בית משפט השלום בתל אביב הרשיע היום (ד') את אלברט מרדכייב ורויני שימשישווילי, במסגרת הסדר טיעון, בגין מעורבותם בפרשת סחר באיברים. על מרדכייב נגזרו 33 חודשי מאסר בפועל, 30,000 שקלים קנס וכן 10,000 ₪ פיצוי לקורבן עבירה, ועל שימשישווילי נגזרו 23 חודשי מאסר וקנס בגובה 20,000 שקלים.

מושתלי כליה. צילום ארכיון: עבד ראחים כתיב, פלאש 90

 

לפי כתב האישום, הנאשמים מרדכייב ושימשישווילי היו חלק מרשת אשר עסקה בסחר באיברים במהלך מספר שנים. עד למעצרם באפריל 2014, פעלו השניים במטרה לבצע השתלות בלתי-חוקיות, בהן שולם לתורמים זרים ממדינות חבר העמים תשלום כספי תמורת מכירת איבריהם.

לאחר שהוגשו כתבי אישום נגד מרדכייב ושימשישווילי ואחרים בשנת 2015, קשרו השניים קשר עם שותפיהם בחו"ל להמשיך את פעילותם בתחום. לצורך קידום הקשר, ובמטרה להסוות את פעילותם, נעזרו השניים בחוזים משפטיים כוזבים, לפיהם החברה בה הם עובדים מספקת שירותים לוגיסטיים בלבד לחברה זרה. השניים קיימו פגישות עם חולים אשר סבלו מאי ספיקת כליות ושילמו תמורת השתלת כליה מתורם חי, במרבית המקרים, סכומים בגובה כ-180,000$.

החולה והתורם הונחו לשנן "סיפור כיסוי"

מרדכייב ושימשישווילי העסיקו רופא אשר בחן ואישר את התאמת החולים לביצוע השתלות הכליה הבלתי-חוקיות מתורמים חיים. עם הגעת החולה למדינת היעד בה בוצעה ההשתלה, המתין לו אזרח ישראלי החי בחו"ל, שותפם של מרדכייב ושימשישווילי בפעילות, שהפגיש את החולה עם התורם והנחה אותם ללמוד ולשנן "סיפור כיסוי" אודות קשר משפחתי או חברי ביניהם. זאת לצורך אישור ההשתלה במרכזים הרפואיים השונים.

בנוסף, הקימו מרדכייב ושימשישווילי חברה פיקטיבית בבעלות שימשישווילי, שהמשיכה את פעילותה של חברה קודמת שפעלה בתחום ההשתלות הבלתי-חוקיות. החברה החדשה הציעה שירותים זהים, תוך שימוש במצג שווא לפיו היא מספקת שירותים לוגיסטיים לחברה אלבנית המאתרת תורמים אלטרואיסיטים מתוך מאגר של בתי חולים. השניים נהגו להיפגש עם חולים במשרדי החברה ולהציע להם רכישת "חבילת השתלה" הכוללת תשלום עבור כליה מתורם חי ועבור כלל השירותים הלוגיסטיים הכרוכים בביצוע ההשתלה. תחת החברה החדשה הוחתמו החולים על חוזה פיקטיבי בו צוין כי החברה איננה מאתרת תורמים, וכי זהו תפקידו של החולה עצמו. זאת, כאשר בפועל במועד הגעת החולה המתין לו תורם אשר אותר על ידי שאר חברי הרשת והוטס ממדינות חבר העמים לצורך מכירת כלייתו.

"פגיעה קשה במעמדה של מדינת ישראל בזירה הבינלאומי"

כתוצאה מפעילות השניים בוצעו 14 השתלות כליה בלתי חוקיות המהוות סחר באיברים בטורקיה, בולגריה, תאילנד והפיליפינים.

מפרקליטות מחוז מרכז נמסר כי: "פעילותם של הנאשמים הייתה רחבת היקף, התפרשה על פני מדינות שונות ונעשתה בתחכום, לאורך תקופה ממושכת, תוך שימוש במצגי שווא והכל במטרה להסוות את ביצוע עבירות הסחר באיברים". לדברי הפרקליטות, "ההחלטה בעניינם מהווה צעד נוסף במסגרת המאבק של מדינת ישראל בסחר באיברים, תופעה חובקת עולם המסכנת את שלומם של אזרחים רבים, וגורמת לפגיעה קשה במעמדה של מדינת ישראל בזירה הבינלאומי".

ירון דורון

ירון דורון

כתב מהדורת חדשות 20


:עוד באותו נושא