יועצו וחתנו של נשיא ארה"ב ומי שמופקד מטעמו על ניהול המשא ומתן בין ישראל והפלסטינים, ג'ראד קושנר, הוקלט מדבר עם מתמחים בקונגרס על נפיצות המצב במזרח התיכון ועל סוגיית הר הבית. בין היתר הודה בנאום כי הוא "לא יודע" כיצד ניתן לפתור את הסכסוך בין ישראל לפלסטינים, עוד הוסיף בנושא כי "אולי לא יהיה פתרון, אבל זה אחד הדברים שהנשיא מבקש מאיתנו להתמקד בהם. אז אנחנו הולכים להתמקד בזה ולנסות להגיע למסקנה הנכונה בעתיד הקרוב".

כזכור, בסוף השבוע שבו הושבע לנשיא אמר טראמפ לקושנר בארוחה חגיגית בוושינגטון. "אם אתה לא תוכל להביא שלום למזרח התיכון, אף אחד לא יכול. כל חיי אני שומע שזה ההסכם הקשה ביותר להשגה, אבל יש לי תחושה שג'ארד יעשה עבודה מצוינת", אמר טראמפ. כעת אומר קושנר בפה מלא כי גם הוא אינו מחזיק בפתרון לסוגייה.

ראש הממשלה נתניהו עם ג'ראד קושנר. צילום: לע"מ
ראש הממשלה נתניהו עם ג'ראד קושנר. צילום: לע"מ

בהקלטה נשמע קושנר מנתח את המצב שהוביל למתיחות בין ישראל לפלסטינים וקובע כי ההתדרדרות החלה בעקבות רצח שני השוטרים הישראלים."האירוע הראשון היה הרצח של שני השוטרים הישראלים בהר הבית באמצעות נשק שהוברח למקום", אמר. לאחר מכן הוסיף כי "הרשות הפלסטינית החלה להסית ולומר שזה שינוי של הסטטוס-קוו בהר הבית, ושישראל כובשת מחדש את המקום".

לדבריו, על אף שישראל הבהירה כי היא דואגת רק לביטחון, אנשי הדת הפלסטינים אמרו שמי שיעבור בגלאי המתכות – "תפילתו לא תיחשב". אחר כך התייחס קושנר לרצח של משפחת סלומון אותו הגדיר "נורא", ואמר כי לרצח הזה לא היה קשר לאירועי הר הבית.

הנשיא טראמפ "שבע רצון". צילום: Gage Skidmore
הנשיא טראמפ. צילום: Gage Skidmore

בהמשך התייחס למתיחות שנוצרה בין ישראל לירדן ואמר כי הדיפלומט הישראלי פעל מתוך הגנה עצמית: "הוא הותקף על ידי שני ירדנים, ובהגנה עצמית הוא הרג את התוקפים". בהמשך סיפר כי אנשי השגרירות שוחררו רק בעקבות התערבות אישית של המלך עבדאללה.

מסקנתו של קושנר היא ש"הזירה נפיצה", כלשונו. לדבריו, "יש אנשים שמעוניינים בטרור ובכאוס. צריך לפעול לרגיעה ולהתמקד בהישגים עכשויים".

בשיחה פירט קושנר את מה שלדעתו כן הצליחה ארה"ב להשיג לבינתיים במזרח התיכון.

"ההישג הראשון", ציין, "הוא הסכם חלוקת המים בין הירדנים, הפלסטינים והישראלים, שעליו דובר שנים רבות, והשני הוא הרגעת השטח מהמתיחות שהייתה בעשרת הימים האחרונים, סביב הר הבית".

לטענתו, המפתח להישגים האלה הוא "רמת האמון הגבוהה שרוחשים כל הצדדים לארה"ב", וזה מה שלדבריו נותן תקווה שאפשר יהיה להגיע לפתרון הסכסוך.

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי:עוד באותו נושא