שחר סטרוג ז”ל. צילום: דו”צ

לבית הדין הצבאי ביפו הוגש היום (שלישי) כתב אישום נגד באשמת הריגה לאחר שהפרקליטות סברה כי מדובר באירוע הריגה כתוצאה ממשחק בנשק. סיים את החקירה של האירוע הטרגי. דובר תא״ל הסביר כי מאז האירוע פעלה וועדת חקירה שהעבירה לרמטכ״ל שורה של המלצות.

צה״ל עדכן את המשפחה בטרם הגשת כתב האישום והביע את צערו.

“הוועדה קבעה כי שני הלוחמים התכוננו לצאת לאימון ושלפו אחד על השני אקדחים שמאחד מהם ללא תותב נורה כדור שהרג את שחר סטרוג ז”ל”, הסביר דובר צה״ל. עוד נאמר כי “הוועדה קבעה כי מדובר בגורם ישיר למוות ממשחק באקדח. הוועדה קובעת כי ביחידת דובדבן ישנה נורמה לקויה במשחק בנשק. רק בשנה האחרונה ארעו ארבעה מקרים כאלו”.

לאור האירוע החמור הועדה קבעה כי המפקדים לא ביקרו ואכפו את הנושא ומדובר בתרבות יחידתית פלוגתית וצוותית. הוועדה המליצה על שורה של המלצות בנושא כולל הגדרה של נהלי בטיחות כולל המלצות ייעודיות בנושא נשיאת אקדח. כמו כן היא קבעה מי בצה״ל צריך לשאת אקדח. “כלל ההמלצות יועברו ללמידה ביחידות בהן יש שימוש באקדחים”, הסביר דובר צה״ל.

במקביל לתהליך סיכם שורה של החלטות פיקודיות. “להבנתו שורת הפיקוד לא פעלה מספיק טוב״ הסביר דובר צה״ל תא״ל רונן מנליס “ההחלטה הראשונה שקיבל מפקד היחידה קצין בדרגת סא״ל מצטיין, נפצע בעבר בפעילות מבצעית, הוא סוכם לפיקוד על חטיבה והמינוי בוטל וקידומו בוטל בשנתיים. עוד החליט המפלג בדרגת רס״ן יקבל נזיפה חמורה וקידומו יעוכב בשנתיים
קצין בדרגת סגן מפקד הצוות הודח בתפקידו. גם סמל הצוות הודח מתפקידו”.

רס”ן עו”ד מירב הרשקוביץ יצחקי, סרן (מיל’) עו”ד אבי חימי וסרן עו”ד אליסף מלמד, המייצגים את הלוחם מטעם הסנגוריה הצבאית, מסרו:
“קיבלנו באכזבה רבה את החלטת הפרקליטות הצבאית על בחירת סעיף האישום של הריגה. צוות ההגנה סבור כי חומר החקירה, כמו גם דבריו העקביים של הלוחם, מלמדים בבירור שסעיף האישום הראוי בנסיבות המקרה הטראגי הוא גרימת מוות ברשלנות.
בנסיבות אלה לא יהיה מנוס מהבאת התיק להכרעת ולפריסת התמונה המלאה וכל טענות ההגנה בפני השופטים. אנו משוכנעים כי לאחר שבית הדין יבחן את חומר הראיות וישמע את עדותו של הלוחם, הוא ימצא לאמץ את עמדת ההגנה”.

 

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.