מסגרות הסתה חדשות ברשת החברתית ממשיכות לככב: אחרי שאמש (ד') הסירה פייסבוק מסגרת לתמונת פרופיל המהללת את המחבל אחמד ג'ראר מג'נין, שעמד בראש חוליית הטרור שרצחה את הרב רזיאל שבח הי"ד, הבוקר אנו מגלים כי ההסתה נמשכת. כפטריות אחרי הגשם, צצות מסגרות חדשות שמייצרים פלסטינים המנציחות את זכרו של המחבל שחוסל מידי כוחותינו במהלך ניסיון מעצר ביום שני השבוע. המסגרות מוצעות לגולשי הפייסבוק כתוספת פופולרית לעיטור תמונות הפרופיל שלהם.

המסגרת שהכין עזם חלס ל"שאהיד" אחמד ג'ראר שרצח את הרב שבח הי"ד

 

בין שלל המסגרות מעוטרות הפרחים והלבבות שמציעה הרשת החברתית, מופיעות עוד ועוד הצעות למסגרות לתמונת הפרופיל שלנו בהן מככב מחבל הנעתב. אחד מהיוצרים הוא עזם חלס (ادم حلس) מרמאללה, שבתוך 9 שעות בלבד מהעלאת המסגרת שיצר לרשת, כבר נערמו לה, רק בעמוד האישי שלו מאות לייקים. בציר הזמן שלו ניתן למצוא כמובן פוסטים נוספים המהללים מחבלים וקוראים לבצע פיגועים נגד יהודים. גם מוחמד אבו חלאווה מג'נין הפליא ביצירתו במסגרת משלו לכבודו של ג'ראר והודה לו "על מי שאתה".

המסגרות שייצרו אבו חלאווה ואבו גאנם

 

שלל המסגרות בהן מככב המחבל, מוצעות, כאמור, כמסגרות הפופולריות בהן נעשה שימוש ברחבי הרשת. המסגרת שהוסרה אתמול אף הופיעה במקום הראשון, לכל משתמשי פייסבוק בישראל. מה שמעיד יותר מכל על היקיפי ההסתה הפלסטינית.

אולם בעוד הרשת החברתית נוהגת לחסום פרופילים של ישראל על מילים כמו "פלסטינים מטומטמים" או "כושים", פרופילי יוצרי ההסתה ממשיכים להתקיים בה. בהם גם הפרופיל המסית של חלס. יש לציין כיכי  הפרופיל של המחבל בם ה-19 עבד אל עדאל עדי, שרצח השבוע את איתמר בן-גל הי"ד, הסירו בפייסבוק יום לאחר הפיגוע.

כזכור, בעקבות פניית ערוץ 20 לפייסבוק עצמה ולשרת המשפטים איילת שקד, זו הורתה לראש תחום הסייבר בפרקליטות המדינה חיים ויסמונסקי לדרוש מהרשת החברתית להסיר את המודעה, כפי שאכן קרה.

במסמך של פייסבוק העוסק בהסתה לטרור, מסבירים ברשת החברתית כי לצורך הפסקת ההסתה החלו בהפעלת טכנולוגיה חדשנית של בינה מלאכותית שתאתר תכנים בעייתיים. כמו כן, מדגישים בפייסבוק כי הם נעזרים בעיני המשתמשים ואף פנו למומחים בתחום בניסיון לצמצם את הטרור ברשת החברתית. נוסיף כי בקיץ האחרון השיקה פייסבוק, יחד עם טוויטר, יוטיוב ומיקרוסופט, את הפורום הגלובלי למאבק בטרור ברשת.

בפייסבוק בודקים את הטענות אך לא מסרו תגובה לטענות עד לפרסום הידיעה.

"נסה את המסגרת". צילום מסך מתוך פרופיל שהשתמש במסגרת לתמונה שלו

 

בהכנת הכתבה סייעו נועם אמיר, עקיבא לם וליטל שמש.מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20