אחרי הכנות שנמשכו שבועות ארוכים, מטוס ה"" האמריקני נחת היום בנמל התעופה בן גוריון. נשיא , דונלד , קרא לנשיא ישראל ולראש הממשלה להצטרף לשיתוף הפעולה עליו סיכם אתמול עם מדינות ערב.

"הנשיא טראמפ, שרה ואני מברכים אתכם בבואכם לביתנו בירושלים המאוחדת, בירתה של ישראל. תמיד טוב לראות אתכם", פתח ראש הממשלה את ההצהרה המשותפת של השניים.

פגישת טראמפ ונתניהו. צילום: ערוץ 20

"היית היום בכותל המערבי, אחד האתרים הקדושים ביותר ליהדות ובכנסיית הקבר, אחד האתרים הקדושים ביותר לנצרות. אנחנו מגנים על אתרי הנצרות והאיסלאם, יותר מאשר כל מדינה אחרת במזרח התיכון. אנחנו מחוייבים לשמור על זכויותיהם של כולם", הוסיף .

הוא פנה לטראמפ ואמר, "אני מעריך מאוד את העובדה שאתה הנשיא הראשון של ארה"ב שביקר בזמן כהונתו בכותל. אזרחי ישראל מודים לך על כך. אנחנו מבינים זה את זה – במרבית הנושאים שאנחנו חושבים שיועילו למדינות שלנו. אני רוצה להודות לך על המחוייבות שלך לביטחון ישראל", אמר ראש הממשלה.

הוא התייחס לנושא האיראני. "אני רוצה שתדע עד כמה אנחנו מעריכים את השינוי במדיניות האמריקנית לגבי איראן כפי שהבעת אותה רק לפני שעה קלה. אנחנו מעריכים את ההתנהלות האמריקנית במזרח התיכון. אני מצפה להמשך שיתוף הפעולה שלנו ומאמין שנוכל לעצור את קידום הטרור שמובילה איראן ולמנוע ממנה להפוך למדינה בעלת נשק גרעיני".

נתניהו דיבר גם על הרצון האמריקני לחדש את המשא ומתן המדיני. "אני רוצה לקדם איתך גם את תהליך השלום. אנחנו רואים ניצנים מבטיחים. לראשונה זה זמן רב, אני רואה סיכוי לשינוי. המנהיגים הערביים שפגשת בימים האחרונים מעידים על כך שיש רצון לשינוי אמיתי".

מוקדם יותר ביקרו רעיית נשיא ארה"ב , יחד עם רעיית רה"מ שרה נתניהו ילדים חולים בבית החולים 'הדסה' עין כרם בירושלים. במקביל, ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא ארה"ב טראמפ נפגשו במלון המלך דוד.

"סימנים של תקווה"

טראמפ סיפר על תחושותיו מהביקור בכותל. "המילים לא יכולו להביע את עומק החוויה. זה חקוק בזיכרוני לעד. היום אנו שוב מחזקים את הברית בין ישראל לארה"ב. חברות שבנויה על אהבתנו המשותפת לאהבת האדם והחירות ותקווה משותפת לשלום בר קיימא".

הנשיא הוסיף כי "אנחנו יותר מחברים, אנו בני ברית, אנו צריכים לתפוס ההזדמנויות יחדיו, יש הרסה דברים שיכולים לקרות כעת ואנו מבינים זאת היטב. בכלל זה, קידום שגשוג, לוחמה בטרור והתמודדות עם האיום האיראני שמאיים על כל האזור ואלימות רבה".

טראמפ שב והזכיר את המסע בסעודיה, בו גילה לדבריו "סימנים שמילאו אותי בתקווה". "אנו כולים להגיע לעתיד טוב יותר בביקור שלי בערב הסעודית נפגשתי עם מנהיגים רבים מן העולם הערבי והמוסלמי. בכלל זה, המלך סלומון, שהתייחס אלינו בצורה מופלאה ובהחלט רוצה לראות דברים טובים וגדולים שיקרו בעולם. אני הכרתי מקרוב והוא באמת רוצה זאת".

