חברי ארגון ״״ ובעיקר המנהיגים של ארגון האוהדים הגזעני, ירדו למחתרת. במשך שנים מנהיגי ״״ אהבו להתראיין, להצטלם ולפזר הצהרות בלי חשבון. מאז ההחלטה הדרמטית של הבעלים להורות לשחקנים לרדת מהדשא אם האוהדים ימשיכו לקרוא קריאות גזעניות ולשיר את השירים הגזעניים שוב, מנהיגי הארגון ומאות החברים בו אינם עונים כמעט לטלפון ומסרבים לדבר עם התקשורת.

גם הרשתות החברתיות דרכם מנהיגי הארגון העבירו את המסרים ותכניות הפעולה לפני משחקים כבר לא פעילות. אחד החברים בארגון הקיצוני הסביר: ״אנחנו יודעים שהרעש שגרם טביב השבוע גרם למשטרה להעלות הילוך בטיפול באוהדים המסיתים לגזענות, אנחנו כבר מכירים את העבודה של המשטרה ומעדיפים לרדת למחתרת עד המשחק בשבת. מה נעשה במשחק? תבוא ותראה״.

גזענות יקרה. צילום: משה אשכנזי, עמוד הפייסבוק של בית"ר ירושלים
יקרה. צילום: משה אשכנזי, עמוד הפייסבוק של בית"ר ירושלים

מסקרן לראות מה יהיה באיצטדיון סמי עופר במשחק בין בית״ר ירושלים למכבי חיפה. ההחלטה הדרמטית של אלי טביב גרמה להלם ולחילוקי דעות גדולים בארגון. בהודעה רשמית שהמועדון הוציא השבוע נכתב: "אנו מודיעים כי אם יושמעו שירים בעלי נופך גזעני בקרב יציע אוהדי בית"ר ירושלים, לרבות 'הנה היא עולה הקבוצה הגזענית', ו-'שיישרף לכם הכפר', הקבוצה תרד מכר הדשא באם זה יהיה בזמן משחק או בזמן החימום, ולא תשוב למגרש. כשכל ההשלכות למעשה זה ידועות, כולל אי קיומו של המשחק". בינתיים מאחורי הקלעים מתנהלות שיחות וניסיונות להגיע להבנות אולם נכון לעכשיו ללא הצלחה.

בניגוד לעבר, אלי טביב הורה לכל הגורמים במועדון לנתק מגע עם אנשי "לה פמיליה". מאז ההודעה של טביב, מנסים גורמים רבים להגיע עמו להבנות אולם הבעלים דוחה כל אפשרות לקיום דיאלוג איתם. כמה אוהדים מובילים מהיציע המערבי נשלחו במטרה לתווך בין הצדדים אולם ללא הצלחה. ״ארגון לה פמיליה מפוצל היום לעשרות חלקים. המנהיגים שלהם שולחים מסרים ורוצים פשרה אבל הם חיים בסרט, כל אחד מהם בקושי שולט על עשרה אוהדים. אין עם מי לדבר וחלף הזמן שהיינו מדברים. עכשיו זה רק מאבק ומלחמה באותם אוהדים. או אנחנו או הם״, אמר גורם בכיר במועדון שסיפר כי המתווכים שנשלחו לאנשי טביב במועדון הציעו פשרה: ״הם אומרים שטביב יאפשר להם לשיר את השיר ״הנה היא עולה הקבוצה הטהורה של המדינה״, ובתמורה הם לא ישירו את השיר: ״שיישרף לכם הכפר״. אנחנו אומרים להם, או שתהיו בצד של בית״ר או שיישרף לכם הכפר. תחליט אתם. אין פשרה ואין מו״מ. זו ההחלטה של טביב ואין מקום לשום הבנות״, המתווך הוסיף וביקש מאנשיו של טביב: ״אי אפשר ככה להגיע להבנות, טביב צריך לתת להם משהו, יש כאן עניין של הרבה אגו מעבר לאידיאולוגיה״. התשובה שכל המתווכים קיבלו היא שאין שום מו״מ.

עוד הציעו המתווכים כי האוהדים ימשיכו לשיר את השירים שלהם בארץ, אבל יתחייבו שלא לשיר אותם באירופה. בית"ר דחתה את ההצעה. "לא עמדתם עד היום באף סיכום. אנחנו לא מאמינים לכם ולא עושים אתכם סיכומים", מסרו במועדון.

טוען שנלחם בגזענות, האמנם? אלי טביב. צילום: קובי אליהו
לא מוכן לדבר עם "לה פמיליה". אלי טביב. צילום: קובי אליהו

אחד האוהדים שלוקח חלק בשירים הללו ביציעים הסביר: ״השירים האלה לא מוכרים כגזענים בבית הדין ואלי טביב לא יחנך אותנו. אנחנו אוהבים את השירים האלה ונמשיך לשיר אותם. אין כבר מושג כזה מנהיגים והוראות מלמעלה, יש 300-400 אוהדים ששרים את השירים ואף מנהיג לא מסוגל להחליט עבור כולם מתי לשתוק ומתי לשיר ומה לשיר״. אנשי בית״ר ירושלים פנו למשטרה והציעו להם להכניס שוטרים ליציע האוהדים של הקבוצה ולעצור מיד את אותם אוהדים שייטלו חלק שירים הגזעניים. במשטרה לא התלהבו מהרעיון. ״אמרנו למשטרה, אם תכניסו שוטרים ליציעים תגרמו גם להרתעה אצל האוהדים וגם תתפסו את אלה שממשיכים לשיר. במצב כזה טביב יהיה מוכן לשתף פעולה ולא לרדת מהמגרש. במשטרה סירבו ואמרו שנושא הגזענות לא מעניינם הם דואגים לשקט ביציעים מבחינת ״, נמסר מבית״ר ירושלים.

למרות שהמשחק מול מכבי חיפה חשוב במאבק על הכרטיס לאירופה, טביב אומר כי אם לא ייפסקו הקריאות הגזעניות אין טעם להגיע לאירופה. טביב תכנן השקעה גדולה יותר לעונה הבאה, אבל החשש שלו מעונשים כבדים מאופ״א שם עומד עונש הרחקה על תנאי בגין אירועי שרלרואה. ״אם לא ממגרים את התופעה עכשיו, האוהדים ימשיכו עם הגזענות גם במשחקים באירופה ואז גם נספוג קנס כבד וגם יעיפו אותנו מאופ״א. עדיף להילחם עכשיו בגזענות עד הסוף גם במחיר שלא נגיע לאירופה כי בכל מקרה נספוג הרחקה משמעותית וקנסות כבדים״, הבהיר טביב. אחד מאנשיו הוסיף: ״טביב אוהב כסף ויוקרה. אם יקחו ממנו את אירופה יפגעו לו ביוקרה ובכסף אז הוא מעדיף להילחם מלחמת חורמה באוהדים כדי להרוויח לטווח ארוך״.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.