חל בעשירי (י') בחודש תשרי ובו אנו מצווים לערוך חשבון נפש ולבקש וכפרה על חטאים שבין אדם לאלוהים ובין אדם לחברו, כיחידים וכעם. או כמו שהכתוב מגדיר זאת: "בַּחֹדֶשׁ הַשְּׁבִיעִי בֶּעָשׂוֹר לַחֹדֶשׁ תְּעַנּוּ אֶת נַפְשֹׁתֵיכֶם, וְכָל מְלָאכָה לֹא תַעֲשׂוּ הָאֶזְרָח וְהַגֵּר הַגָּר בְּתוֹכְכֶם. כִּי בַיּוֹם הַזֶּה יְכַפֵּר עֲלֵיכֶם, לְטַהֵר אֶתְכֶם מִכֹּל חַטֹּאתֵיכֶם, לִפְנֵי ה' תִּטְהָרוּ. שַׁבַּת שַׁבָּתוֹן הִיא לָכֶם, וְעִנִּיתֶם אֶת נַפְשֹׁתֵיכֶם חֻקַּת עוֹלָם" (ויקרא, פרק טז, פסוקים כט-לד).

מה עושים?

יום הכיפורים הוא הצום היחיד שנקבע במפורש בתורה. בנוסף לכפרה על עוונותינו, אנו מתנתקים מהעולם החומרי של צרכי הגוף ומתחברים אל הנפש היהודית, לובשים בגדים לבנים ודומים למלאכים. יום זה נחשב למועד היהודי הקדוש ביותר והוא הצום היחיד שדוחה את השבת, כשבשאר ימות השנה חל איסור לצום בשבת גם בעת צומות חשובים נוספים ביהדות.

ואלה הם מנהגי החג:

 • חשבון נפש ובקשת מחילה בין אדם לחברו.
 • הדלקת נרות שבת – מנהג הדלקת נרות ביום כיפור החל בימי הביניים. בעת ההיא פסקו חכמים כי יש להדליק נרות ביום כיפור משום שהוא נחשב ל"שבת שבתון" וכמו שביום שבת מדליקים נרות יש להדליק גם ביום כיפור נרות. מנהג זה השתרש עד ימינו.
 • סעודה מפסקת – בערב יום כיפור כדי להכין את הגוף לצום מצווה היא לאכול ארוחה מפסקת – ארוחה המפסיקה את האכילה ומתחילה את הצום. בתלמוד ממליצים להכין ארוחה טובה ודשנה, ונאמר שם שמי שמרבה לאכול בערב יום הכיפורים מעלה עליו הכתוב כאילו צם יומיים, תשיעי ועשירי.
 • – על פי חז"ל, אלוהים סולח על עבירות בין אדם לחברו רק אחרי פיוס ובקשת מחילה בין האנשים עצמם. כדי שאלוהים יסלח לנו חטאם נוהגים אנשים רבים לבקשת מחילה וסליחה מאנשים לפני יום הכיפורים.
 • כפרות – ליום הכיפורים כוח של כפרה. במנהג הכפרות נוהגים לפני יום הכיפורים לסובב תרנגול – או לחלופין כסף שאנו תורמים לצדקה – מעל הראש ולומר "זֶה חֲלִיפָתִי, זֶה תְּמוּרָתִי, זֶה כַּפָּרָתִי, זֶה הַתַּרְנְגוֹל יֵלֵךְ לְמִיתָה [מי שמשתמש בכסף יגיד: זֶה הַכֶּסֶף יֵלֵךְ לִצְדָקָה], וַאֲנִי אֵלֵךְ לְחַיִּים טוֹבִים אֲרֻכִּים וּלְשָׁלוֹם". לאחר מכן, אם מדובר בתרנגול, שוחטים אותו ונותנים אותו כארוחה לעניים. אם מדובר בכסף, נותנים אותו לצדקה, לרוב ניתן להביאה לבית הכנסת, שם נוהגים לאסוף את כל התרומות ולחלק אותן לעניים.
 • לבוש לבן ביום כיפור – ביום כיפור נהוג ללבוש לבן כסמל לטהרה. נראה כי מקור המנהג הזה הוא בבגדיו הלבנים של הכהן הגדול בבית המקדש שהיו מיוחדים ליום הכיפורים.
 •  – מלבד התפילות הקבועות – ערבית, שחרית ומנחה – אותן מתפללים בכל יום, מתקבצים יחד המוני בית ישראל בבתי הכנסת לתפילות משותפות נוספות:
  תפילת כל נדרי: נאמרת לפני תפילת ערבית. בתפילה זאת מתירים את הנדרים של השנה החולפת ומתחילים את יום כיפור.
  תפילת מוסף: תפילה בה מפרטים את סדר העבודה ביום כיפור בבית המקדש. נוהגים לכרוע ברך ולהשתחוות בעת תיאור הכריעות שנעשו בשלבים שונים של העבודה.
  תפילת : מסמנת את סופו של יום כיפור ובה מבקשים המתפללים: "פתח לנו שער בעת נעילת שער כי פנה יום". תפילה זו היא המאמץ האחרון לביטול גזרות רעות ובסופה קוראים קריאת 'שמע'.
  במהלך כל החג, בהן משולבים פיוטים וסליחות, אנו אומרים את ה'' הידוע בקריאות ה"אשמנו, בגדנו, גזלנו". במסגרתו אנו מתוודים על חטאינו, מכירים בהם ומקבלים על עצמנו שלא לחזור עליהם שוב.
 • תקיעת שופר – בסיומה של תפילת נעילה, תוקעים תקיעה גדולה בשופר, מה שמסמן את סיום הצום. התקיעה בשופר היא זכר לאותו מנהג עצמו שהיו עושים בימים עברו בסוף יום כיפור ובכך הודיעו על שחרורם של עבדים לחופשי בתום שנת היובל.

 

מה לא עושים?

מלבד העובדה שמדובר ביום שבתון בו אסור על פי התורה לעבוד ולעשות מלאכה, במהלך יום הכיפורים, המצוות הבסיסיות בו על פי ההלכה הן הצום והתענית. צומות מקובלים בכל הדתות בעולם, אולם בניגוד לדתות אחרות המבקשות להעניש את האנשים ולגרום להם סבל, צום יום כיפור לא נועד לגרום לסבל והוא איננו עונש, מטרתו לשחרר אותנו ממגבלות הגוף ולנסות לעשות את בני האדם דומים למלאכים ללא צרכים גופניים, כדי שיוכלו להתרכז בעבודה הרוחנית של היום. התענית כוללת בתוכה חמישה איסורים עיקריים:

 • איסור ושתיה
 • איסור נעילת (בימי החג תראו אנשים רבים נועלים נעלי בד ודומיהן)
 • איסור רחיצה
 • איסור (שימוש בתמרוקים, קרמים וכד')
 • איסור תשמיש המיטה (קיום יחסים)

גמר חתימה טובה וצום קל ומועיל לכל בית ישראל.

צילום: פלאש90

 

שעות תחילת וסיום הצום:

ירושלים
תחילת הצום: 18:05
סיום הצום: 19:17

תל-אביב
תחילת הצום: 18:21
סיום הצום: 19:19

חיפה
תחילת הצום: 18:12
סיום הצום: 19:18

באר שבע
תחילת הצום: 18:23
סיום הצום: 19:19

צפת
תחילת הצום: 18:15
סיום הצום: 19:16

אילת
תחילת הצום: 18:11
סיום הצום: 19:16

 

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.