שר הביטחון אביגדור ליברמן החליט לאסור את כניסתם לישראל של 110 פלסטינים שהוזמנו להשתתף בטקס טקס 'יום הזיכרון הישראלי-פלסטיני' המשותף, שיתקיים בתל אביב ביום שלישי הבא, ערב יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי האיבה.

"לא אתן יד לחילול יום הזיכרון", הבהיר השר ליברמן. "זהו לא טקס זיכרון אלא מפגן של טעם רע וחוסר רגישות, שפוגע במשפחות השכולות היקרות לנו מכל".

ההזמנה לטקס. מתוך עמוד הפייסבוק של האירוע

 

בתוך כך, הבוקר פורסם כי בטקס ינאם הסופר דויד גרוסמן, יומיים לפני טקס הענקת פרסי ישראל, במסגרתו יקבל גרוסמן את פרס ישראל לספרות לשנת תשע"ח. גרוסמן איבד את בנו אורי במלחמת לבנון השנייה.

בטקס ישתתפו ישראלים שאיבדו את קרובי בפיגועי טרור או במהלך שירותם הצבאי, לצד ערבים שקרוביהם נורו על ידי כוחות הביטחון. "בטקס המשותף אנחנו מכירים בכאב ובמחיר האיום שמשלמים שני הצדדים, ובוחרים ביחד להפסיק את האלימות ולפלס דרך של הסכמה שתאפשר חיים לכולם", נכתב בדברי ההסבר לאירוע. "אנחנו מבינים שכשם שהכאב הוא אותו כאב, והדמעות הן אותן דמעות, כך גם העתיד חייב להיות משותף".

יו"ר מרצ ח"כ תמר זנדברג אמרה בתגובה להחלטת ליברמן: "משתתפי טקס המשפחות השכולות הישראלי-פלסטיני הם מי ששילמו בעקבות סכסוך הדמים הזה את היקר להם מכל: משפחה, בני זוג, אחים ואחיות, ילדים והורים. הם החליטו להפוך את הכאב שלהם לתקווה ולציין באמצעותה את אחד הימים הכי קשים עבורם בשנה. כמה עצוב שדווקא את הניצוץ הזה שר הביטחון מנסה לחסל בשביל עוד סיבוב פוליטי על גבן של משפחות שכולות. ליברמן רוצה להפוך גם את יום הזכרון לנושא שנוי במחלוקת ולהשתמש בסמכות בטחונית כדי למנוע מהן לציין אותו כדרכן, בדרך של שלום ושל רצון אמיתי בעצירת שפיכות הדמים. ממשלת נתניהו וליברמן רוצה להשתמש גם בשכול כדי לפלג את אזרחי ישראל״.

פורום המשפחות השכולות הישראלי ופלסטיני וארגון לוחמים לשלום מסרו: "שר הביטחון ליברמן הוא שבהתנהלותו מחלל את יום הזיכרון ופוגע במשפחות שכולות ישראליות ופלסטיניות שמבקשות לקדם שיח של פיוס. מדובר בשימוש פוליטי ציני בכלי שמהותו אמורה להיות ביטחונית. שימוש שכל מטרתו לפגוע במשפחות שכולות ובישראלים ופלסטינים שמבקשים לציין יחד את יום הזיכרון, מתוך כבוד הדדי והכרה בכך שהכאב והצער אינם נחלתו הבלעדית של אף צד".

עוד מסרו מארגוני השמאל כי מחר יוגש באמצעות עו"ד גבי לסקי הליך של טרום עתירה לבג"צ. "בכוונתנו לפעול בכל דרך על מנת למנות מליברמן לעשות שימוש פוליטי ציני בסמכויותיו כשר ביטחון", הוסיפו.אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20