המועצה המרכזית של אש"ף התכנסה היום (ב') ברמאללה תחת הכותרת "חאן אל-אחמר וההגנה על העקרונות הלאומיים" והנושאים שעל סדר היום היו יחסי אש"ף עם רצועת עזה, והממשל האמריקני. בין ההחלטות המרכזיות של המועצה – ההחלטה לסגת מההסכמים לתיאום ביטחוני וכלכלי עם , כל עוד היא אינה מכירה במדינת פלסטין. מדובר כעת בהחלטות פורמליות, אשר זקוקות לאישור הוועד הפועל של אש"ף.

כינוס מועצת אש"ף ברמאללה, היום (ב'). צילום: פלאש 90

 

היו שחששו כי יו"ר הרש"פ () יכריז על העמקת הסנקציות נגד שלטון חמאס ברצועת עזה, מה שעלול להוביל לסבב נוסף מול ישראל, אך לבסוף קבעה המועצה כי חמאס נטל על עצמו את מלוא האחריות על אי-העמידה בכל ההסכמים שנחתמו וסוכלו.

למעשה, את ההחלטה לחדש את הפסקת התיאום הביטחוני עם ישראל ולהתנתק ממערכת התלות הכלכלית בישראל קיבלה המועצה כבר בכינוסה הקודם בינואר השנה. "הוקפאה ההכרה בישראל ותקופת המעבר שסוכם עליה בהסכמי אוסלו, קהיר וושינגטון וכל ההתחייבויות שבהסכמים אלו – אינן עוד בתוקף", נקבע אז.

אבו מאזן: גם אם יישאר לנו רק גרוש אחד – זה יהיה לשאהידים" 

אתמול (א') נשא אבו מאזן דברים בפני כינוס המועצה והצהיר כי "לא תהיה מדינה ברצועת עזה ולא תהיה מדינה בלי רצועת עזה". לדבריו, "אנחנו נמצאים לקראת חשובות וגורליות. המזימה נגד העם הפלסטיני לא הסתיימה ואנחנו הכרזנו שאנו נגד 'עסקת המאה'".

אבו מאזן בכינוס המועצה המרכזית הפלסטינית ברמאללה, אתמול (א'). צילום: פלאש 90

 

אבו מאזן תקף בנוסף את "משתפי פעולה עם אויבינו ואויבי העם הפלסטיני" ואמר כי עליהם להתבייש בעצמם. "ירושלים המזרחית היא הבירה שלנו, אותה בירה שנכבשה ב-1967 ולא חלק ממנה". הוא המשיך והוסיף כי הרשות תמשיך לשלם קצבאות למחבלים הכלואים בישראל ולמשפחות המחבלים ההרוגים והבהיר כי אלו לא ייפסקו, למרות הלחצים שמופעלים על , שכן מדובר ב"סוגיה קדושה".

"המשכורות של השהידים, הפצועים והאסירים שלנו הן קו אדום, לוחצים עלינו בכל הדרכים. אנחנו לא נוותר זה עניין מקודש. אם יישאר לנו רק גרוש אחד – זה יהיה להם", הבהיר.

לתפיסתו, כל מפעל ההתנחלויות לא לגיטימי. "אנחנו בצומת דרכים מאוד מסוכן, אולי המסוכן ביותר. הצהרת בלפור יושמה, אבל העם הפלסטיני לא יאפשר לקדם את 'עסקת המאה'", אמר.

אסף גיבור

אסף גיבור


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.