העיתונאית יערה זרד חשפה הבוקר (א') ב'גלי ישראל' סרטון ובו מתועד שר הביטחון והרמטכ"ל לשעבר משה (בוגי) יעלון מסביר בהרצאה שנתן ב'בית המדרש החברתי בכפר סבא' ביום שישי האחרון, כי "הדם של משפחת דוואבשה בדומא וגם של הזוג הנקין, שנרצח בפיגוע נקם על דומא, על הידיים שלנו". עוד האשים יעלון בהרצאה את השר נפתלי בנט בהסתת קיצוניים ואמר כי "כשבאו החיילים והשוטרים לפנות את הבתים האלה [של עמונה, ככל הנראה – א.ר], וצעירים זרקו עליהם אבנים ושקיות שתן – שר החינוך עמד על הגג ממול ומה שהיה לו להגיד זה לתקוף את בית המשפט העליון". השר לשעבר המשיך ואמר: "שלא נתפלא אחר כך ששורפים או כורתים עצי זית של ערבים, ששורפים מסגדים או כנסיות וששורפים משפחה בדומא".

השריפה בבית משפחת דוואבשה בדומא בחודש יולי 2016. צילום ערבי
השריפה בבית משפחת דוואבשה בדומא. צילום ערבי

כזכור, בספטמבר 2015 פורסם כי יעלון אמר בפורומים סגורים כי מערכת הביטחון יודעת מי הקבוצה האחראית לפיגוע, אך נמנעת מהעמדה לדין כדי שלא לחשוף מקורות מודיעיניים. יעלון הוסיף כי הוא משוכנע שמבצעי הפיגוע הם יהודים. "אנחנו יודעים מי אחראי, אבל לא חושפים זאת כדי לא לחשוף מקורות מודיעיניים", אמר אז, והוסיף כי "יש לנו קושי לבסס ראיות. כרגע אנחנו לא מעמידים אנשים לדין כדי לא לחשוף את המקורות בבית המשפט".

קטין  ובגיר יהודיים שנעצרו ע"י השב"כ בעקבות האירוע ואף הוגש נגדם כתב אישום בגין תכנון הרצח, לכאורה, אולם הוא עדיין עומד תלוי. במרץ וביולי 2016 אירעו שני מקרים נוספים של הצתת בתים של בני משפחת דוואבשה בדומא. בשני המקרים טענה משטרת ישראל שמדובר באירוע פלילי שהועבר לטיפול המשטרה הפלסטינית.

בני הזוג הנקים וילדיהם. צילום: באדיבות המשפחה
בני הזוג הנקין וילדיהם. צילום: באדיבות המשפחה

 

בני הזוג נעמה ואיתם הנקין הי"ד הותירו אחריהם ארבעה יתומים קטנים אשר חולצו מהרכב ללא פגע, לאחר שצפו ברצח הוריהם על ידי ארבעה חברי חוליית חמאס בכביש ליד אלון מורה באוקטובר 2015. בהתקרב הרכב בו נסעו בני הזוג הנקין וארבעת ילדיהם, ירה אחד המחבלים לעברו עשרות כדורים. המחבלים ניסו לחטוף את בני הזוג ומשלא צלחו, אחד הנאשמים ירה בהם מטווח קצר לנגד עיני ילדיהם הקטנים. ארבעת המחבלים הורשעו בחודש מאי, אך רק נגד שלושה מהם הוגש כתב אישום בחודש יוני האחרון. משפטם של שני מעורבים נוספים בתכנון הפיגוע והוצאתו אל הפועל עדיין מתנהלת. רק באוקטובר 2016 הרסו כוחות הביטחון את ביתו של אחד המחבלים בשכם, אשר היה ממתכנני הפיגוע.

מקורבים ליעלון מסרו בתגובה כי: "הדברים לא נאמרו לראשונה. אמר אותם גם אחרי האירועים עצמם כשר הביטחון! גם בקבינט, גם לראשי יש"ע. סוקר, שודר ונאמר. אין חדשות".

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20