פרסום המאמר של הרבנית חמוטל שובל בכרך החדש של '' (לט) נשמע אולי דבר פעוט. אך למעשה מדובר בשינוי מגמה חשוב בכתב העת ההלכתי הוותיק, אשר מאפשר לנשים לפרסם בו מאמרים הלכתיים. בצעד נדיר, פירסמו בתחומין מאמר הלכתי של כותבת לבדה ללא כותב נוסף עימה. אמנם, לאורך השנים התפרסמו מספר מאמרים שכתבו נשים, אך עד כה היה מדובר במאמרים יחידאים, ולעתים שם הכותבת לא אוזכר לבדה, למרות שכתבה את המאמר כך. זאת מכיוון שב'' היה רצון לקבל מאמרים גם מרבנים חרדים.

בגיליון הנוכחי, מתפרסם מאמר הלכתי שאותו כתבה הרבנית חמוטל שובל, עמיתה במכון למנהיגות הלכתית ע"ש סוזי ברדפילד במדרשת או"ת לינדנבאום מבית רשת אור תורה סטון. הרבנית שובל, בעצמה בוגרת תואר ראשון בפסיכולוגיה ואמירים ותואר שני בניו מדיה מהאוניברסיטיה העברית, למדה לאחר השירות הלאומי במדרשת או"ת לינדנבאום מבית רשת אור תורה סטון וכעת לומדת מזה שלוש שנים בתוכנית של המכון למנהיגות הלכתית ע"ש סוזי ברדפילד שאף הוא חלק ממדרשת או"ת לינדנבאום מבית רשת אור תורה סטון.

הרבנית חמוטל שובל. קרדיט צילום- שירה מירויס

 

במאמר, מבקשת הרבנית שובל להחזיר את נושא "גדול הבית" בהלכות אבלות, כך שכאשר משפחת יושבת שבעה, ייספרו הימים במשותף לכלל בני הבית, גם כאשר אדם היה בחו"ל או שמע על האבלות באיחור. על פי המאמר, "גדול הבית" או "גדולת הבית" הם הקובעים את זמן השבעה וכאשר אדם מגיע מחו"ל הוא יצטרף ויישב שבעה אף פחות ימים, מתוך מטרה שכולם יישבו יחד ובאותו הזמן.

הרב מנחם פרל ראש מכון צומת: "שערי בית המדרש של תחומין פתוחים לכל מאמר הלכתי משמעותי הנכתב בידי אדם ירא שמיים, איש או אישה. אנו שמחים על הגדלת מעגל העוסקים והעוסקות בכתיבה הלכתית. עם זאת שיקולי המערכת הם לגופו של מאמר".

במכון למנהיגות הלכתית ע"ש סוזי ברדפילד מבית רשת אור תורה סטון מתקיימת תכנית ייחודית וראשונה מסוגה שאורכה 5 שנים, הכוללת לימוד רחב ומעמיק של ההלכה ברמה ובהיקף הגבוהים ביותר והכשרת נשים להורות הלכה ולתפקידי מנהיגות רוחנית לקהילות. התכנית מכשירה נשים לשרת קהילות ומוסדות חינוך כמנהיגות רוחניות. הן לומדות הלכה ברמה הגבוהה ביותר הנדרשת על מנת להורות הלכה, וכן לומדות קורסים במנהיגות, עבודה קהילתית, כיצד לגשת לציבור ואף הבנה תקשורתית, סיוע לנפגעי ונפגעות תקיפה מינית, פסיקה בפועל בהלכות משפחה ועוד.

הרבנית חמוטל שובל התרגשה להיות האישה הראשונה שמפרסמת מאמר תחת המדיניות החדשה ואמרה: "אני שמחה על ההזדמנות לפרסם מאמר הלכתי בכרך החדש של תחומין. המאמר עוסק בדרך לאחד משפחה אבלה, בתקופת "השבעה", על ידי ניתוח דמותו של "גדול הבית". כולי תקווה שנשים נוספות יצטרפו לעולם הכתיבה ההלכתית, ושכתבי עת נוספים ילכו בדרכיו של תחומין ויאפשרו לכתיבה הלכתית נשית לבוא לידי ביטוי".

מנהלת המכון למנהיגות הלכתית מבית רשת אור תורה סטון הרבנית דבורה עברון: "חמוטל היא דוגמה לעמיתות במכון למנהיגות הלכתית ע"ש סוזי ברדפילד, נשים שהופכות למנהיגות הלכתיות ויכולות לתפוס תפקידי מנהיגות משמעותיים ולפרסם מאמרים הלכתיים-תורניים בבמות הנחשבות ביותר בעולם התורה. אנו גאים שהמאמר הראשון שפותח את הדרך לנשים צמח במכון למנהיגות הלכתית ומברכים את חמוטל ואת כתב העת 'תחומין' על פתיחת הדלת ופרסום המאמר בכתב העת המוביל בעולם ההלכתי היהודי"

נשיא רשת אור תורה סטון הרב ד"ר כתריאל (קנת') ברנדר: "המחויבות שלנו למסגרת ההלכתית מנחה את שאיפותינו לאפשר לנשים לשמש דמויות תורניות, הממשיכות את מורשת דבורה הנביאה. אנו מבקשים להוסיף אור ייחודי אשר מגדיל את הארת התורה לכלל העם היהודי, בין היתר באמצעות מאמרים הלכתיים של נשים בכתבי עת הלכתיים משמעותיים כמו תחומין. אנו מודים למערכת תחומין ולמכון צומת על פתיחת כתב העת לגברים ולנשים כאחד"

המכון למנהיגות הלכתית ע"ש סוזי ברדפילד הוא תוכנית של מדרשת או"ת לינדנבאום, השייכת לרשת אור תורה סטון, לה מוסדות חינוכיים, תכניות ומיזמים חברתיים, הפועלים ברחבי הארץ והעולם כבר למעלה משלושה עשורים. תחת הנהגתו של נשיא הרשת הרב ד"ר כתריאל ברנדר, הרשת ממשיכה להתפתח ולהרחיב את חזונו הייחודי של המייסד, הנשיא בדימוס וראש הישיבה, הרב ד"ר שלמה ריסקין, להצמיח מנהיגות רוחנית אורתודוקסית, רלוונטית ומקרבת, המעצבת קהילות יהודיות, מודרניות וציוניות, במגמה לתיקון עולם.

אורן רפאל

אורן רפאל

עורך תוכן בכיר | orenre@gmail.com
אורן רפאל

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.