התביעה הצבאית הגישה היום לבית הדין הצבאי המחוזי צפון וחיל הים כתב אישום נגד שני החיילים שחשודים בתקיפת החייל הדרוזי ביום חמישי שעבר. כתב האישום מייחס לשניים עבירות חמורות של תקיפה בנסיבות מחמירות ותקיפה הגורמת חבלה ממשית בנסיבות מחמירות, בגין אלימות שנקטו כלפי חברם ליחידה. לדברי הסנגורים של השניים, בית הדין שלל מניעים גזעניים לתקיפה.

החייל שהותקף. צילום: מתוך פייסבוק
החייל שהותקף. צילום: מתוך פייסבוק

"הנאשמים לכאורה את החייל בשני אירועים נפרדים, לרבות תוך שימוש בחפצים. כתוצאה ממעשיהם נגרמו למתלונן דימומים ושבר באפו, בגינם נזקק לטיפול רפואי וימי מחלה ממושכים", נמסר מצה"ל. במקביל להגשת כתב האישום, התבקש מעצרם של הנאשמים עד לתום ההליכים המשפטיים נגדם.

"צה"ל לא ישלים עם מעשי אלימות כלפי חיילים וימשיך לפעול, בכלל הכלים העומדים לרשותו, למניעת הישנות אירועים דומים ולמיצוי הדין עם מי שנהגו באלימות ובניגוד לחוק", מסרו.

כזכור, ח"כ ופורום עורכי הדין הדרוזים פנו לרמטכ"ל בדרישה לחקירה מקיפה של מקרה התקיפה נגד החייל הדרוזי בבסיס צה"ל ולהעמיד את מפקדיו לדין. "מדובר במעשה בריוני ואלים של שני החיילים. הכוונה להלך אימים על החייל, אגב ויכוח על מקום המגורים שבו לן החייל", כתבו עורכי הדין סאמר עלי, ראמי מועדי ואברהים גנטוס, מפורום עורכי הדין הדרוזיים. בפוסט שפירסמה משפחתו ברשת החברתית פייסבוק, נטען כי בנם הותקף על ידי , לאחר שסירב להתפנות מחדר השינה שלו.

הפנייה לרמטכ"ל
הפנייה לרמטכ"ל

 

בפניית עורכי הדין הדרוזים נכתב: "שני החיילים שלא השלימו עם תשובותיו הלגיטימיות של החייל, היכו אותו נמרצות, וגרמו לו לחבלות אשר הצריכו פינויו לקבלת טיפול רפואי. חרף הפגיעות חזר החייל לבסיס כאשר ברשותו ימי מחלה בגין התקיפה הברוטאלית".

לדבריהם, "הדברים האמורים חמורים ביותר ועומדים בסתירה מוחלטת לערכי צה"ל ולקוד ההתנהגותי של אחים לנשק. לא יתכן כי משפחה דרוזית שתשלח את בנה לצה"ל יהיה קורבן של ונדליזם ובריונות של חיילים אחרים".

בפנייתו של ח"כ חסון, לא נחסכה ביקורת גם ממפקדיו של החייל. במכתב נאמר כי הם "לא התייחסו לתלונה באופן רציני, דבר שהביא לתקיפה שנייה של החייל. עוד עולה כי המפקדים לא נתנו דעתם לפניות החייל בזמן אמת, וקיבלו החלטה בלתי אחראית להשאירו בבסיס, חרף ה'גימלים' שניתנו לו". לדבריהם, התקיפה השנייה היא "תוצאה של מחדל חמור של המפקדים", וגרמה לחייל המותקף נכות צמיתה. כתוצאה מכך, הם דורשים להעמיד את המפקדים לדין.

החייל שהותקף. צילום: פייסבוק

"הוכה באכזריות בבעיטות ואגרופים"

משפחתו של חייל דרוזי מהצפון פרסמה בפייסבוק פוסט בו סיפרה על האירועים. "הוא הוכה באכזריות על ידי שני חיילים בבעיטות ובאגרופים כי סירב להתפנות מחדר השינה שלו. יממה לאחר מכן הם אותו בשנית, עד שהוא איבד הכרה ושכב שרוע, מדמם ומושפל על הרצפה", כתבו לצד תמונות קשות שפרסמו.

"בבוקר שלמחרת, בשעה שהחייל המותקף יצא לביתו, החיילים התוקפים ניגשו אליו באיומים ופגעו בו בשנית. הם איימו ודרשו מהחייל לטייח את שאירע, על מנת להתחמק מעונש, ואם לא – הם יפגעו בו בשנית בצורה חמורה יותר, מעבר לגבולות הבסיס. מאחר שהחייל סירב להשקיט את האירוע, התוקפים פגעו בו בשנית. הפעם הם לא נרגעו עד שהחייל איבד הכרה ושכב שרוע, מדמם ומושפל על הרצפה אל מול כל חיילי ומפקדי הבסיס. החייל פונה לבית חולים עם שברים באפו, שטפי דם בראש ובפנים ומכות יבשות. אם החיילים התוקפים היו מטופלים בזמן – הדבר היה יכול להימנע".

"המניע הגזעני הופרך"

רס"ן (מיל') יובל קגן וסרן מיה כץ, המייצגים את אחד החיילים מטעם הסנגוריה הצבאית מסרו: "כתב האישום שהוגש היום חסר ביסוס ראייתי ולאחר שנלמד אותו נגיב עליו בבית הדין. לצערנו, אמירתה של חוקרת מצ"ח בחקירה כי "תתפור למרשנו תיק", דברים שאישרה על דוכן העדים כי אמרה, עולה בקנה אחד עם החקירה המגמתית, כפי שנוכיח בבית הדין".

קמ"ש (מיל') ליאור בנימין וסגן רועי בן עמרה המייצגים את החייל השני מטעם הסנגוריה הצבאית מסרו: "לאחר עיון בחומר החקירה אין לנו אלא לתמוה על ההחלטה להגיש נגד מרשנו כתב אישום. מרשנו מכחיש את ביצוע העברות המיוחסות לו. מרבית העדים מעידים מפי השמועה ואילו עדי הראיה אינם קושרים את מרשנו לאירועי האלימות וחלקם אף מציין כי מרשנו ניסה דווקא להפריד בין הניצים. החקירה נערכה באופן מגמתי תוך התבססות על חשד שהופרך למניע גזעני שלא קיים".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.