שוטר נרצח במהלך התפרעויות קשות ואלימות מצד בדואים שניסו למנוע הלילה את הריסת הכפר הבדואי הלא חוקי אום אל חיראן בנגב. כוחות משטרה גדולים אבטחו את ההריסה וספגו אלימות קשה מצד מאות מתפרעים בדואים, בגיבוי חברי כנסת מהרשימה המשותפת. עוד לפני תחילת ההריסה, מחבל בדואי ביצע פיגוע דריסה, רצח שוטר, וחוסל.

תיעוד הפיגוע מהמסוק שליווה את הפעילות: המחבל מאיץ ופוגע בקבוצת השוטרים. צילום: דוברות המשטרה

בסרטון ניתן לראות את המחבל עומד בצד הדרך כשאורות רכבו כבויים וברגע שמבחין בצוות הלוחמים הוא מאיץ לעברם ופוגע בהם.

בשעה זו הורסים כוחות הביטחון את המבנים הבלתי חוקיים. לפני זמן קצר נעצר מחבל נוסף לאחר ששלף סכין בניסיון לדקור ולפגוע בכוחות הביטחון.

רס״ב ארז עמדי לוי (34) הי"ד הוא השוטר אשר נרצח בפיגוע. הודעה נמסרה למשפחתו והלווייתו תיערך בשעה 16:00 בחלקה הצבאית בבית העלמין בעיר.

לוי היה שוטר מצטיין של יחידת מנהלת תיאום פעילות אכיפה דיני מקרקעין ולאחר מותו הועלה לדרגת רב סמל בכיר.

המשטרה הורסת בית לא חוקי בכפר הבדואי אום אל חיראן

ח"כ איימן עודה, שנכח במקום, נפצע מאבן שהשליך אחד המתפרעים לעבר כוחותינו. המשטרה מנעה מחבריו לרשימה המשותפת להיכנס לכפר הבלתי חוקי.

מוקדם יותר דווח כי השוטרים מבצעים איגוף של הכפר כדי להוציא את הדיירים שעדיין לא פונו.

מהמשטרה נמסר כי "כוחות הביטחון הגיעו הבוקר לאום אל חיראן לפעילות אכיפת חוק. לקראת הגעתם הגיח רכב של מחבל תושב האזור פעיל תנועה איסלאמית ושעט לעבר הלוחמים מתוך כוונה לבצע פיגוע דריסה. המחבל נוטרל. באירוע פצועים בדרגות פציעה שונות, וביניהם לוחמי משטרת ישראל, כתוצאה מכך, התפתחו הפרות סדר".

המחבל יעקוב מוסא אבו אלקיעאן הוא פעיל הפלג הדרומי של התנועה האיסלאמית ועובד מערכת החינוך. נבחן קשר שלו גם לארגון הטרור לדאעש.

הרכב בו נהג המחבל. צילום: דוברות המשטרה
הרכב בו נהג המחבל. צילום: דוברות המשטרה

 

במהלך פעילות לאבטחת הריסות בישוב אום חיראן סמוך לחורה שבנגב לוחמי משטרת ישראל שהגיעו בשעת בוקר מוקדמת לשם אבטחת פעילות מנהל מקרקעי ישראל במימוש צו הריסה וזאת לאחר הידברות מקדימה בעניין פינוי הדרים במקום.

כאמור, המחבל שעט ברכבו לעבר הלוחמים לבצע פיגוע דריסה וכתוצאה מכך נפצעו מספר לוחמים והמחבל נוטרל על ידי הכוח המשטרתי במקום. המפגע הוא עובד מערכת החינוך, מקום בו השפעתו השלילית על סביבתו מסוכנת שבעתיים. משטרת ישראל קוראת למגזר הבדואי להקיא מתוכו ניצנים של אידיאולוגיות קיצוניות שכל עניינן טרור.

כוחות משטרה מתוגברים הגיעו למקום לביצוע הצו ומפנים את הבתים הלא חוקיים בכפר.

"לא מאמין לשקרים שעודה אומר בקול מתבכיין"

גלעד ארדן, השר לביטחון פנים התראיין לגלי צה"ל והגיב לאירועים הקשים. "מדובר באירוע מאוד קשה לכוחותינו ולמדינת ישראל בכלל. זה יום קשה. אני מקווה שהיום הזה לא יסמן תפנית לרעה ביחסים עם החברה הערבית. אבל אם זה כן יסמן, אז לאדון איימן תהיה תרומה שלילית לאירוע מאוד קשה שיכול להיות שיהיו לו השלכות פליליות כלפי עודה. לא מאמין לשקרים שעודה אומר בקול מתבכיין. אם עודה יכול להתראיין לגלי צה"ל, כנראה שמצבו לא כל כך גרוע".

