ויצמן בתמונת הבית של אתר תמונע. צילום מסך מתוך האתר
ויצמן בתמונת הבית של אתר תמונע. צילום מסך מתוך האתר

 

בפסטיבל 'תמונע' הבינלאומי אמור היה לעלות בסוף השבוע הבא המופע "גחליליות" של הבמאית והשחקנית עינת ויצמן ושל היוצר עמוס גיתאי. אלא שהנהלת התיאטרון ביקשה להסיר מהמופע את השיר "התקומם עמי" של המשוררת הפלסטינית דארין טאטור, שיר שבגינו ובגין טקסטים אחרים שלה הוגש נגדה כתב אישום על הסתה לאלימות וּתמיכה בארגון טרור. על פי 'הארץ', ויצמן סרבה להסיר את השיר והעדיפה לחכות עם העלאת המופע עד לאחר הכרעת הדין במשפט המתנהל נגד טאטור, שכן לדברי המנהל האומנותי של הפסטיבל לעיתון, "במופע יש טקסט שחוּקיות הפרסום שלו מצויה בדיון משפטי".

המנהל האומנותי של פסטיבל 'תמונע' הסביר בדבריו ל'הארץ', כי "המופע השתנה כל כך הרבה לאורך התהליך ושיבוץ השיר התגלה לא מזמן, לכן רק בשלב האחרון התחלנו להתעסק בעניין. החלטנו לחכות עם ההעלאה שלו ואנו מקווים שיועלה בהמשך". תיאטרון 'תמונע' ממומן כידוע על ידי המדינה באמצעות כספי משלם המיסים הישראלי.

השחקנית עינת ויצמן מציגה: רומנטיקה של מחבלים | מתוך 'היום הזה'

טאטור נעצרה ב-2015 אחרי שפרסמה ברשתות החברתיות פוסטים מסיתים ואת השיר המדובר שבין מילותיו: "לא די לי בפתרון של שלום. לא אוריד את דגליי לעולם, עד אשר אורידם מעל מולדתי. אכופף אותם לימים שיבואו. התקומם עמי, התקומם נגדם. התקומם נגד התקפות המתנחל ולך בעקבות שיירת השהידים". את השיר פרסמה טאטור בעמוד הפייסבוק שלה בצירוף סרטון ובו נראית אלימות פלסטינים נגד חיילי צה"ל.

המשוררת המואשמת העלתה גם תמונת פרופיל עם הכיתוב "אני השאהיד הבא" וציטטה את קריאת הג'האד האיסלאמי לאינתיפאדה למען אל אקצא. באוגוסט האחרון העלתה עינת ויצמן בתיאטרון יפו ערב תמיכה ומחאה לשחרורה של טאטור אשר עורר סערה.

"אני השהיד הבא", המשוררת טאטור לכבודה נערך האירוע
"אני השהיד הבא". המשוררת טאטור המואשמת בהסתה לאלימות ותמיכה בטרור

 

 

בין היתר, אחראית ויצמן, גם ליצירת ההצגות "אסירי הכיבוש" שנפסלה להצגה בפסטיבל עכו, "פסלטין שנת אפס" שעוסקת בהריסות בתי מחבלים על ידי צה"ל וגם לאירוע אותו ארגנה לפני כחודשיים תחת הכותרת "מחברות הכלא", מחזה רומנטי ובו תכתובות אמיתיות בין עיתונאית יהודיה לאסיר פלסטיני בכלא הישראלי. בין הדוברים באותו הערב היו אשתו של המחבל ווליד דקה וגם חבר הכנסת לשעבר באסל גטאס, שהורשע בהברחת טלפונים למחבלים בכלא קציעות.

פסטיבל 'תמונע', שנפתח אתמול ויימשך עד ה-7 בנובמבר, הקדיש את סוף השבוע הבא ליצירותיו של עמוס גיתאי. על פי אתר התיאטרון, גיתאי, שמתגורר בפאריז, מציג את העבודות שלו בעשור האחרון בתיאטראות הגדולים ובפסטיבלים רבים בעולם, ולראשונה מעלה יצירה בימתית שלו בישראל, בשיתוף פעולה עם עינת ויצמן. "'גחליליות' היא פרפורמנס ייחודי שבסיסו מסה של ז'ורז' דידי-הוברמן שנכתבה בהשראת פייר פאולו פאזוליני שמשתמש בדימוי הגחלילית ליחידים ויחידות שנאבקים להפיץ אור מול חושך תרבותי, דיכוי ואלימות של מנגנונים פוליטיים", נכתב באתר. "גיתאי ו-ויצמן בוחנים נשים "גחליליות" שהולכות נגד הזרם ומבקשות להשפיע על התודעה הקולקטיבית וסדר היום הפוליטי חברתי תרבותי בעולם".

היוזמת - השחקנית עינת ויצמן בהצגצה "הרשימה השחורה" בשנה שעברה. צילום: תומר ניוברג, פלאש 90
השחקנית עינת ויצמן בהצגה "הרשימה השחורה" בשנה שעברה. צילום: תומר ניוברג, פלאש 90אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20