בקורות החיים הפרטים יופיעו תמיד בסדר כרונולוגי הפוך, כלומר כאשר העדכני ביותר מופיע ראשון. כך למשל אם התואר שהשלמנו יופיע לפני תעודת הבגרות כשנפרט על ההשכלה שלנו. נדאג לציין לצד כל פרט בקורות החיים את השנה הרלוונטית. כתיבת קורות חיים אינה משימה מסובכת, אך בכל זאת יש לה כמה כללים ברורים שכדאי להקפיד עליהם כדי לשפר את הסיכויים שלנו לקבל זימון לראיון עבודה.

על מה לחשוב כשמנסחים קורות חיים?

חשוב לזכור שהקשב של מעסיקים מוגבל, לכן המסמך שנגיש להם צריך להיות נקי, ברור ומשכנע. קודם כל, אין שום סיבה לזלוג מעבר לעמוד בודד. בנוסף, מספיקה שורה או שתיים על מנת לתאר תפקיד. אם אנחנו מעוניינים להרחיב מעבר לכך, עדיף שנעזר בנקודות ברורות ונימנע מפסקאות ארוכות. בכל שורה בקורות החיים שלנו צריך להיות ברור למעסיק מדוע הוא קורא אותה. אנחנו רוצים להשתמש בשפה רהוטה, לא יומיומית מידי אבל גם לא מליצית. הניסוח של הניסיון שלנו יהיה דרך הפעולות והתפקידים שביצענו, כלומר, נשתמש בגוף שלישי ושמות פעולה ופחות בגוף ראשון. למשל "בוגרת תואר ראשון" ולא "סיימתי את לימודי". או לחלופין, "התפקיד כלל התמודדות עם לחצים" ולא, "התמודדתי עם לחצים".

מה אם אין לי מספיק ניסיון?

לפעמים אנחנו רוצים לעבור לתחום חדש בו אנחנו פחות מנוסים. אולי רק סיימנו תואר, אולי רק השתחררנו מהצבא ואין לנו עדיין ניסיון תעסוקתי רב, או שהחלטנו שאנחנו רוצים לקחת כיוון אחר בקריירה. חוסר ניסיון יכול ליצור אצלנו חוסר בטחון כאשר אנחנו ניגשים לכתיבת קורות החיים. חשוב לזכור שחוסר ניסיון לא בהכרח מעיד שאנו לא כשירים לבצע תפקיד שאנחנו רוצים לבצע. נדרשת מאיתנו פשוט מעט יצירתיות בכדי להבין אילו תכונות הופכות אותנו בכל זאת למועמדים מוצלחים. כדאי לחשוב מחוץ לקופסא, לפעמים תפקידים מתחומים שונים דורשים תכונות דומות. אולי צברנו ניסיון שיכול להיות מתאים ממסגרת שהיא לא תעסוקתית כמו התנדבות.

מה אם יש לי יותר מידי ניסיון?

בפני מי שכבר עשה כברת דרך בעולם המקצועי, לעתים ניצב אתגר מסוג אחר: מה להכניס ומה להשמיט מקורות החיים. משום שאנו לא רוצים להעמיס על המעסיק חשוב לברור, ולוודא שכל תפקיד שאנחנו מציינים מאיר אותנו באור שונה. אנחנו רוצים להציג את מגוון הכישורים הרחב ביותר, ולא להיראות חד גוניים. בנוסף, חשוב לשמור על עקביות, אם בחרנו להשמיט דבר מה לוודא שלא יצרנו "חור" גדול מידי, כלומר שלא ייצרנו את הרושם שעברו מספר שנים מבלי שהועסקנו. חשוב מאוד לא לשלוח מסמך קורות חיים אחד גנרי לכל עבודה בה אנחנו מעוניינים. אם יש לנו ניסיון עשיר ומגוון, כדאי שנערוך את קורות החיים שלנו כך שיכילו רק את הניסיון הרלוונטי ולא יראו מפוזרים

האם יש צורך בהקדמה?

הקדמה קצרה לקורות חיים היא הזדמנות עבור מועמד למקד את המעסיק לפני קריאת קורות החיים שלו. המועמד בעצם מציג בפני המעסיק את השורה התחתונה בעיניו של מה שיש לו להציע והכיוון אליו הוא מעוניין להתפתח כדי לעודד קריאה יותר ערה של קורות חייו. משום שלא מדובר בחלק שהוא הכרחי יש לבחון מתי הוא מועיל ומתי הוא מיותר. כאשר מדובר במועמד בעל ניסיון ענף, שמעבר על קורות חייו עלול להיות עמוס או מבלבל, הקדמה קצרה יכולה להיות פתרון נהדר שימקד את המעסיק. מצד שני מי שנמצא בתחילת דרכו המקצועית, וינסה לנסח הקדמה לקורות חייו עלול בעצם לחזור על אותם דברים שעולים בבירור מקורות חייו. ובמקרה זה ההקדמה רק תעמיס על הקריאה, ולכן תהיה מיותרת.

מיומנויות נוספות

ישנם מרכיבים נוספים לעובד מוצלח מעבר לניסיון התעסוקתי שלו, ולהשכלה שהוא רכש. חשוב לבטא בקורות החיים את המיומנות הנוספות שמאפיינות אותנו, והופכות אותנו לעובדים מוצלחים. נסו לשאול את עצמכם, או אפילו קולגות שלכם, מה הן התכונות הבולטות שלכם. תבחנו מאילו אתגרים למדתם במקומות עבודה בעבר, וכיצד התמודדתם עם קשיים. אם תציינו תחת מיומנויות נוספות בקורות החיים את אותן תכונות שעזרו לכם להתבלט תוכלו להעביר למעסיק שלכם תמונה שלמה יותר של מי שאתם, ולהעמיק את ההרגשה שאתם המועמדים המתאימים ביותר למשרה. בנוסף לכך, נסו לחשוב אילו כלים רכשתם בדרכים לא פורמליות וייתכן שלא ניתן להסיק מקורות החיים שלכם. האם למדתם בכוחות עצמכם תוכנת מחשב? האם השתעשעתם בעריכת תמונה או ווידאו? האם אתם שולטים בשפה נוספת? כישורים אלו יכולים להיראות לכם משניים, אבל לפעמים הם בדיוק יהיו היתרון שלכם על פני מועמדים עם נתונים


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.