איפה הציונות הדתית הייתה בזמן ההפגנה? שאלה טובה, אבל השאלה העיקרית שצריכה להישאל היא: איפה לעזאזל הימין החילוני נמצא בזמן שראש הממשלה חוזר השכם וערב על מחויבותו ל-"חזון שתי המדינות"? או על האיסור של יהודים להתפלל בהר הבית? או הקפאת הבנייה ביו"ש?

אם הציבור הדתי לאומי היה עורך הפגנה בכיכר רבין נגד ראש הממשלה על שאימץ את דרך השמאל ומכריז כי יהודה ושומרון, שם גרים כמעט חצי מליון תושבים, הם בעצם שטחי פלשתין העתידית, האם אותם אלה שהתלוננו על אי הנוכחות של הכיפות הסרוגות היו מגיעים לכיכר? האם הם היו מזדהים עם מחאה של תושבי יו"ש על כך שראש הממשלה מתגאה בזה ששנים הוא לא מאפשר להם לבנות? ההיסטוריה מגלה שהתשובה היא לא.

 

איפה חשבון הנפש של הליכודניקים? צילום: פלאש 90
איפה חשבון הנפש של הליכודניקים? צילום: פלאש 90

 

במשך שנים התרגלנו לכך שהציונות הדתית נדרשת פעם אחר פעם לערוך חשבון נפש, אבל הגיע הזמן לומר: הפעם הליכודניקים צריכים לעשות את חשבון הנפש. אלו שנתנו את המנדט לשר ביטחון שקורא לחייל "חייל שסרח" ולאלו שמבקרים אותו ל"בהמות" ו"ראשי כנופיות".

הבעיה הגדולה ביותר של הליכודניקים היא שערך "הייצוג" גובר אצלם על הכל. לא מעניין אותם שראש ממשלה יהיה חסר אידיאולוגיה ופועל אך ורק מלחצים. לא מעניין אותם שהוא פועל בניגוד מוחלט להבטחות הבחירות שלו. בקלפי הם יחזרו "הביתה". כמו אישה מוכה הקונה את שקרי בעלה ומקבלת אותו בזרועות פתוחות, אך מסרבת להכיר במציאות הכואבת: בעלה אלים.

אני בטוח שלמרות כל הרעש, בוגי יעלון, "האויב הגדול" של תומכי החייל מחברון, יסיים שוב במקום גבוה בפריימריז הבאים. למה? כי כשבוחרים מנהיג על פי ערך ייצוגי בלבד, המנהיג לא יחשוש לסטות ימינה או בעיקר שמאלה מהכיוון שאליו כביכול אמור היה ללכת, כי בסופו של דבר, התדמית הייצוגית של ה"מבוגר האחראי" ו"מר ביטחון" תמיד יגברו על האידיאולוגיה, אידיאולוגיה שכלל לא קיימת.

אתם לא יכולים להאשים אחרים על כך שלא הביעו אתכם הזדהות נגד אלה שאתם עצמכם העלתם לשלטון. זה כמו לזרוק שקית מים מהגג שבסוף נופלת על האוטו שלך ואחר כל להתלונן על השכן שלא תפס אותה מהחלון בזמן.

20 News

20 News