אירוע ההנצחה לנרצח הפיגוע בקפה אפרופו. צילום: אור קפלן
אירוע ההנצחה לנרצחות . צילום: אור קפלן

 

הערב (ג') נערך אירוע  מיוחד ב"" בת"א לזכרן של , מיכל מידן-אברהמי וענת רוזן-וינטר הי"ד, שנרצחו בפיגוע בקפה אפרופו בת"א במרץ 1997.

עד כה לא הונצחו קורבנות הפיגוע בבית עצמו וזו למעשה ההתמודדות הראשונה של בית חנה עם העבר הטרגי של המקום. במסגרת האירוע ב"בית חנה", המקום בו שכן לפני 20 שנה , קראו ל-3 עצי הדקל אשר בחצר המתחם על שמן של הקורבנות, כאשר על כל עץ נתלתה לוחית עם השם של אחת מהנרצחות בפיגוע כאות זיכרון והנצחה. בטקס נכחו בני משפחותיהן של יעל, מיכל וענת זיכרונן לברכה, שנשאו דברים לזכרן.

"האושר נקטע באכזריות על ידי מחבל בן בליעל"

עו"ד צבי רוזן, אביה של ענת, אמר: "לפני 20 שנה ישבה ענת בתנו יחד עם בתה התינוקת שני, בת 6 חודשים ומחופשת לליצן, בבית הקפה 'אפרופו', כאן ב'בית חנה' לשמוח בשמחת פורים. רגעי האושר נקטעו באכזריות כאשר מחבל בן בליעל הפעיל מטען נפץ שנשא על גופו וענת קיפחה את חייה, כשהיא מסוככת בגופה על בתה הקטנה שני ומצילה את חייה. הכאב על פטירת אמה, בתנו ענת, הוא כאב תמידי. בת כמה הייתה צריכה להיות היום וכמה טוב היה לו הייתה בחיים ונהנית מבתה ומשפחתה. אכן אין גבול וקשה להגדיר את הכאב שבחסרונה".

ד״ר תמר גלעד, אימה של יעל, אמרה: "יום שישי, 21 במרץ 1997, ערב חג פורים, היה זה יום שמש אביבי, שלוש נשים צעירות מיכל, ענת ויעל מגיעות למבנה ההיסטורי של 'בית חנה', שהיה אז קפה 'אפרופו' ומתיישבות בחצר. כוס קפה, סלט, מגע של יד, תחילה של משפט, סינוור נעים של השמש הפתאומית ופיצוץ עז, ששם קץ לשלושה פרחים יפים ומאירים בשיא פריחתן. בית הקפה 'אפרופו' נסגר כבר מזמן, אבל החיים ממשיכים לזרום ואולי כך נכון וצריך להיות. לא נותר למשפחותינו אלא להודות לרוני דואק ויואב קדמון אשר ביוזמה שלהם ומתוך רגישות, איכפתיות וחזון החליטו לשמר את זכרן".

שי אברהמי, בן זוגה של מיכל: "הכאב, העצב ותחושת ההחמצה הנוראית נשארים, מלווים והולכים איתנו בני המשפחה ומעגל האנשים שהכירו את יעל, ענת ומיכל בכל יום מחיינו ובכל אשר נפנה. אבל, בהנצחה במקום עצמו, בחצר בה אירע האסון, אנו מסייעים לעצמנו, כל אחד בדרכו ובפרשנותו לזכור, לכבד, להעריך ולהתגעגע. אנו מקווים שגם הקהל הרחב יעצור לרגע, יחשוב ויהרהר על משמעות הדבר. על מי שהיה ובחטף נלקח".

רוני דואק, יזם חברתי ומבעלי בית חנה: "יעל, מיכל וענת, שמצאו את מותן בפיגוע הנורא שהתרחש פה, הן סמל לנשים חזקות ועצמאיות שחיפשו רק לעשות טוב. הצבת השלטים עם שמותיהן בחזית מתחם בית-חנה, שהיה לאורך השנים מעוז של נשיות אמיצה וחזקה, מכבדת את המקום ואת הנשים שחיו ופעלו פה".

בית חנה הינו מבנה באוהאוס בפינת הרחובות בן גוריון ואד"ם הכהן בתל אביב, המהווה שריד שנותר ממשק הפועלות ששכן במקום בתחילת שנות ה-20 ועד שנות ה-50. המקום פועל כיום כמרכז ייחודי המחבר בין אנשים, ספורט, תרבות, רוח ואוכל, המחובר בנימיו לקהילה כמו גם להיסטוריה של המבנה.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.