? אולי בכלל מדובר בטקס חניכה לקבלה לימין?

ואם אכן ישנה קורלציה שכזו, שרוב המלכלכים הם מצביעי ימין או מצביעי ימין עתידיים, האם זה יכול להגיד משהו על המחנה בכללותו? אולי יש לו ערכים מלכלכים?

מישהו שיכול לענות על השאלה הזאת בחיוב הוא או חשוך בדעותיו או שהוא מאוד מתוסכל  – או שהוא שניהם גם יחד. אם מישהו באמת מאמין שהימין הופך את ישראל לחבורה של ערסים מטונפים, אז הוא טועה ומטעה לכל הפחות.

כיוון שגם אם השמאל היה בשלטון עכשיו, או יהיה במשך העשור הקרוב (מצביעי השמאל, אל תפתחו ציפיות, זה לא באמת יקרה), חופי ישראל עדיין יהיו מזוהמים אחרי שעם ישראל מבקר בהם. הרגליים על מושבי האוטובוס ישארו גם ישארו.

 

13102836_10208474849964575_4282714868108391566_n
נופשים בכנרת. לא עניין של ימין או שמאל

 

זה באמת לא עניין של ימין או שמאל, זה עניין של חינוך. חינוך בסיסו בבית ורק שם. האדם מקבל את ערכיו הבסיסיים ביותר בד' אמותיו מהוריו. כמובן, בבית הספר יש לחדד את הערכים האלה ולפתח אותם, אבל בלי יסודות איתנים כל המבנה הערכי יקרוס.

זה לא עניין של ימין ושמאל, כי כבר מזמן המדינה לא באמת מחנכת ולא מנסה אפילו לחנך. הניסויים כמו בית ילדים וכפרי נוער כבר לא מתאימים לרוב הציבור ולא באמת עובדים.

בעולמנו הפוסט מודרני מלמדים או מנסים ללמד שאין אמת אחת ושצריך לתת ביטוי לכל אחד ולכל דבר. אין סייגים, אין גבולות, וכל זה באמתלה של פגיעה בחופש וביצירתיות של הילד. כך גדלים דורות על גבי דורות של ערסים. הסמכות ההורית והמורית נשחקת לטובת ה"חופש" של הילד.

כאשר הילד מאבד את תחושת הגבולות הכל כך חשובה, אז הוא מלכלך חופשי- ללא גבולות – ופשוט לצפצף על החוקים וסמכות. במצב הנוכחי אין גבולות, אין מוסר ואין תחושות אחראיות.

זה לא עניין של ימין ושמאל. זו בעיה של החברה כולה, מחלה שרק יחד נוכל לטפל בה. אכיפה חזקה ומשילות אמיתית, יכולות להגיע לא רק מהממשלה, אלא דרך מחאה של הציבור כולו למען הנושא הזה.

הבעיה לא תיפטר אם חלק מהציבור ידרוש מעצרים והטלת קנסות כבדים ויד קשה של המשטרה, וחלק אחר של הציבור יזעק "הם רק ילדים, הם לא ידעו", או "מה ההורים אשמים". רק תמיכה כוללת יכולה למנוע ערסיפיקציה של החברה כולה.

החברים מהצד השמאלי של המפה הפוליטית יכולים להמשיך להאשים את הימין בזיהום חופי ישראל ובגידול ערסים בחממות הליכוד ובבית היהודי, אבל האם זה יעזור? במקרה הטוב הם ימשיכו להיות מתוסכלים לפחות בחמשת מערכות הבחירות הקרובות, במקרה הרע ירדו לברלין ויפגשו את הנאורות מקרוב.

דני גלמן

דני גלמן

אני חושב שהאמת תמיד פשוטה. היא פחות או יותר חייבת להיות. היא צריכה להיות מספיק פשוטה שילד יוכל להבין אותה. אחרת יהיה מאוחר מדי. עד שתבין אותה יהיה מאוחר מדי

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.