מאז מבצע 'צוק איתן' לימדו אותנו כי הוא אולם מבין אויבינו הוא הפרמיטבי ביותר, המיושן וזה שמהווה את האיום הקטן ביותר. לא מעט פעמים התבטאו גורמים בכירים וזוטרים בהתנשאות בנושא ההתמודדות עם ארגון החמאס. ארבע שנים עברו והנה, בתזמון שנוח לו, מצליח בחודשים האחרונים להחזיר לעצמו את כוח הלגיטימציה.

פרופיל מזוייף של חמאס בפייסבוק

הסיפור שהותר אתמול לפרסום לפיו חמאס הצליח להחדיר תוכנות ריגול לחנויות האפליקציות הרשמיות ולחדור לניידים ומחשבים של חיילים, ובכך לספק לעצמו מצלמה ומיקרופון בבסיסי צה"ל, רק מראה כמה לא נכון היה לזלזל בחמאס. מעטים הקצינים שטענו כי מקרים מסוימים צריך לתת קרדיט לארגון הטרור. רק לשם ההשוואה, לא היה קצין בכיר או זוטר אחד שפגשתי בשנים האחרונות שלא אמר את ההיפך על האויב מצפון. נסראללה, בניגוד לבכירי חמאס, זוכה לכבוד רב.

חמאס מצליח להגחיך אותנו מול העולם. קריקטורה שהופצה היום על חיילי צה"ל. ציור: ד"ר עלאא אללקטה

 

ארגון חמאס אולי לא מצליח להוות אסטרטגי, אבל בואו נעיף מבט על ההתמודדות עמו בשנים האחרונות.

איום המנהרות

ישראל העמידה תקציבים עצומים לצורך הקמת המכשול נגד חמאס, נשק שהמנהיג הצבאי יחייא סינוואר חלם עליו בלילות, עת היה כלוא בכלא הישראלי. סינוואר הפך את עזה לעיר מחילות והעמיד את ישראל באתגר עצום. המנהרות הביאו לחטיפת , אבל לא היוו איום אסטרטגי. סינוואר, ששוחרר בעסקת שליט, ראה ב"נשק" הזה פוטנציאל עצום. ראה וצדק. נכון שבחלוף שנים רבות נמצא מענה למנהרות, אבל גם היום, ולמרות ההצלחה, אין מי שיבטיח שלא מתחבאת לה איזו מנהרה מתחת ליישוב.

האזור שבו הושמדה מנהרת התקיפה של חמאס במרץ האחרון. צילום: דובר צה"ל

 

איום הרקטות

בניגוד לדעה הרווחת, חמאס כן ייצר רקטות ליום הדין. לחמאס מחסנים מלאים ברקטות. הן אמנם לא מאיימות על קיומה של ישראל, אבל בהחלט יהוו אתגר להתמודדות בעימות הבא. מי שיתמודדו עם האתגר היא מערכת כיפת ברזל וחיל האוויר שיפגיז את המחסנים כבר מהיום הראשון. זה לא ימנע מחמאס לשגר רקטות.

מחבלי חמאס בעזה. צילום: עבד ראחים חאטיב, פלאש 90

 

עד לפני שנה וחצי היינו רגילים לדווח על שיגורים לעבר הים. יש לציין כי לא מדובר בפעילים משועממים שנתנו להם לשמור על מחסן ששיגרו בהפסקות הסיגריה שלהם מאות רקטות לעבר הים, אלא מדובר בניסוי שבו בכל פעם שסיימו לייצר סדרה של רקטות, אחת שוגרה לים.

איום הסייבר

חמאס הצליח להעמיד כיתה של מחוננים שפיתחו אפליקציות, למדו היטב את התרבות הטכנולוגית הישראלית והצליחו לבסיס. גם אם מדובר במאות בודדים של חיילים שלחצו על הלינק שחשבו שלא קרה כלום ופתחו פתח לחמאס להשתלט על הניידים, אזי יש פה הצלחה גדולה. הסמארטפון הפך לחלק בלתי נפרד מאיתנו. הוא כבר מזמן מוגדר ככף ידנו השלישית. אין לנו חיים בלעדיו ואין שום ממשק בחיינו שהוא לא חלק מרכזי ממנו. תיקחו את כף היד שלכם, חברו לה מצלמה נסתרת ומיקרופון אלחוטי – וקיבלתם את מכשיר הריגול הטוב בעולם. זו אמנם לא המצאה של חמאס, אבל הוא בהחלט הצליח לפתח זאת.

סנוואר
מנהיג חמאס ברצועת עזה, יחיא סנוואר. צילום: עבד ראחים קאטיב, פלאש 90

 

חמאס ממשיך להמציא עצמו מחדש

לסיכום, יש לומר, חמאס ממשיך לאתגר את ישראל ולהמציא עצמו מחדש. גם דובר צה"ל תא"ל רונן הודה אתמול שחמאס הצליח "לפתח נשק". הוא כמובן התייחס לעפיפוני ובלוני התבערה. בזכות היכולות הללו הוא מצליח להפוך עצמו ללגיטימי ובחלק מהזמן גם להגחיך אותנו אל מול עצמנו ואל מול העולם הערבי.

התפרעויות ברצועת עזה. צילום: רויטרס

 

תארו לעצמכם שאחרי מבצע של 51 יום וארבע שנים של בניית חומה תת קרקעית ומעל הקרקע, אחרי אירוע המרמרה ועצירת משטים נוספים, יצליח בסופו של דבר ארגון הטרור לשחרר את המצור הימי ושוב להעמיד אותנו בשאלה איך יכול להיות ששנים אנו מתעקשים מולו ואז באחת נענים לדרשתו הראשונה. את אותו הדבר, אגב, אמרנו על שחרור גלעד שליט ובסוף לא רק שחררנו, הענקנו פרס לטרור.

הכוחות פועלים לכיבוי השירפות. צילום: איציק לוגסי, קק"ל
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.