ראש הממשלה בנימין נתניהו נאם היום בטקס לציון יום השנה ה-68 לאחרון מבצעי צה"ל במלחמת העצמאות "", שהתקיים באילת.

שידור ישיר טקס הנפת

"הגבול פה היה פרוץ", אמר רה"מ.  "אנשים אמרו לי, אנחנו מאבדים את . השר גלנט סיפר כיצד כשהוא היה אלוף פיקוד דרום היה פה שטף של מסתננים. אני קיבלתי החלטה לסגור את הגבול עם מצריים וההחלטה הזו הצילה את . היא בלמה את שטף המסתננים לסיני והצילה אותנו מאנשי האיסלאם הקיצוני". בהתייחס לרקטה שנורתה לעבר העיר בשבוע שעבר אמר ראש הממשלה כי ישראל תגיב בעצמה לכל התקפה. "אין התקפה בלי תגובה".

ראש הממשלה אמר כי את אותה גדר שנבנתה בגבול מצרים נבנה גם בגבול אילת, והוסיף: "אנחנו רוצים להכפיל את אילת. אני בא לפה אחר שחתמנו על הסכם גג להכפיל את העיר. שבעת אלפים חדרי מלון חדשים ועשרות אלפי יחידות דיור ייבנו".

שיאו של מבצע עובדה שבו שוחרר הנגב הדרומי, ובכללו אילת ואזורי עין גדי ומצדה, הוא הנפת דגל ישראל מאולתר בתחנת המשטרה שנקראה בפי הערבים "", כיום אילת. בטקס היום נטלו חלק ראש הממשלה בנימין נתניהו, ראש העיר אילת, שר האוצר משה כחלון, הזמרים הראל סקעת ויובל דיין ועוד.

בתחילת המבצע שנועד להסיר את האיום המצרי מהנגב, התפצלו כוחות צה"ל לשתי זרועות: יצאה דרך הר הנגב וחטיבת גולני יצאה דרך הערבה. חמישה ימים מאוחר יותר כבש כח של את תחנת המשטרה. מפקד החטיבה, נחום שריג, ראה כי אין בידי הכח דגל ישראל. מזכירת החטיבה, פועה אראל, אילתרה דגל באמצעות סדין לבן שמצאה עליו ציירה בדיו. שעתיים לאחר מכן הוחלף הדגל המאולתר לדגל תקני בידי חיילי חטיבת גולני שהגיעו למקום. בתמונה המפורסמת של המאורע מטפס מפקד החטיבה, האלוף (במיל') אברהם אדן (ברן) ז"ל, על התורן ומניף את דגל הדיו.

הנפת דגל הדיו באילת. צילום: מיכה פרי, לע"מ, מאוסף ארכיון צה"ל במשרד הביטחון
הנפת דגל הדיו באילת. צילום: מיכה פרי, לע"מ, מאוסף ארכיון צה"ל במשרד הביטחון
החייל אברהם אדן (ברן) מטפס על עמוד כדי להניף את דגל הדיו אשר אולתר ע"י חיילי החטיבה. צילום: מיכה פרי, לע"מ, מאוסף ארכיון צה"ל במשרד הביטחון
החייל אברהם אדן (ברן) מטפס על עמוד כדי להניף את דגל הדיו אשר אולתר ע"י חטיבת הנגב. צילום: מיכה פרי, לע"מ, מאוסף ארכיון צה"ל במשרד הביטחון

 

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.