"אני חולקים דאגות בנוגע לדעא"ש, השאיפות של איראן והקיצוניות שמתפשטת בחלקים רבים בעולם המוסלמי. אני שמח שיש שיתוך פעולה נגד הטרור ובהתמודדות עם אידאולוגיה של שנאה. מגלים נכונות להתמודד עם אידאולוגיות שמביאות לשפיכות דם כאן בישראל ובעולם כולו. שיתוף פעולה אפשרה וזה יקרה.  בכלל זה , צריך להתאמץ על מנת להביא שלום בין ישראל לפסלטינים".

"זה צריך לעבוד קשה, זה לא קל. אולי העסקה הקשה מכולן. אני משוכנע שיהיה לנו דיונים פוריים מאוד, ויהיו לנו דיונים מוצלחים לדעתי עם מנהיגי מדינות נוספות. אני מרגיש שזה באמת יקרה כי יש הרבה אהבה בעולם גם ממקומות שאולי תופתעו לשמוע.

ארה"ב מוכנה לעזור בכל צורה הידידות העמוקה שלנו תעמוק עוד יותר ותלזוק עוד יותר כשנעבוד ביחד בשיתוף פעולה בימים הבאים אני מודה לכם על קבלת הפנים בארץ היפה והעתיקה הזאת, בהחלט כבוד הוא לי. בפגישה שנערכה הערב במלון דיברו המנהיגים על סוגיות שונות במזה"ת, בין היתר – המלחמה בסוריה, הגרעין האירני, והסכסוך עם הפלסטינים".

"לאיראן לא יהיה נשק גרעיני"

מוקדם יותר אמר נשיא ארצות הברית טראמפ לנתניהו "האמן לי, אני מבטיח לך – לאיראן לא יהיה נשק גרעיני". את הדברים אמר במסיבת עיתונאים שקיימו השניים לפני זמן קצר, ובמהלכה אמר טראמפ "הממשל הקודם נתן לאיראן עסקה בלתי רגילה. נתנו להם חבל הצלה ועכשיו אנחנו רואים סימנים של איראן בכל המזרח התיכון".

בתום הצילום המשותף, פנה טראמפ לכלי התקשורת והכחיש את הטענות לפיהן הדליף לרוסים מידע מודיעיני אודות סוכן ישראלי בקרב דאעש. "רק שתדעו. לא הזכרתי את המילה ישראל בשיחתי עם שר החוץ הרוסי. נתניהו: רק שתדעו שיתוף הפעולה המודיעיני מצוין".

מוקדם יותר ביקר הנשיא האמריקאי דונלד טראמפ יחד עם רעייתו מלניה בכנסיית הקבר ובכותל המערבי – והיה לנשיא המכהן הראשון שמבקר באתר הקדוש.

טראמפ בכותל. צילום: שגרירות ארה"ב
טראמפ בכותל. צילום: שגרירות ארה"ב

בפתח פגישתם, הציג הנשיא ריבלין תמונות של החללים הדר גולדין ושל אורון שאול, בבקשה לעזרת הנשיא האמריקאי להשיב את גופותיהם מידי חמאס. בנאומו, קרא ריבלין לטראמפ לפעול בחזית הסורית. "יש לנקוט בפעילות חזקה יותר בנוגע לזוועות שמתחוללות מעבר לגבולנו (סוריה- א"ט)".

ריבלין קרא לטראמפ לסייע להגשת השלום עם הפלסטינים. "אחרי 2,000 שנה בגלות, יצרנו נס. נס טכנולוגי, ומעולם לא ויתרנו על חלומינו, לגור כאן בשלום עם שכנינו. השגנו הסכם שלום עם שכנינו בירדן ובמצרים, אבל לא השגנו את מטרתנו לחיות בשלום עם שכנינו הפלסטינים ושאר העולם הערבי. יעודנו, הפלסטינים והיהודים, לחיות יחד בשלום, זה לצד זה. כדי להשיג זאת, אנו זקוקים לרעיונות חדשים, אנרגיה חדשה. יכול להיות לנו כאן עמק סיליקון, מהירדן לים התיכון. אבל עלינו לוודא שלא נלך לישון עם חלום ונקום לסיוט של דאעש, חמאס וחיזבאללה על גבולנו. עלינו לוודא שאיראן נמצאת מחוץ לגבולנו, מחוץ לסוריה, מחוץ ללבנון. אני מודה לך על הרצון לסייע לנו להתקדם קדימה. אנחנו רוצים להתקדם קדימה".

