עם ישראל התעורר הבוקר להודעה, לאו דווקא דרמטית במיוחד, על התפטרותו של שר הביטחון משה (בוגי) יעלון. קודם אאחל לו הצלחה באשר יילך, אך אין ספק כי התפטרותו הייתה לא רק מתבקשת אלא נדרשת עקב כישלונו המהדהד בתפקיד. שלא תטעו, השינוי לא הגיע עקב ההתרחשויות האחרונות אלא התחיל הרבה לפני וככל הנראה הגיעו מים עד נפש.

הודעת יעלון. צילום מסך: פייסבוק
הודעת יעלון. צילום מסך: פייסבוק

קשה לשים את האצבע היכן בדיוק החלה התנהלותו הלקויה של שר הביטחון. ההתדרדרות לוותה אמירות אחוזות אמוק שלא היו מביישות את ראשת מפלגת 'מרצ', למשל בנאומו במליאת הכנסת לפני כחודשיים אמר, "מה אתם רוצים, צבא מתבהם שאיבד חוט שדרה מוסרי?".

מכל הצבאות בעולם בחר דווקא לקרוא לצבא ההגנה לישראל – הצבא שלנו, שמורכב מאבותינו, אמהותינו, אחינו, אחיותנו, בנינו בנותינו, דם מדימנו, מתבהם? זהו כשל לוגי מרתיח ומעצבן שלא מתקבל על הדעת, ובוודאי לא על דעתם השפויה של האזרחים שהלכו לפי רחשי ליבם ובחרו בממשלה הנוכחית.

התקרית שהחלה את חתירת יעלון החוצה. צילום: פלאש 90
התקרית שהחלה את חתירת יעלון החוצה. צילום: פלאש 90

ועל מה אמר את הדברים? על החייל אלאור עזריה שירה במחבל. בוגי אמר שהוא "סרח". קצרה היריעה מלומר את דעתי בנושא הזה, רק אומר כי אם החייל סרח, אזי המפקד שלו סרח גם כן, וכך מפקדו שלו, וכן הלאה וכן הלאה עד לעמדת שר הביטחון. אלאור לא השכים קום בבוקר בבית, והחליט לצאת ולהרוג מחבל. לא ולא.

הוא הוצב שם במטרה להגן עלינו והוא הופקר בצורה מכוערת ע"י ראש המערכת הביטחונית, ואף בתחילה ניסו להאשימו ברצח. איך אפשר לרצוח מחבל? באותה מידה אפשר לטעון כי ניתן "לחתוך מים".

העם מאס בהתנהלות הסרוחה של שר הביטחון אולי הכושל ביותר שידע עם ישראל לדורותיו. הקש ששבר את גב הגמל היה ההתבטאות האחרונה אל הקצינים הבכירים, "המשיכו לומר את אשר על ליבכם, גם אם הדברים חולקים על עמדות של הדרג המדיני".

שר הביטחון התבלבל. הצבא כפוף לדרג המדיני ולא להיפך, וכל עוד זה כך חל איסור מוחלט על אישי בצבא, בפרט קצינים בדרגה בכירה כל-כך, להתבטא בעניינים פוליטיים. במדינה מתוקנת האלוף היה מודח באופן מיידי והופך למוקצה מחמת מיאוס, במיוחד לאחר שהודחו קצינים בדרגות כאלו בין היתר בגלל טרקטורון. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, דאג לסיכול פוליטי ממוקד של בוגי יעלון ועל הדרך גרם למלחמות פוליטיות פנימיות במפלגת 'העבודה'. מהלך גאוני שהשאיר גם את המדיה בישראל פעורת פה.

התוצאה העיקרית מכל האירועים שהתרחשו בחצי שנה האחרונה היא קיום רצון הבוחר. קיבלנו, לפחות על הנייר, אדם שהוא מהמתאימים ביותר לתפקיד הנכסף בסיטואציה הנוכחית. לסיטואציה כאילו בדיונית בה אזרחים ישראלים חפים מפשע מפחדים להסתובב ברחובות המדינה שמא ידקרו למוות בידי בני עוולה.

לכל הרוחות, היה פיגוע התאבדות וזה עבר בשקט יחסי. נכון, מדובר בביטחון פנים, אך זה מתחיל מביטחון כללי. ההסתה אצל הערבים במזרח ירושלים ויו"ש היא פרועה ושלוחת רסן, שלא מביישת את גרמניה של שנות ה-30, בה מלמדים פעוטות וילדים שלרצוח ישראלים זה צו שמיימי.

עם טרור נלחמים בכח. ניסינו את שיטת האוטופיה, זה לא צלח בעזה, נהפוך הוא. עכשיו הגיע הזמן לעמוד אל מול אויבינו בעוז ובעוצמה בלתי מתפשרים. על פניו נראה כי בוגי סיים את דרכו במפלגת השלטון 'הליכוד' והוא קורץ אל מפלגות המרכז-שמאל ומתכנן קדימה את חייו הפוליטיים, ובתמורה קיבלנו את הממשלה הימנית ביותר בהיסטוריה של מדינת ישראל.

אסיים באמירתו של בוגי, "לנווט לפי מצפן ולא לפי שבשבת רוחות". מר יעלון, מצפן לא תמיד מדייק. למשל באיזורים כמו משולש ברמודה בהם יש אנומליות בשדה המגנטי, ולכן לא ניתן להסתמך עליו לעומת שבשבת שתמיד תראה לאן הרוח נושבת. ולמזלנו, הרוח נושבת חזק ימינה.

20 News

20 News