משבר הגירה חמור בספרד. הרשויות בדרום המדינה מתקשות להתמודד עם זרמי המהגרים המתגברים שפוקדים אותה לאחר שהרשויות באיטליה הגבירו את האכיפה בסוגיה.

במהלך השנה האחרונה הסתננו לספרד דרך הים כ-23 אלף מהגרים, ומאות נהרגו בניסיון להיכנס אליה. מאז יום שישי האחרון בלבד – הגיעו לעיר קדיס שבדרום מערב המדינה – למעלה מ-1,500 בני אדם.

ראש העיר של קאדיז, חוזה איגנסיו לנדלוצ'ה כינה אותה "למפדוזה החדשה" (כשהוא מתייחס לאי האיטלקי המוצף מהגרים, ע.ד), ודרש מהרשויות סיוע בהתמודדות עם המשבר.

מסתננים בדרום ספרד. צילום: רויטרס

המהגרים ממלאים עד אפס מקום את תחנות המשטרה והמקלטים הארעיים שהוקמו עבורם, ולכן רבים מהם מבלים את הלילה בסירות הצלה או ברחובות העיר. "אני מקווה שהאיחוד האירופי מגבש מדיניות גלובלית בנושא, אולי כעת זאת בעיה שלנו, אבל מחר, או בעוד שבוע, או בעוד חודש, היא תהיה בלבה של אירופה", אמר לנדלוצ'ה. לעומת זאת, שר הפנים הספרדי פרננדו גרנדה – מרלסקה הכחיש שישנה "קריסה" במערכת ואמר כי המצב נמצא "תחת שליטה".

השינוי החד במדיניות האיטלקית חל מאז ששר הפנים האיטלקי החדש מתאו סלביני נכנס לתפקידו בתחילת החודש שעבר, והחל ליישם מדיניות של נקיטת יד קשה נגד תופעת ההסתננות לארצות מן הים.

"איטליה הפסיקה להוריד את הראש ולציית", צייץ לאחרונה סלביני בטוויטר כשהצהיר על הכוונות בשינוי מדיניות ההגירה של ארצו.

 עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20