שנת 2018 הייתה שנה בה האירועים שהעסיקו את התקשורת העולמית עלו על כל דמיון. חטיפות, מרגלים שחוזרים לחיים, היעלמויות והרעלות – כל ההתרחשויות שיכלו לספק חומרים לסדרות מתח ופעולה בנטפליקס – הופיעו השנה דווקא במהדורות החדשות.

החשודים בתקיפת סקריפל במצלמות האבטחה. צילום מסך

 

לכל מי שפספס – הכנו לכם תקציר של עונת המתח לשנת 2018 בחדשות החוץ. בפרק הראשון: פרשת הרעלת המרגל הרוסי סרגיי סקריפל

בחודש מרץ דווח בבריטניה כי סרגיי סקריפל, בכיר לשעבר בשירותי הביטחון ברוסיה, ובתו יוליה, הורעלו בגז עצבים מסוג נוביצ'וק על אדמת בריטניה – בעייריה סולסברי. האצבעות המאשימות הופנו באופן אוטומטי לעבר רוסיה. במוסקבה מיהרו להכחיש את הדברים – ומהר מאוד התגלגל האירוע למשבר דיפלומטי ולמלחמת גרסאות והדלפת ראיות בין שתי המדינות.

 

בין היתר, שידרה בחודש ספטמבר התקשורת הרוסית "ריאיון" ובו נראים החשודים בהרעלה כשהם מכחישים כל קשר לאירועים. לאחר מכן התפרסמו בבריטניה תיעודים ממצלמות אבטחה במוקדים שונים שקושרים את החשודים למעשה.

הדיווחים על השפעתו של הרעל הסובייטי לא נעצרו בהרעלה של סקריפל, ובמהלך יולי דווח כי שני אזרחים בריטים נפגעו באורח אנוש מאותו הרעל אליו נחשפו המרגל ובתו, בעיר הסמוכה למקום האירוע.

זירת הרעלת המרגל הרוסי סרגיי סקריפאל בבריטניה, צילום: רויטרס

 

יוליה וסרגיי אגב, שרדו באורח נס את ההרעלה בגז העצבים שאמור להיות קטלני – ולכן לא מן הנמנע שהסיפור עדיין לא תם, וכשהם יחליטו לדבר – אנו צפויים להפתעות נוספות.

אוקראינה: המתנגד לפוטין חוסל – ו"שב לחיים"

בסוף מאי הודיעו באוקראינה באופן דרמטי כי העיתונאי הרוסי ארקדי בבצ'נקו חוסל בבביתו שבקייב. בבצ'נקו, ידוע בעיקר בשל ההתנגדות הקולנית למשטרו של הנשיא פוטין והחשד המיידי הופנה לעבר מוסקבה. תפנית חדה בעלילה נרשמה למחרת היום ב-30 למאי – כשבבנצ'קו הופיע במסיבת עיתונאים של שירותי הביטחון האוקראיניים כשהוא חי וקיים.

העיתונאי הרוסי ארקדי בבצ'נקו, שלטענת האוקראינים "נרצח" בשל התנגדותו לממשל הרוסי. צילום: רויטרס

 

במסיבת העיתונאים נמסר כי בימוי חיסולו של בבצ'נקו נעשה כדי לחשוף את המזימה הרוסיות לחסלו, בבצ'נקו התנצל באופן נרגש על הבהלה שגרם, ובפרט כלפי אשתו – שהייתה סבורה גם היא באמת ובתמים כי הוא אינו בין החיים.

סין: מדוע נעלם נשיא האינטרפול?

בסוף חודש ספטמבר כשערך ביקור לסין, נעלם במפתיע נשיא האינטרפול מנג הונגוואי, ששימש גם בתור סגן השר לביטחון פנים במדינה.פני שנעלם שלח מנג לאשתו הודעת ווטסאפ ובה אימוג'י של סכין, לפי דבריה, ההודעה נשלחה כאות מצוקה.

אימוג'י הסכין ששלח מנג לאשתו. צילום מסך

 

במשך כשבוע דבר היעלמו נותר בסוד, עד שב-4 באוקטובר דיווחה אשתו על ההיעדרות למשטרה הצרפתית. רק ב-7 בספטמבר הודיעו הרשויות בסין באופן רשמי כי מנג נחקר במדינה בחשד לשחיתות. באותו היום קיבל האינטרפול מכתב התפטרות ממנג – והוחלף בתפקיד כראש הארגון הבינלאומי לשיטור – על ידי קים ג'ונג יאנג מדרום קוריאה.

מאז שנעלם בספטמבר מנג לא נראה יותר בציבור. בראיונות שהעניקה אשתו לאחרונה לתקשורת הבינלאומית בעילום שם היא מספרת כי מאחוריי היעלמותו עומדת רדיפה פוליטית.

מנג הונגוויי. צילום: רויטרס

 

טורקיה: העיתואני ג'מאל חשוקג'י נעלם לבלי שוב בשגרירות הסעודית

הפרשה שהעסיקה יותר מכל את התקשורת בעולם וגרמה לטלטלות דיפלומטיות מאיסטנבול ועד וושינגטון. ב-2 באוקטובר, הגיע העיתואני הסעודי ג'מאל חשוקג'י לבניין הקונסוליה הסעודית באיסטנבול. חשוקג'י אמור היה לקבל במשרדי הקונסוליה אישורים שיאפשרו את נישואיו לארוסתו – שהמתינה מחוץ למתחם.

העיתונאי הסעודי ג'מאל חשוקג'י שחוסל בטורקיה. צילום: רויטרס

 

משנקפו השעות וחשוקג'י לא שב התלוננה הארוסה – וחקירה שנפתחה הובילה לראיות כי חשוקג'י חוסל באכזריות על ידי חוליית מתנקשים, גופתו בותרה והוברחה אל מחוץ לבניין.

חשוקג'י שבעבר היה בעל קשרים חמים עם משפחת המלוכה הסעודית, נודע בשנים האחרונות בביקורת חריפה שמתח על השלטון בריאד. בסעודיה ניסו תחילה להכחיש את הקשר למעשה, אך הרשויות בטורקיה פירסמו תיעודים וראיות ברורות ומרשיעות.

תיעוד חשוקג'י במצלמות האבטחה לפני שנכנס לשגרירות. צילום מסך

 

הדרישה בעולם לגנות את סעודיה הובילה למסע פיוס של יורש העצר בן סלמן בעולם הערבי, ואף לדרישה בסנאט האמריקני לגנות את הממלכה. לפי דיווחים שונים תשומת הלב השלילית שהופנתה לעבר סעודיה הביאה גם להתקררות ביחסים הדיפלומטיים החשאיים מול ישראל. לפי גורמים בארצות הברית- הסיבה לכך היא חוסר רצונו של בן סלמן בביקורת נוספת מהעולם הערבי.

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20