"לא ניתן לאיראן להגיע לגרעין"

טראמפ השיב כי בכוונתו להבטיח שדאעש ואיראן לא יאיימו על ישראל: "בביקורי הראשון מחוץ לארה"ב, באתי להדגיש את השותפות העמוקה בין ישראל וארה"ב. זה הדבר הראשון בחשיבותו מבחינתי. אנו לא רק חברים ,אלא גם בעלי ברית. הרגע הזה בהיסטוריה קורא לנו להעמיק את הברית בינינו. מול דאעש, מול איראן, שמפיצה אלימות נוראית – לא רק כאן, אלא ברחבי העולם".

פגישת טראמפ וריבלין. צילום: ערוץ 20

הנשיא האמריקאי חזר על הצורך בשיתוף פעולה בין המדינות. "יחד נוכל למחוק את הטרור שפגע ברבים ברחבי העולם. בקול אחד נאמר כי איראן לא יכולה להחזיק בגרעין – לעולם. ועל איראן להפסיק לממן טרור. בנושאים אלו יש קונצנזוס נרחב בין מדינות העולם, גם מדינות ערב. עם המלך הסעודי דיברתי בהרחבה, והוא רוצה מאוד לראות שלום בין ישראל והפלסטינים. רבים הביעו את רצונם לעצור את הטרור ולמנוע את התפתחות ההקצנה. יש הבנה רבה בין מדינות ערב כי יש להן מכנה משותף אתכם בנוגע לסכנה האיראנית. אני מודה לכם על המחויבות להשיג שלום בין ישראל והפלסטינים. אני מצפה לדבר על התהליך המדיני, הנשיא עבאס. ילדים ישראלים ופלסטינים ראויים לחיות בשלום, ללא מפגעי הטרור שהרסו חיים רבים כל כך. כך נוכל לחזק את היכולת של ילדים רבים ברחבי העולם, באמצעות מסחר עם מדינות חדשות. אנסה לצמצם את פערי הסחר כפי שהם. יש לנו הזדמנויות רבות בפנינו. תקוותי שנגשים את כולן".

"נגיע לשלום – רק אם נעבוד יחד, אין דרך אחרת"

בנמל התעופה בן גוריון אמר טראמפ: "האתגר שלנו הוא להבטיח שהדור הבא יוכל לגדול בביטחון ובלי פחד מטרור. במסע שלי בימים האחרונים מצאתי סיבות חדשות לתקווה. בערב הסעודית פגשתי את המלך סלומון ומנהיגים ממדינות ערב, ובביקור הזה השגנו הסכמה היסטורית ליצור פעולה משותפת נגד טרור ונגד הגישה האלימה שלהם. מכאן נמשיך לפגישות בוותיקן ובנאט"ו. יש לנו הזדמנות היסטורית להביא שלום לאגן הזה ולהביס טרור, ליצור הרמוניה, שגשוג ושלום. נגיע לשם – רק אם נעבוד יחד. אין דרך אחרת".

עוד אמר טראמפ כי הוא "מצפה לעבוד אתכם, אנחנו אוהבים את ישראל. אנו מכבדים את ישראל. אני שולח לעמכם את ברכותיי העמוקות מכל תושבי ארה"ב. תודה לכם, והאל ישמור אתכם".

ריבלין: "הברית בין ישראל וארה"ב – בוהקת כמו מגדלור של חירות"

לפני הנשיא טראמפ נאמו גם הנשיא ריבלין וראש הממשלה נתניהו. ריבלין הזכיר בפני טראמפ את חגיגות ה-50 לאיחוד . "אדוני הנשיא, העולם זקוק לארה"ב חזקה. המזה"ת זקוק לארה"ב חזקה. ישראל זקוקה לארה"ב חזקה. ואם ירושה לי, ארה"ב צריכה ישראל חזקה. במזה"ת, איזור שסובל מטרור ושיגעון, השותפות בין ישראל וארה"ב בוהקת כמו מגדלור של חירות".

ריבלין 2

"החיבור בינינו הוא חיבור בין מדינות, אך גם בין עמים. אנו חולקים ערכים משותפים, ואת השאיפה לשלום. ישראל נרגשת מהביקור, ומצפה לתוצאותיו מאוד. אנו מודים לך על המחויבות לישראל, ועל המוכנות להתמודד עם אתגרי היום ואתגרי המחר. הנשיא, יהיה לי הכבוד לארח אותך בירושלים, בזמן שאנו מציינים 50 שנה לאיחוד ירושלים, במה שאנו קוראים לו 'יום ירושלים'. משמח אותנו שבעלת בריתנו החשובה ביותר מכירה בחשיבותה של ירושלים".

