הבוקר (ב') הוגש כתב אישום חמור נגד תושב כבן 18 וחצי (קטין בעת ביצוע חלק מעבירות), בגין שורה של פעולות איום והפחדה כלפי למעלה מאלפיים מוסדות ברחבי העולם. בין השאר האשימה אותו מחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה באיומים כלפי לחברות תעופה, שדות תעופה, בתי ספר, גני ילדים, קניונים, תחנות משטרה, סנאטור אמריקני, שגרירות ישראל בארה"ב, מוסדות ציבוריים שונים ועוד – ולאיים עליהם כי מעשי טרור ורצח עתידים להתבצע במקום הומה אדם, וכי המעשים יבוצעו בדרך של פיצוץ מטען חבלה שהוטמן מבעוד מועד, ירי ובדרכים נוספות, ויפגעו בקרבנות רבים.

מתוך "לפני כולם". ימים א'-ה' ב-19:15

מהחקירה עלה כי ההאקר סחט באיומים סנאט מהמפלגה הרפובליקנית בארה"ב, וכי אותו חבר סנאט התבטא בתקשורת בשעתו נגד החשוד על רקע שיחות האיום שביצע, התקשר אליו החשוד וביקש ממנו שיחזור בו, ואם לא – יקנוס אותו בביטקוין בכל 72 שעות. עוד איים הצעיר כי אם לא ישלם, יפליל אותו בשיטות משלו. לאחר שהפוליטיקאי לא נענה לשיחות האיום והסחיטה, החל החשוד, כך על פי החקירה, לרכוש סמים ברשת ולשלוח אותם במעטפות אל בית הנסחט בניסיון להפליל אותו.

142 על פיגועי חבלה במטוסים

האישום הראשון מפרט 142 מקרים בהם הנאשם התקשר לשדות תעופה, חברות תעופה ותחנות משטרה, איים והטיל עליהם אימה באומרו כי במטוסי נוסעים בטיסות מסחריות מסוימות, שבהן נקב, הוטמנו מטעני חבלה העתידים להתפוצץ בתוך זמן קצר, או שיבוצע בהם פיגוע ירי. כך למשל, מתאר כתב האישום אירוע של איום על מטוס אל-על שעשה את דרכו לישראל, והתקבל איום על פצצה באותו מטוס. כתוצאה מכך, הוקפצו מטוסי קרב צרפתים ושווייצרים כדי ללוות ולפקח על המטוס, כך שאם תהיינה אינדיקציות לריסוק המטוס מעל אדמת שוויץ, המטוס ייורט מבעוד מועד.

הוארך מעצרו של ההאקר מאשקלון. צילום: רויטרס
הוארך מעצרו של ההאקר מאשקלון. צילום: רויטרס

במקרה נוסף איים הנאשם על שדה תעופה בקנדה, וכתוצאה מאיומיו הוסט מטוס נוסעים לשדה תעופה אחר, והנוסעים הוצאו מהמטוס במהרה בהליך של פינוי חירום באמצעות מגלשות, וכתוצאה מכך נפצעו 6 נוסעים. אירוע נוסף נגע לאיום על טיסת וירג'ין אוסטרליה, שהובילה להסטת המטוס לשדה תעופה אחר, עקב האיום, ולהשלכת כ-8 טון דלק מעל האוקיינוס טרם הנחיתה.

במקרה אחר, הוא איים על המטוס ששימש את קבוצת הבוסטון סלטיקס מה-NBA, בעת שהיתה בדרכה למשחק, דבר שהוביל לעריכת סריקות במטוס. במקרה נוסף הוא איים שהוטמנה פצצה בטיסה פנימית של אמריקן איירליינס בארה"ב, מה שהוביל להנחתת המטוס ולפינוי הנוסעים שנאלצו להתאכסן בבתי מלון באזור למשך הלילה.

שימוש נרחב בדארקנט

על פי כתב האישום, מטרתו של הנאשם היתה לגרום לפאניקה ציבורית ניכרת, להזנקת כוחות חירום רבים למקום המאוים, לגרום לפינוי בהול של המקום, לעריכת חיפושים וסריקות במקום, וליצור הד תקשורתי לכל המהלך, אשר יעצים את הפגיעה הגלומה במעשיו. ואכן, כתוצאה מפעולותיו הוסבו נזקים כבדים ביותר: במספר מקרים בוטלו טיסות ומטוסים הונחתו בנחיתת חירום, ואילו במקרים אחרים פונו בתי ספר ומוסדות יהודיים והוקפצו כוחות ביטחון רבים.

הנאשם ביצע מעשים אלה באמצעות האינטרנט והשתמש באמצעים טכנולוגיים מתוחכמים לצורך הסוואת מקור ההתקשרות ולהסוואת קולו. כך, בין היתר, הוא "גלש" באמצעות נתבי אינטרנט של אנשים אחרים בסביבת מגוריו, שאליהם התחבר באמצעות אנטנה ייעודית רבת עוצמה. בנוסף, הוא השתלט באמצעים מקוונים על מחשבים זרים, ופעל מתוכם לביצוע העבירות, כך שהעקבות לפעולתו יובילו אל המחשב הנשלט ולא אליו.

לחשוד מיוחסות עבירות של סחיטה באיומים, פרסום ידיעות כוזבות הגורמות פחד ובהלה בציבור, קשירת קשר לביצוע פשע, עבירות על פי חוק המחשבים ועבירות על פי חוק איסור הלבנת הון.

בתוך כך, בחדשות 2 דווח אמש כי ישראל סירבה לבקשת משרד המשפטים האמריקני להסגיר את ההאקר לארה"ב. עוד דווח כי בפרקליטות הבהירו לאמריקנים שהצעיר ביצע עבירות בעשר מדינות שונות וכי הוא יועמד לדין בישראל.

 

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.