השבוע נפתח בבית המשפט המחוזי בלוד שלב הטיעונים לעונש במשפטו של איסמעיל אבו עראם, המחבל שביצע את פיגוע הדקירה במרכול ביבנה ודקר 14 פעמים את סגן מנהל הסניף, ניב נחמיה, שנפצע באורח קשה מאוד.

ניב נחמיה שנפצע בפיגוע הדקירה. צילום: ערוץ 20

 

ניב נחמיה, שלהב הסכין עדיין נעוצה בראשו, עלה לדוכן העדים בפעם הראשונה כדי להעיד נגד המחבל וסיפר לשופטים: "עברתי מאורע לא קל, את מה שאני עובר ביום יום אי אפשר לתאר במילים. 14 דקירות ששינו לי ולמשפחתי את החיים. אני סובל במישור הפיזי וגם במישור הפסיכולוגי. יש עוד 2 ניתוחים על הפרק. אני מבקש מבית המשפט למצות את חומרת הדין ולתת את מלוא חומרת העונש, שזה 25 שנות מאסר.

נחמיה הוסיף וסיפר: "ביום הזיכרון, כשישבתי וראיתי טלוויזיה, מה שרץ לי בראש שיכולתי להיות בין כל אותם שמות ההרוגים שמקרינים בטלוויזיה, והאישה והמשפחה שלי יכלו לשבת בטקסים בקהל כמשפחות שכולות. אני כאן ולא נמצא בין השמות האלה, אבל החיים הם לא אותם חיים".

סיגל, רעייתו של ניב, עלתה אף היא לדוכן העדים וביקשה מהשופטים להחמיר בענישה של המחבל. "יש לנו 5 ילדים ושניים קטנים, שעד היום מפחדים לישון בלילה", אמרה. "הם כל הזמן מדברים על זה שהם מפחד שייכנס מחבל בלילה. ניב לא ישן, לוקח משככי כאבים שלא עוזרים. כשהוא אומר לי 'סיגל בא לי לתלוש את הרגל מהמקום מכאבים', זה שובר אותי. זה לא אותו בעל, זה לא אותו אבא. כל טיפת רעש הכי קטנה, ניב נבהל"

המחבל איסמעיל אבו עראם שדקר את ניב נחמיה. צילום: רועי אלימה, פלאש 90

 

רעייתו של נחמיה אף חשפה בבית המשפט את מצבם הכלכלי לאחר הפיגוע. "אנחנו קורסים כלכלית. אני מבקשת מכם שתתחשבו בכל מה שאנחנו עוברים. תמצו עם המחבל את הדין עד כמה שניתן. זה להראות לעם ישראל שנתנו דין מקסימלי למחבל שדקר 14 דקירות. הוא יכל לדקור עוד 14 אנשים. בגלל שניב נלחם איתו ולא התייאש – זה לא קרה".

גזר דינו של המחבל יינתן ב-21 ביוני, כאשר הפרקליטות תדרוש את העונש המקסימלי, 25 שנות מאסר. אולם גורם משפטי אומר כי סביר להניח שהמחבל יקבל פחות מכך, היות ורף הענישה בפיגועים אחרים עוד על כ-17 שנות מאסר וייתכן שהשופטים לא ירצו לקבוע תקדים. המחבל כבר אמר באחד הדיונים כי הוא שמע מאסירי חמאס בכלא שהוא יכול להשיג עונש מופחת של 13 שנה בכלא.

"בגלל שניב נלחם איתו – הוא לא דקר עוד אנשים". פיגוע הדקירה בשופרסל ביבנה, מתוך מצלמות האבטחה

 

"כמו שהמשפחה שלי נפגעה ונהרסה – בית המחבל חייב להיענש"

משפחתו של נחמיה פנתה בעבר לרה"מ ולשר הביטחון בבקשה להרוס את בית המחבל: "חייבים להרוס את בית המחבל. כמו שהמשפחה שלי נפגעה ונהרסה – בית המחבל חייב להיענש. העונש חייב להיות קשה. אם אתם תקלו עם המחבל זה כאילו ניב קיבל עוד עונש. חובה להקשות עליו ולתת לו את העונש הכי גרוע שיכול להיות. ניב מנע בגופו פגיעה של 4-5 אנשים נוספים, הוא מנע אבל לאומי".

לדברי עורך דינו של נחמיה, יוסי עזרא, "המחבל המתועב ניסה במשך 50 שניות לרצוח את ניב, דקר אותו פעמים רבות ובניסיון נואש להכניעו אף ריסס אותו בגז מדמיע, ובכל הזמן לא התעשת ולא התמלא חמלה. ניב, בגופו, מנע פיגוע קשה ורב נפגעים. עיניי משפחת נחמיה ועם ישראל כולו נשואות לבית המשפט המחוזי בציפייה לגזר דין קשה ומרתיע, תוך הטלת העונש המקסימלי 25 שנות מאסר כדי ליצור הרתעה אמיתית".

עזרא אף מוסיף כי "מדובר בפיגוע אכזרי במיוחד שכמתו לא היה בישראל. אמנם ידענו פיגועים רבים, קשים יותר וקשים פחות, בהם פיגועים עם מספר רב של נפגעים, אולם זו הפעם הראשונה שמחבל בודד מבצע פיגוע דקירה שלא הסתיים בדקירה אחת אלא נמשך כ- 50 שניות, 14 דקירות באכזריות שלא ניתן לתאר, דקירה אחרי דקירה בלי שהמחבל עוצר, זה פיגוע אכזרי ותקדימי וכך צריך להיות גם העונש, אין ולו נסיבה אחת שיכולה להקל בעונשו. חוק המאבק בטרור שנכנס לתוקפו לפני כשנה וחצי עומד כעת למבחן בפני בית המשפט המחוזי בלוד, כאשר זו הפעם הראשונה בה יצטרכו השופטים להתייחס להחמרת הענישה שקובעת עונש מקסימלי של 25 שנה במקום 20 שנה שהיו קבועים לפי כניסת החוק לתוקף.
גזר דין קשה ומחמיר יוכל להוות כלי נוסף בהרתעה ובמלחמה בטרור אותו אנו חווים".לירן לוי

לירן לוי

כתב לענייני משטרה ומשפט, ערוץ 20
לירן לוי