נתניהו: "מקווה שראש ממשלה ישראלי יוכל לטוס מת"א לריאד"

ראש הממשלה נתניהו התייחס לנאומו של טראמפ מאתמול, בו קרא למדינות ערב לשתף פעולה על מנת למגר את הטרור. "אתמול בערב הסעודית נשאת נאום מבריק של אמת ברורה. קראת לכל האומות לגרש את הטרור, קראת לכוחות הציווליזציה להיאבק בכוחות החושך. זה מה שישראל עושה במשך 69 שנים. בנינו מדינה יהודית, חיונית ודמוקרטית. בכך הגנו על כל הדתות, נוצרים, מוסלמים – כולם. לאורך המזה"ת, הנוצרים נרצחים ומיעוטים מגורשים, אבל כאן בישראל הנוצרים פורחים ואנו שומרים על זכותם של כולם".

"מושטים יד בשלום- לשלום". נתניהו
"מושטים יד בשלום- לשלום". נתניהו

ראש הממשלה הדגיש כי "ישראל גם מחויבת לשלום, כפי שביקשת אתמול. עשינו עם מצרים. ישראל מושיטה ידה לשלום – בשלום. עם הפלסטינים. אנו חותרים לשלום בו ישראל מוכרת כיהודים. טסת מריאד לת"א. אני מקווה שרה"מ ישראלי יוכל לנסוע מת"א לריאד. מי ייתן והמסע הראשון שלך הנה יהיה אבן פינה להשלמה ולשלום. אני מצפה לעבוד אתך כדי להבטיח שגשוג, ביטחון ושלום. אני מצפה כי תחת הנהגתך, הברית בין ישראל וארה"ב תתחזק ותגדל".

בנט: "תכיר בירושלים המאוחדת", חזן דרש סלפי

בשעה זו הנשיא טראמפ לוחץ את ידי שרי הממשלה, זאת לאחר שאלו הביעו חוסר רצון להגיע לאירוע – כשחשבו שהוא לא יתייחס אליהם. שר החינוך נפתלי בנט ויו"ר הבית היהודי, ניצל את ההזדמנות וקרא לטראמפ להעביר את השגרירות לירושלים. ״ברוכים הבאים לישראל אדוני הנשיא. יומולדת 50 לאיחוד ירושלים, מצפים שתהיה נשיא ראשון שמכיר בירושלים מאוחדת״. טראמפ השיב, "זה רעיון".

לעומתו, ח"כ אורן חזן (הליכוד) הביך את ראש הממשלה נתניהו כשגרר את טראמפ לסלפי.

אורן חזן דורש סלפי. צילום מסך
אורן חזן דורש סלפי. צילום מסך
נתניהו מנסה לחסום את הסלפי. צילום מסך
נתניהו מנסה לחסום את הסלפי. צילום מסך

משרד החוץ הוציא הבהרה בהתייחס למוזמנים ללחיצת הידיים עם נשיא ארה"ב ורמז כי חזן 'הסתנן' לאירוע. " משרד החוץ הזמין לאירוע את ״סגל א'״ בלבד, היינו הצמרת הבכירה של מדינת ישראל. לצערנו, מספר אנשים שלא נכללו ברשימת הסגל הבכיר ״התגנבו״ לשורת לוחצי הידיים וחרף הפצרות גורמי המקצוע של משרד החוץ מיאנו לעזוב את השורה". נזכיר כי שר החוץ בפועל, בנימין נתניהו, ניסה למנוע את מימוש הסלפי, וכשראה שאין ביכולתו למנוע זאת, ניסה לזרז את חזן.

 

דונאלד טראמפ בישראל. ההמנון האמריקאי. צילום: קובי ריכטר, TPS
דונאלד טראמפ בישראל. ההמנון האמריקאי. צילום: קובי ריכטר, TPS

בזמן שטראמפ יבקר באתרים הקדושים בעיר, רעייתו מלניה תתלווה לאשת ראש הממשלה, שרה נתניהו, בביקור בבית החולים הדסה עין כרם. בשעה שש בערב ייפגש נתניהו עם האורח הנשיאותי במלון המלך דוד, שם מתאכסן טראמפ, ואחר כך ייסעו השניים למעון ראש הממשלה לארוחת ערב חגיגית, במהלכה תתקיים הופעה אמנותית של הזמרת שירי מימון.

