על רקע המתיחות בצפון בין , וחיזבאללה בנושא הקמת מפעל טילים בלבנון והעברת חימוש מדויק לידי , מפרסם היום (ג’) תא”ל (במיל) שמעון שפירא, עמית במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה והיועץ הצבאי לשעבר של רה”מ, כי בסוף החודש הקודם ביקר אבראהים ראיסי, חבר מועצת המומחים ומי שנחשב ליורשו המיועד של מנהיג איראן , בגבול ישראל בדרום ובלווי לוחמי חיזבאללה. פניהם של לוחמי חיזבאללה טושטשו בצילומים הרשמיים.

ראיסי בביקור בגבול לבנון-ישראל. צילום: ‘טהארן טיימס’

 

הדברים מצטרפים למספר ביקורים, מתוקשרים לא פחות, בעת האחרונה של בכירים איראנים בגזרת הצפונית וזאת לנוכח ידיעות כי גדודים שיעים עיראקים תחת פיקוד איראני מתפרסים לאורך הגבול. ראיסי, נפגש בלבנון עם מזכ”ל חיזבאללה, חסן נסראללה, האשם צפי אלדין, נביה ברי יו”ר הפרלנט הלבנוני וכן יושב ראש המועצה האסלאמית השיעית העליונה, קבלאן. כמו כן, ביקר ראיסי בבית משפחתו של עמאד מוע’ניה ובבית משפחתו של מוצטפא בדר אלדין. ראיסי ציין כי “שחרור ירושלים קרוב” והעלה על נס את תפקידה של חיזבאללה בתוך החברה הלבנונית כתנועה האיסלאמית הפועלת מעבר לנושאים צבאיים והגנתיים ומקדישה מיכולותיה לבניית תרבות אסלאמית בלבנון.

הדברים צוטטו היום במאמר נרחב של אליוט אברהמס, מבכירי מערכת הביטחון בארה”ב לשעבר במאמר רחב ב-CFR, מכון מחקר גדול בארה”ב. המאמר עסק במעורבת איראן בסוריה ולבנון והאיום על המזרח התיכון. להערכתו של תא”ל שפירא, פרסום התמונות של הביקור נועדו להבהיר לישראל כי איראן אינה נרתעת מן האיומים האחרונים של בכירים בישראל וכי היא נחושה את חיזבאללה ולחזק את יכולותיו בלבנון. עוד מוסיף שפירא, כי הדברים באים על רקע גיוס תמיכה בעדה השיעית למען חיזבאללה לקראת הבחירות לפרלמנט הלבנוני השנה.

ראיסי בביקור בגבול לבנון-ישראל. צילום: אתר האינטרנט של ראיסי

 

היום נפגשו נשיא לבנון מישל עאון, ראש הממשלה סעד אל חרירי ויו”ר הפרלמנט נביה ברי כדי לדון ב”איומים הישראליים על יציבות אזור הגבול”. השלושה סיכמו כי יפעלו בזירה הבינלאומית בניסיון למנוע מישראל לבנות חומה בגבול “הקו הכחול”.

לוחמי חיזבאללה על הגבול. צילום: Nasser Atta
מתמודד בבחירות באיראן. צילום: Hossein Razaqnejad
אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.