המחלקה לחקירות שוטרים בפרקליטות המדינה הגישה לבית משפט השלום בירושלים כתב אישום נגד שוטר מג"ב אליצור אטיאס (49) ונגד מג'ידה ניקולא אלחיחי (39), ערביה-ישראלית ממעיליא, בגין מרמה, הפרת אמונים ואישומים נוספים. על פי כתב האישום, במספר הזדמנויות ביקשה אלחיחי לעבור במחסום המנהרות עם מכרים תושבי הרשות הפלסטינית. על פי כתב האישום, על רקע קשרי החברות בין השניים, ועל מנת לקדם עם אלחיחי קשר רומנטי, סייע לה השוטר במעברם של מקורבים במחסומים ללא בידוק ובניגוד לנדרש.

מחסום המנהרות. צילום: פלאש 90
מחסום המנהרות. צילום: פלאש 90

 

אטיאס שירת כמפקד בפלוגת מג"ב שפעולותיה מתרכזות בציר עוטף ירושלים. במסגרת תפקידו שימש כקצין השטח במחסום המנהרות, ומפקדי המחסומים אשר ביצעו את פעולות הבידוק היו נתונים למרותו וכפופים להוראותיו. מתוקף תפקידו, הורה אטיאס לפקודיו להתיר למכריה של אלחיחי ולפלסטינים נוספים שאינה מכירה אישית לעבור את המחסום ללא כל בידוק. בין השאר התיר, לבקשתה, הקצין אף מעבר של אוטובוס מלא בתושבי הרש"פ ללא כל בידוק.

בכתב האישום מפורטות מספר הזדמנויות בהן "פגע הנאשם בעבודת הביטחון השוטפת בציר עוטף ירושלים עליו היה אמון, בכל הקשור לבדיקות הביטחוניות המתבקשות עת מבקשים אזרחים משטחי הרשות הפלסטינית, להיכנס לישראל; ובקידום קשריו עם האוכלוסייה האזרחית לשם קידום ענייניו האישיים, וזאת בניגוד לחוק", לשון כתב האישום. בנוסף, במספר הזדמנויות ניצל אטיאס את תפקידו ואת הרשאותיו ונגישותו למערכות המידע המשטרתיות לצרכיו הפרטיים ולבקשות מכריו.

התיק נחקר על ידי צוות ירושלים במחלקה לחקירות שוטרים.

בידוק במחסום המנהרות. צילום: פלאש 90
בידוק במחסום המנהרות. צילום: פלאש 90מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20