בתשע בערב צפוי הנשיא לחזור למלונו אחרי יום עמוס פגישות וטקסים, ולקראת יום נוסף – צפוף לא פחות. ביום שלישי בבוקר ייפגש טראמפ עם יו"ר הרשות הפלסטינית . בתחילה, תוכננה הפגישה להיערך ברמאללה אולם בשל שיקולים שונים הוחלט לקיימה בבית לחם.

דונאלד טראמפ בישראל. ההמנון האמריקאי. צילום: קובי ריכטר, TPS
דונאלד טראמפ בישראל. ההמנון האמריקאי. צילום: קובי ריכטר, TPS

 

בני הזוג נתניהו ממתינים לטראמפ בנתב"ג. צילום: קובי ריכטר, TPS
בני הזוג נתניהו ממתינים לטראמפ בנתב"ג. צילום: קובי ריכטר, TPS
הנשיא טראמפ בביקור בסעודיה. צילום: רויטרס
טראמפ בסעודיה, ביקור מוצלח. צילום: רויטרס

מאות דגלים של שתי המדינות, זרי פרחים ססגוניים, עמדות תקשורת וצילום לטובת 350 עיתונאים שיסקרו את הביקור מהארץ ומעולם – מהווים רק חלק מההיערכות לביקור. כביש מספר אחת ייחסם לתנועה למשך מספר שעות, במהלכן תיסע הפמלייה של הנשיא מנתב"ג לירושלים. המשלחת כוללת 60 כלי רכב, ולימוזינות משוריינות זהות שבאחת מהן ייסע הנשיא עצמו. כמו כן ילוו את הפמליה מאות מאבטחים – שוטרים, חיילים, אנשי שב"כ והשירות החשאי.

פגישת נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ורה"מ בנימין נתניהו בוושינגטון. צילום: לע"מ
טראמפ ונתניהו בפגישתם בוושינגטון בחודש פברואר. צילום: לע"מ

הכנות משרד הביטחון לביקור טראמפ

טראמפ ואבו מאזן בבית הלבן. צילום: מען
טראמפ ואבו מאזן בבית הלבן, בחודש שעבר. צילום: מען

בצהריים יחזור טראמפ לירושלים, יערוך ביקור קצר של רבע שעה ביד ושם ומשם ימשיך למוזיאון ישראל שם יישא נאום. בישראל ממתינים בדריכות לנאומו במוזיאון (שתוכנן במקור להיערך במצדה) מכיוון שאם יבקש להעביר מסר לישראלים ולפלסטינים, ולפרוש את משנתו בנוגע לסכסוך הישראלי פלסטיני הרי שזה יקרה בנאום הזה, ולא במהלך הביקורים הממלכתיים במעון ראש הממשלה ובבית הנשיא.
מחר (ג') אחר הצהריים יסתיים ביקורו של טראמפ שיטוס מכאן לרומא. בירושלים מקווים שהוא יעלה על כבש המטוס כשחיוך גדול מרוח על פניו, ממש כמו החיוך שלא מש מפניו במהלך הביקור בסעודיה.

ירושלים, ולא בפעם הראשונה, תהיה נצורה. ביום שני בצהריים וגם ביום שלישי ייסגרו נתיבי כביש מס' 1 המוביל לירושלים. גם מחלף גנות עד לגינות סחרוב ייסגרו לשני הכיוונים כדי לאפשר לשיירה מעבר בטוח ומהיר.
יתן לקבל מידע אודות השינויים גם במוקד המידע 110 של משטרת ישראל וגם באתר ערוץ 20, כאן נעביר דיווחים חיים ושוטפים מביקורו ההיסטורי של טראמפ בישראל.
מתוך 'לפני כולם' אמש (א')
ג'ארד קושנר ואיוונקה טראמפ. צילום: מדברים תקשורת
ג'ארד קושנר ואיוונקה טראמפ. צילום: מדברים תקשורת
צילום: מדברים תקשורת
צילום: מדברים תקשורת
צילום: מדברים תקשורת
צילום: מדברים תקשורת
צילוןם: מדברים תקשורת
צילוןם: מדברים תקשורת
אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.