ראש הממשלה בנימין נפגש היום עם נשיא , נורסולטן נזרבייב, כחלק מביקור אליו המריא אתמול. ביקש מנזרבייב כי יתמוך במועמדותה של ישראל למושב במועצת הביטחון של האו"ם. זהו ביקור ראשון של ראש ממשלה ישראלי במדינה המוסלמית.

צילום וידאו: עומר מירון, לע"מ. סאונד: ניר שרף, לע"מ

 

"אתה יודע שאנחנו תמכנו במועמדותה המוצלחת של קזחסטן למועה"ב", אמר נתניהו, "כעת אם אתם רוצים לראות שינוי אמיתי בעולם, תארו לעצמכם את מדינת ישראל במועצת הביטחון של האו"ם, אני חושב שזה אפשרי, ובעזרתך ניתן יהיה להגשים זאת".

עוד אמר נתניהו לנשיא, כי היחסים בין ישראל לשכניה הערבים-מוסלמים משתנים באופן דרמטי. "לא הכל פומבי. רק חלק", אמר, "אבל זה משתנה באופן דרמטי, ואני רואה את היחסים עם קזחסטן כחלק מאותו שינוי אדיר שהעולם מחכה לו".

צילום: חיים צח, לע''מ
צילום: חיים צח, לע"מ
ביקש לשאול את רוחאני מדוע ארצו מאיימת על ישראל. נתניהו בפגישה עם נזרבייב צילום: חיים צח, לע"מ

במהלך שיחותיו באסטנה בירת קזחסטן העביר היום  ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר אזהרה לאיראן לפיו "אם תתקוף את ישראל – היא שמה את עצמה בסכנה". בשבוע הבא יבקר בקזחסטן נשיא איראן, חסן רוחאני, ולקראת הגעתו שאל הנשיא המקומי, נורסולטן נזרבייב, את נתניהו האם הוא מעוניין להעביר דרכו מסר לרוחאני. נתניהו השיב בחיוב וביקש מנזרבייב לשאול את רוחאני מדוע ארצו מאיימת על ישראל.

"ישראל אינה ארנב אלא נמר"

ראש הממשלה הוסיף ואמר כי על האיראנים להבין "שישראל אינה ארנב אלא נמר, וכי אם איראן תפגע בישראל היא תכניס את עצמה לסכנה". מאוחר יותר עלתה הסוגיה גם בפגישת נתניהו עם יו"ר הפרלמנט הקזחי, קאסים טוקייב, וראש הממשלה העביר מסר זהה. גורמים בסביבת ראש הממשלה אמרו כי לא מדובר במסר מתגרה אלא במסר שיש לומר אותו, שכן על המאיימים על ישראל לדעת את המצב לאשורו. יצוין כי דברי ראש הממשלה נאמרו ללא קשר להצהרת האיראנית מהיום הקוראת להשמיד את ישראל.

בעת ביקורו של נתניהו אתמול באזרבייג'ן, גילה הנשיא המקומי אילהם אילייב כי מידי שנה רוכשת ארצו מישראל ציוד צבאי בסכום מצטבר של כחמישה מיליארד דולר בעשור. אילייב לא פירט באיזה ציוד מדובר, אך הכוונה למטוסים ללא טייס ומערכות לאבטחה ציבורית. בהצהרה לתקשורת שהתקיימה בתום פגישתו עם ראש הממשלה בירך אילייב על שיתוף הפעולה הנרחב בין שתי המדינות בתחומים שונים.

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.