“בַּחֹדֶשׁ הָרְבִיעִי בְּתִשְׁעָה לַחֹדֶשׁ, וַיֶּחֱזַק הָרָעָב בָּעִיר; וְלֹא-הָיָה לֶחֶם, לְעַם הָאָרֶץ. וַתִּבָּקַע הָעִיר, וְכָל-אַנְשֵׁי הַמִּלְחָמָה יִבְרְחוּ” (ירמיהו ו’-ז’)

היום (א’) חל י”ז בתמוז שהוא אחד מארבעת ימי התענית שנקבעו לזכר חורבן בית המקדש. הצום מאתמול כיוון ששבת דוחה צום זה. חומת ירושלים נבקעה בי”ז בתמוז וטיטוס וחילותיו פרצו לעיר, מה שהביא לחורבן בית שני. בבית הובקעה חומת העיר בט’ בתמוז, אך יום התענית אוחד וצורף ליום י”ז בתמוז.

תבליט על גבי שער טיטוס ברומא המציג את גולי ירושלים לאחר חורבנה. צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

 

על פי מסכת ביום זה “נשתברו הלוחות (ע”י משה אחרי מעמד הר סיני), ובוטל התמיד, הובקעה העיר, ושרף אפוסטמוס את התורה, והעמיד צלם בהיכל“.  אסורים היום אכילה ושתייה והצום החל לפנות בוקר ויימשך עד הערב.

הצום למעשה פותח את , אשר סופם בעוד שלושה שבועות, עם הגיע צום ט’ באב, בו נחרב בית המקדש השני. בימים אלו נמנעים יותר מהרגיל מעשייתם מעשים שיש בהם סכנה, זאת בשל הפורענות שהחלה בתקופה זו, נוהגים מקצת מנהגי אבלות: ממעיטים בימים אלו בשמחה, לא מסתפרים ומתגלחים, לא שומעים מוסיקה, לא מתחתנים, לא מתחדשים בבגדים חדשים, נוהגים שלא לעשות עסקאות, וכן נוהגים להרבות באהבת חינם שכן שנאת חינם היא שגרמה לחורבן בית המקדש השני.

מתפללים לבושי שק בצום י”ז בתמוז, תשע”ג (2013). צילום: רפי לצטר, פלאש 90

 

מדוע, אם כך, אנו נאלצים לצום והתאבל על מה שקרה לפני 1,949 שנה? בתלמוד הירושלמי מוסבר כי “כל דור שלא נבנה בית המקדש בימיו כאילו נחרב בימיו” (מסכת יומא א’,א’). מהי התרופה שהדור צריך לאמץ כדי שבתקופתו יבנה המקדש? על כך עונה הראי”ה קוק: “אם נחרבנו ונחרב העולם עמנו על ידי שנאת חינם, נשוב להבנות והעולם עמנו יבנה, על ידי ” (אורות הקודש ג’, שכ”ד).

הצום התחיל בעלות השחר ונמשך עד צאת הכוכבים.

זמני כניסת ויציאת הצום:

ירושלים
כניסת הצום: 04:01
צאת הצום: 20:09

תל אביב
כניסת הצום: 04:01
צאת הצום: 20:06

חיפה
כניסת הצום: 03:57
צאת הצום: 20:10

באר שבע
כניסת הצום: 04:05
צאת הצום: 20:07

חברון
כניסת הצום: 04:02
צאת הצום: 20:09

אריאל
כניסת הצום: 04:00
צאת הצום: 20:04

, באדיבות הרב חיים נבון:

• למנהג האשכנזים וחלק מהספרדים, אין מסתפרים ואין מתגלחים בכל שבין י”ז בתמוז לתשעה באב. רוב הספרדים נוהגים איסור זה רק בשבוע שחל בו .

• נוהגים שלא לברך שהחיינו בתקופת בין המצרים, מלבד . במקרה שאם לא יברכו עכשיו אי אפשר יהיה לברך גם בעתיד (כגון פרי נדיר) – יש לברך.

• אין לשמוע מוזיקה. יש המקילים בשמיעת מוזיקת רקע שקטה בזמן נסיעה וכו’, בפרט לפני ראש חודש אב. כאשר הנהג עייף והמוזיקה שומרת על ערנותו – ודאי יש להקל.

• טוב שלא להתחיל שיפוצים בימי בין המצרים. ואם התחיל לפני כן – יכול להמשיך עד ראש חודש אב. מראש חודש אב ואילך אין לערוך כלל שיפוצים שאינם חיוניים.

• מעיקר הדין מותר בימי בין המצרים לקנות או לשכור דירה, וכן להיכנס לדירה חדשה. אך רבים נהגו להימנע מכך, משום שאלו ימי דין ופורענות.

בשבוע שחל בו תשעה באב בהן נהוגות הלכות נוספות שלא פירטנו כאן.

צום מועיל!

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.