היום (ה') נערך בהר הזיתים בירושלים טקס האזכרה השנתי לראש ממשלת ישראל לשעבר, ז"ל, במלאות 25 שנים למותו. בגין ז"ל כיהן כמפקד האצ"ל בתקופת המאבק בשלטון הבריטי, ראש תנועת החרות והליכוד וראש הממשלה השישי של מדינת ישראל. בין אמירותיו המפורסמות: "אחרי מותי אני מקווה להיזכר, מעל לכל, כמי שמנע מלחמת אחים".

רה"מ מנחם בגין ז"ל. צילום: פלאש 90
רה"מ מנחם בגין ז"ל. צילום: פלאש 90

בטקס הצנוע השתתפו כ-150 איש ובהם: השרים אופיר אקוניס, זאב אלקין ואיוב קרא, השר לשעבר גדעון סער, סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי, חברי הכנסת: אמיר אוחנה, ענת ברקו ושרן השכל, ראש עיריית ירושלים ניר ברקת וכן מכובדים נוספים, אנשי תנועת "הליכוד" ומוקירי דרכו של בגין ז"ל. ח"כ בני בגין, בנו של ראש הממשלה המנוח, אמר קדיש לעילוי נשמת אביו ולא נישאו הספדים. בתום האזכרה שרו הנוכחים את המנון תנועת בית"ר.

"מגדולי המנהיגים שקמו לעם היהודי בזמן החדש"

רה"מ בנימין נתניהו: "אנחנו מציינים היום 25 שנים לפטירתו של מנחם בגין ז״ל, מגדולי המנהיגים שקמו לעם היהודי בזמן החדש. ראוי בכל עת, ובייחוד בימים שאנו עומדים על משמרת ביטחון ישראל, לזכור את דבריו: 'מימי המכבים לא היה העם היהודי כה חזק וכה מושרש בארץ–ישראל, כפי שהוא מושרש היום וחזק היום, ברוך השם. ואנחנו בכוח הזה לא נצא לשום מלחמת תוקפנות, אבל נגן על האידיאלים שלנו, על האינטרסים העליונים שלנו, על כוחנו ועל עצמאותנו, כפי שתעשה כל אומה חופשית דמוקרטית".

השר קרא: "מנחם בגין ייצג את הדור שהאמין במשפט הבית"רי 'למות או לכבוש את ההר', בערכים ובהדר, באצילות ובאידיאולוגיה האופיינית לאצ"ל. לצערי, הדור הנוכחי מייצג את המשפט 'לכבוש את הכנסת או להתאבד' – עולים כל קדנציה לאוטובוס אחר, דבר שפוגע קשות בתדמיתה של הכנסת. קשה לי אישית להבין את הזיגזג הזה ורע לי מאוד לחשוב שזה עדיין קיים ואפשרי".

סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי: "היום כשכל השמאלנים מתגעגעים לבגין, חשוב להזכיר את הרדיפה הפוליטית שהוא עבר לאורך רוב חייו הפוליטיים. גאה במורשת המנהיגותית של מנחם בגין".

השר צחי הנגבי: "זכיתי להכיר את בגין כשהייתי נער צעיר, ושמו נישא בהערצה בפי אבי ואמי, שלחמו תחת פיקודו במחתרת שנאבקה לסילוק הכובש הבריטי מן הארץ. איש לא האמין אז שהאופוזיציונר המושמץ והמנודה ישים קץ לשלטונה הנצחי של מפא"י. איש לא חזה שבגין יתגלה כמנהיג ממלכתי ואמיץ, שיביא את השלום עם הגדולה שבמדינות ערב, וגם ישמיד את הכור הגרעיני שהקים האכזרי שבאויבינו. בזכות מורשתו של מנחם בגין, תנועת הליכוד ממשיכה לשאת באחריות הכבדה של הובלת מדינת ישראל לעתיד בטוח".

ח"כ נאוה בוקר: "25 שנים חלפו מאז לכתו של ראש הממשלה מנחם בגין. בגין, מנהיג דגול, רטוריקן בחסד עליון, ימני ולא פחות חשוב מכך חברתי. ראש ממשלה שראה כל אחד ואחד מבני עמו כילדו ואני גדלתי על תורתו. אני זוכרת את אמי רומיה זכרה לברכה מתבוננת בהערצה מול דמותך בטלוויזיה בימים שבמדינת ישראל היה ערוץ 1 בלבד וגם בחלוף שנים כה רבות, משנתך ממשיכה להיות לנו כאור בוהק, בהנהגת המדינה והעם".

ח"כ שרן השכל: "מרגש לראות את כל אנשי המחנה הלאומי מגיעים לחלוק את הכבוד הראוי למנהיג ומתווה הדרך של תנועת הליכוד הלאומית. דרכו היא דרכי והיא נר לרגלי. יהי זכרו ברוך".

"גדול הליברלים". מתוך 'הפטריוטים' א'-ה' 22:00

הבן, ח"כ בני בגין, והשר לשעבר גדעון סער. צילום: דודו חיים
הבן, ח"כ בני בגין, והשר לשעבר גדעון סער. צילום: דודו חיים
ראש עירית ירושלים ניר ברקת. צילום: דודו חיים
ראש עירית ירושלים ניר ברקת. צילום: דודו חיים
ח"כ שרן השכל באזכרה. צילום: דוברות ח"כ השכל
ח"כ שרן השכל באזכרה. צילום: דוברות ח"כ השכל
סגנית השר ציפי חוטובלי באזכרה. צילום: דוברות לשכת חוטובלי
סגנית השר ציפי חוטובלי באזכרה. צילום: דוברות לשכת חוטובלי
בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20


:עוד באותו נושא