No Tag To Print

ראש הממשלה בנימין נתניהו במליאת הכנסת, מרץ 2018. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בתו של החשוד בהחזקת מסוק ללא רישיון: "הוא טייס 25 שנה בחיל האוויר"

שוטרי מג"ב עצרו בשבוע שעבר טייס תושב איתמר על החזקת מסוק ללא רישוי ואישורים וטענו כי "לחשוד אין כלל רישיון טייס". בפוסט שהעלתה לפייסבוק, יוצאת בתו להגנתו ומסבירה: "אבא שלי טייס 25 שנה בחיל האוויר שקיבל רישיון טייס אזרחי, אך רשות התעופה האזרחית, שהסמכות שלה תקפה בשטחי ישראל בלבד, החליטה לשלול לו את הרישיון"

ביום חמישי האחרון פרסמה המשטרה הודעה לפיה במסגרת מבצע "ביעור חמץ" בתחילת השבוע שעבר, הבחינו שוטרי מג"ב במסוק שחנה בשדה התעופה עטרות הסמוך למעבר קלנדיה. לצידו של המסוק אותרו שני חשודים, כשאחד מהם, תושב איתמר, חשוד בהטסתו של המסוק ובהחזקתו. "עם מעצרו של החשוד שנחת במקום שלא כדין", מסרו במשטרה, "התברר שלחשוד אין כלל רישיון טייס וכי המסוק ללא רישוי ואישורים מתאימים". הוא נעצר לחקירה ושוחרר בתנאים מגבילים והמסוק הוחרם.

החרמת המסוק. צילום: דוברות המשטרה

 

אלא שפוסט שהעלתה לפייסבוק בתו של אותו תושב איתמר, שופך אור על פרטי המקרה. "אבא שלי טייס 25 שנה בחיל האוויר", הבהירה הבת. "לפני מספר שנים הוא גם עשה כמה שיעורים וקיבל רישיון טייס אזרחי במדינת ישראל. אחרי שאבא שלי העביר את המטוס אלינו, רשות התעופה האזרחית (שהסמכות שלה תקפה בשטחי ישראל בלבד), החליטה לשלול לו את הרישיון. רק מה? ביו"ש, בהעדר כל חוק ותקנות – לא מוגדר מי צריך איזה רישיון לכל דבר, ואם בכלל". לדבריה, המטוס אף נמצא באיתמר מזה ארבע שנים.

הבת המשיכה וכתבה: "מסוקים בלי רישיון? כמו שאמרתי לפני, ביו"ש, בהעדר כל חוק ותקנות, ממילא אין הגדרות רישוי. אבל, חוק הטיס חל על כל כלי עם רישום ישראלי, גם מחוץ לישראל. לכן – אין לכלי הטייס שברשותו רישוי ישראלי, כי ממילא הרישוי לא רלוונטי.

"איך אבל זה לא מסכן כלי טיס אחרים? אין עוד טיסות אזרחיות ביו״"שׁ, פעילות חיל האוויר (שאותה אבא שלי מכיר מקרוב) נעשית בגובה גבוה, אבא טס בגובה נמוך, באור יום.
למרות זאת, עדיין ברור לו שעדיף, והוא גם מנסה, שיוגדר נוהל תאום בינו לבין חיל האוויר.

"מה קרה ב-6 השנים האחרונות אתם שואלים? איך זה הגיוני שהסיפור לא נאכף כבר כלכך הרבה זמן? בשבעת(!) התיקים שנפתחו עד כה ובהוראת הפרקליטות אפילו לא הוגשו כתבי אישום. אבא שלי מסתובב עם חיוך על הפנים ומסביר לנו שהוא מקווה שאולי סופסוף כל הסיפור הזה יתפתח לאיפשהו".

היא אף סיפרה כי "אבא פתח להם את ההאנגר במפתח, עזר להם להעמיס את המסוק, וסיים בחיבוק וחיוך. לא הייתה שם טיפת כעס, באמת".

יש להבהיר כי את הפוסט ופרטי האב והבת לא ניתן לפרסם, שכן מדובר בטייס חיל האוויר וחיילת בסדיר.

עוד מסרו בשבוע שעבר במשטרה, כי מסוק נוסף שאותר בהאנגר ביישוב איתמר הוחרם גם הוא ומטוס 'אולטרה לייט' צפוי להיות מוחרם בהמשך. "במשטרה אף מעריכים כי החשוד היה טס ללא כל תיאום עם רשות התעופה האזרחית. במשטרה מוסיפים כי בהתנהגותו סיכן החשוד כלי תעופה אזרחיים וצבאיים במרחב האווירי של ישראל בכך שעל פי החשד לא רק שטס ללא רישיון ועם כלי טייס שלא עומדים בקריטריונים הנדרשים אלא אף היה ממריא, טס ונוחת ללא כל אישור", נמסר.

"נקמנות של משטרת ישראל"

עו"ד נתי רום, המייצג את הטייס החשוד, מסר בתגובה: "בלתי נתפס שלצורך יחסי ציבור משטרת ישראל עוברת על החוק, מדליפה חומרי חקירה, זאת על אף שהן בית משפט השלום הן בית משפט המחוזי קבעו כי העניין ידון בדלתיים סגורות".

לגוף העניין מסר, כי "מדובר בנקמנות של משטרת ישראל במרשי. משטרת ישראל כבר סגרה 7 חקירות דומות נגד מרשי ואני מקווה שיחכימו לסגור גם חקירה זו. אנו סבורים שאכן הגיע הזמן להחיל ריבונות ובכלל זה את חוקי התעופה ביו"ש בהתאם לחוק הישראלי, אך לצערנו זה עדיין לא המצב. בע"ה מיד לאחר חג הפסח אנו נדרוש את השבת המסוקים באופן מידי למרשי וכמו כן פיצוי על כל נזק שנגרם למרשי ולציוד התעופה שבבעלותו".

It is not Android