כ-200 תושבי דרום תל אביב ותומכיהם הגיעו היום (ש') לירושלים כדי להפגין ליד ביתה של נשיאת בית המשפט העליון, מרים נאור, בדרישה להגיע להחלטה בעניין המסתננים בדרום תל אביב. המחאה מתנהלת תחת הכותרת "מרים נאור, תחזירי את האור". "עינוי דין זה לא נאור", קראו המפגינים, וכן: "אל תפקירו את דמינו! זה לא רק בדרום ת"א, זה גם בירושלים, באר שבע ויתפשט כמו סרטן לכל הארץ". המפגינים קראו לנשיאת ביהמ"ש העליון "לעשות צדק יהודי. להציל איש מיד עושקו. הם עושקים את ילדינו, זקנינו, בנותינו".

ההפגנה ליד ביתה של הנשיאה נאור. צילום: שי כהן

"ההפגנה הזאת היא לא סתם הפגנה. היא קוראת תיגר על התנהלות הבג"ץ ועל הסמכות שלקחו לעצמם השופטים להכריע בנושאים ערכיים בניגוד לחוק ולאינטרס הציבורי הרחב. ההפגנה הזאת באה לומר כי ההכרעות על מדיניות הגירה בישראל הן באחריות הריבון. והבג"ץ אינו הריבון", הסבירה שפי פז, מפעילי 'החזית לשחרור דרום ת"א' לערוץ 20 לפני ההפגנה. תושבי דרום תל אביב, שמחריפים את המאבק נגד המסתננים בשכונותיהם, שאבו השראה מההפגנות השבועיות בפתח תקווה ועלו היום לירושלים כדי לייסד משמרות מחאה מול ביתה של נשיאת העליון במחאה על שהפכו בשנים האחרונות למיעוט בקֶרֶב המסתננים.

בין המשתתפים בהפגנה הערב, היו גם פעילי תנועת 'אם תרצו' שקראו לשנות את מדיניות בית המשפט המפלה את תושבי דרום תל אביב. ראש אגף מדיניות בתנועה, אלון שוורצר, שהשתתף בהפגנה אמר כי "לא יכול להיות ששופטי בית המשפט העליון ימשיכו במדיניות המפלה כלפי תושבי דרום תל אביב". לדבריו, "'הקרן החדשה לישראל' מבקשת לקדם מדיניות הפוגעת במדינת ישראל על ידי מימון ארגוני מסתננים ונראה שבג"ץ פשוט נותן לכך חסות משלו. אנו דורשים צדק אמיתי. די לעינוי הדין כלפי תושבי דרום תל אביב. הגענו היום למחות יחד עם עשרות תושבי דרום תל אביב בדרישה להפסיק את מפגן הצביעות".

מחכים כבר 10 שנים להחלטה. מתוך 'לפני כולם' (ה')

במרצ 2015 הוחלט להפעיל את נוהל ההרחקה למדינה שלישית שאושר ע"י שר הפנים לשעבר, גדעון סער, שנתיים קודם לכן. באפריל 2015 הוגשה עתירה לבית המשפט המחוזי שבסוף השנה דחה את העתירה. מיד עתרו לבג"ץ ומאז העניין תלוי ועומד בפני הנשיאה נאור.

"לפני 7 חודשים היה דיון אחרון בעניין ולא מתקבלת החלטה. דיון במיסוי דירה שלישית לקח 3 חודשים, דיון במתווה הגד לקח חודשיים. למה צריך לחכות 17 חודשים לדיון בבית המשפט העליון בנושא הזה?", שואל עו"ד אביעד יששכר, מפעילי "החזית לשחרור דרום תל אביב", ומזהיר, "כל יום שעובר המצב בשטח נהיה קשה יותר". לדבריו של יששכר, "אנחנו מחכים כבר 10 שנים להחלטה. המסתננים במדינת ישראל קיבלו הגנה זמנית לפני 10 שנים. כמה זמן זה 'זמנית'? שנה, שנתיים? 10 שנים?! ההחלטה הייתה צריכה להתקבל מזמן".

תושבי דרום ת"א מפגינים ליד ביתה של נאור. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
תושבי דרום ת"א מפגינים ליד ביתה של נאור. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

אל התומכים הצטרף הערב גם שר המדע אופיר אקוניס (הליכוד), שאמר כי הוא "תומך ביוזמת תושבי דרום תל אביב להפגין מול ביתה של נשיאת בית המשפט העליון". עוד הוסיף אקוניס, כי "המחסום האחרון בפני העברת מסתננים בלתי חוקיים מישראל למדינות אחרות הוא העיכוב הנמשך כבר חודשים, בהכרעת השופטים בעניין זה". לדבריו של השר, "זכותם של תושבי דרום תל אביב ואחרים להפגין גם מול ביתה של הנשיאה נאור: אני וחבריי צריכים להיות מבוקרים – וכך גם שופטי העליון".

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20