משפטם של תוקפי משפחת דניאל החל היום, זאת לאחר שהתיק נגדם נסגר ונפתח מחדש בעקבות הגשת ערר על ידי ארגון חוננו. המשפחה הותקפה בעיר דוד לפני כשנתיים, ולאחרונה הוגשו שני כתבי אישום נגד התוקפים. עו"ד חיים בלייכר "אנו קוראים למשטרה לראות כל מקרה של תקיפת יהודי באזורים אלו כפשע חמור ולפעול בכל הכלים שהחוק נותן בידם על מנת למגר את התופעה".

משפטם של חסאם סיאם ונור סיאם הנאשמים בתקיפת משפחת דניאל בעיר דוד לפני כשנתיים, החל היום בבית המשפט השלום בירושלים. נגד חסאם סיאם ונור סיאם הוגשו לאחרונה כתבי אישום, זאת לאחר שהמשטרה פתחה מחדש את התיק בזכות ערר שהגיש ארגון חוננו. בנוסף, פנתה משפחת דניאל למבקר המדינה בעניין, והוא עקב אחר התנהלות המשטרה בתיק.

התקיפה אירעה לפני כשנתיים, בתאריך 2.9.17, עת החנו בני המשפחה את רכבם ברחוב בשכונת עיר דוד, ועלו להתפלל סליחות בכותל המערבי. כשחזרו למקום לאחר שעתיים, הבחינו בתושב המקום שמנסה להתעסק עם דלת רכבם. כאשר התקרבו אליו ושאלו למעשיו, החל לקלל אותם ולצעוק שהם חוסמים את חנות המכולת שלו.

הכותל המערבי צילום: פלאש 90

לאחר דין ודברים שנמשך שניות ספורות, נכנסו בני המשפחה לרכב על מנת לעזוב את המקום. או אז הגיע אדם נוסף, אחיינו של בעל המכולת, ושפך קפה רותח מבעד חלון הרכב הפתוח על אחד מבני המשפחה, ובכך גרם לו לכוויות. בני המשפחה יצאו מן הרכב ובעודם מתקשרים למשטרה הותקפו על ידי בעל המכולת ואחיינו באגרופים ובמכות, ואף כשמאבטחים שהגיעו ניסו לחצוץ בינם ובין התוקפים, המשיכו התוקפים לחתור למגע ולהכות בהם.

שוטרים שהגיעו למקום עצרו את התוקפים, וכן בני המשפחה ניגשו מיד לתחנת משטרת שלם על מנת להגיש תלונה, אך נחקרו גם הם כחשודים. בני המשפחה מסרו את גרסאותיהם, שהתברר מאוחר יותר כי הן תואמות לצילומים ממצלמת האבטחה שצילמה את התקיפה. זאת בניגוד לגרסאות התוקפים שטענו כי בני המשפחה נכנסו לחנות, החלו לקלל אותם ולתקוף אותם.

באופן תמוה החליטה המשטרה לסגור את תיק החקירה בלא שהעמידה לדין את התוקפים.

המשטרה התעלמה מפניות חוזרות ונשנות של עו"ד בלייכר מארגון חוננו לקבל את חומרי החקירה, ורק לאחר פניה של משפחת דניאל למבקר המדינה נאלצה המשטרה למסור את חומר הראיות כנדרש בחוק. עו"ד בלייכר שייצג את המשפחה הגיש ערר לפרקליטות המדינה ונענה כי התיק נסגר שלא כדין על ידי לשכת חקירות של משטרת ישראל, ויפתח מחדש בלשכת התביעות של המשטרה.

גם לאחר המצאת חומר החקירה והגשת הערר נדרשו פניות נוספות של מבקר המדינה בכדי שהתיק נגד בני משפחת דניאל ייסגר, ושנגד התוקפים יוגשו כתבי אישום בגין תקיפה הגורמת חבלה ממשית בנסיבות מחמירות. כאמור, היום החל משפטם של התוקפים.

עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו המייצג את המשפחה מסר "לצערנו אנו מכירים מקרים רבים, רבים מידי, של תקפת יהודים בעיר הבירה. תקיפות שפעמים רבות לא מקבלות מענה הולם. לטובת הביטחון של כולנו אנו פועלים בכלים אשר בידנו כדי שמערכות האכיפה והחוק יבצעו את המוטל עליהן ויעמידו לדין את התוקפים. תקיפת יהודים אינה יכולה להתקבל כמשהו שניתן לחיות עמו ולהמשיך הלאה.

אנו קוראים למשטרה לראות כל מקרה של תקיפת יהודי באזורים אלו כפשע חמור ולפעול בכל הכלים שהחוק נותן בידם על מנת למגר את התופעה. אנו בארגון חוננו נמשיך ללוות את נפגעי העבירה גם בהליך המשפטי הפלילי וגם בתביעות אזרחיות שיוגשו לאחר מכן", הוסיף.

אבנר דניאל מסר "צר לנו שמשטרת שלם בחרה להאשים את המותקפים בשיטת מצליח, ורק לאחר שנתקלה במעורבות של נציבות המדינה וארגון חוננו עשתה את המובן מאליו והאשימה את התוקפים".