: יותר מ- 1.7 מיליון עולי רגל מציינים היום (רביעי) את תחילת מסע החאג' על ידי הקפת אבן הכעבה שבמכה, המקום הקדוש ביותר לדת האסלאם.  כך דווח באיי.פי. ביום שישי יציינו המוסלמים והדרוזים בישראל את .

חאג' במכה, צילום: Al Jazeera English
במכה, צילום: Al Jazeera English

הכעבה מייצגת עבור המאמינים המוסלמים את ביתו המטאפורי של האל.

מצוות החאג' נדרשת מכל מוסלמי פעם אחת בחייו. בין העולים לרגל השנה גם אישה בת 104 מאינדונזיה בשם איבו מאריה מארגאני מוחמד מצטרפת ל-220,000 אינדונזים אחרים שהגיעו לסעודיה.

חאג' במכה. צילום ארכיון
חאג' במכה. צילום ארכיון

לצורך המסע הדתי בין חמישה הימים לובשים הגברים תלבושת מיוחדת בשם "איחראם"  – העשויה בד לבן ללא תפרים, ומייצגת את האחדות בין המוסלמים ושיוויון בפני האל. נשים לובשות בגדים רחבים מכסות את שיערן ואינן מתאפרות או צובעות את הציפורניים כדי להשיג מצב של ענווה וטוהר רוחני.

לאחר שיתפללו במכה יפנו עולי-הרגל לאיזור שנקרא הר ערפאת שם מיסר הנביא מוחמד את דרשתו האחרונה. משם ימשיכו לאזור שנקרא מוזדליפה וירימו אבנים לאורך הדרך כסמל לסקילת השטן והשלכת החטאים.

תפילת עיד אל אדחא בירושלים, בשנה שעברה. צילום: פלאש 90
תפילת עיד אל אדחא בירושלים, בשנה שעברה. צילום: פלאש 90

במשך השנים השקיעו הסעודים מיליארדי דולרים בשיפור אבטחת החאג', בעיקר באזור עמק מינה שם התרחשו כמה מהתקריות הקטלניות ביותר – ב-2015 נמחצו למוות יותר מ- 2,400 בני-אדם.

שר הפנים הסעודי מנסור אל-טורקי אמר לכתבים במסיבת עיתונאים כי למעלה מ-100,000 מאבטחים נמצאים בסביבות מכה כדי לאבטח את החאג' ולסייע לצליינים. לפי דבריו מספר המשתתפים בחאג' כשהוא כולל את המשתתפים הסעודים עשוי להגיע ל-2 מילון.

"הכל מוכן", אמר השר והסביר כי "לעולי הרגל יש אחריות משלהם ואנו מקווים שהם יעמדו בלוח הזמנים".

מיום שישי הקרוב ועד יום שני הבא יציינו ברחבי העולם וגם בישראל את חג הקורבן. מכיוון שכ-40% מנהגי האוטובוס בישראל הם , צפויים במהלך החג שיבושי תנועה משמעותיים ברחבי הארץ. כך על פי הנתונים שמתפרסמים ב-ynet.

 

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.