ארדן הוסיף, "ממה שאנחנו יודעים ברגע זה, כוחות המשטרה ביצעו החלטת בג"ץ חלוטה. לכוחות המשטרה אין שיקול דעת אם לבצע או לא לבצע. אצל איימן עודה אין חוק. היה שם משא ומתן חודשים ארוכים. מי שניהל אותו זה גורמי המדינה והתכנון מול התושבים, איימן עודה לא ניהל שום דבר. אותו מחבל ביצע פיגוע דריסה באמצעות ג'יפ כנגד כוחות המשטרה שהיו אמורים לאבטח את ההריסות באום אלחיראן", אמר ארדן.

השר לביטחון פנים המשיך בדברי ביקורת חריפה על התנהגותו הפרובוקטיבית של יו"ר הרשימה הערבית משותפת. "איימן עודה היה בין אלה שליבו את היצרים והתעמתו עם המשטרה. המשטרה מקיימת הערכת מצב. יש מסר מאוד חשוב: האלימות והטרור לא ינצחו את שלטון החוק. המשטרה תמשיך את ביצוע ההריסות על פי החלטת בג"ץ. החלטה אחרת תהיה מסר גרוע מאוד. מדובר בהחלטת בג"ץ חלוטה. מספר הדחיות בביצוע אין לה אח ורע, הרבה מעבר למועדים שבהם היו אמורים להתבצע".

"מאז האירועים בבוקר אני שומע עוד ועוד קריאות מסיתות אשר מעוותות את תמונת המצב של מה שקרה בשטח. אני קורא לחכ"ים מהרשימה המשותפת – עצרו את ההסתה!", אמר השר בשעות הצהריים. "לכל אמירה עכשיו עלולות להיות תוצאות קשות בשטח. קחו אחריות על דבריכם ותפסיקו להסית וללבות אלימות".

איימן עודה אמר לגל"צ: "היום בבוקר באו כוחות המשטרה, משהו כמו אלף שוטרים, בצורה ברוטאלית תקפו את האנשים. כנראה ששנים נפטרו. היינו במשא ומתן עם גורמי השלטון עד חצות".

ח"כ עודה משבש את פעילות כוחות הביטחון באזור הפיגוע

יו"ר הרשימה הערבית המשותפת הפנה אצבע מאשימה לראש הממשלה: "נתניהו רוצה להבעיר את השטח. עכשיו הורסים כפר שלם. צריך לכבד החלטות בית משפט. רצינו לנהל משא ומתן. אין בית משפט בעמונה? יש בית משפט רק נגד ערבים? בושה וחרפה! נפצעתי בראש ובגב".

לדברי המשטרה עודה נפצע מאבן של המתפרעים הבדואים, אך חבר הכנסת דבק בגרסתו לפיה השוטרים הם שפצעו אותו. "השוטרים ירו בי בצורה ברוטאלית חבל שהורסים את הכל. רצינו דרכי שלום, אני לא יכול להאמין. חבל מאוד עושים דברים בכוח שאפשר לעשות בדרך משא ומתן. רוצים להרוס את אום אל חיראן הערבית ולהקים במקומה יישוב יהודי. ממש בושה".

יועצו של ח"כ עודה אמר לגל"צ כי "לא היו עימותים. נכנסו פה כוחות משטרה שבאו להריסות בכפר והם תקפו את חבר הכנסת אישית. השוטרים ירו גז מדמיע ורימוני הלם וכל זאת כדי להרוס את הכפר אום אל חיראן ולהקים במקומו כפר יהודי".

ח"כ טלב אבו עראר, חברו של איימן עודה לרשימה המשותפת, טען כי המחבל חף מפשע: "המחבל הוא מורה בבית הספר, בן 47 ואב למשפחה. באו לפנות את הבית שלו, אז הוא נכנס לרכב והמשטרה הרגה אותו. מה אתה חושב שהמשטרה תגיד את האמת? הוא לא איש התנועה האסלאמית. באו לפנות את הבית שלו, אז הוא נכנס לרכב. מה הוא יעשה? זה המצב. אפילו הגופה שלו על הקרקע".

מירב לפידות, דוברת המשטרה, אמרה בראיון לגל"צ: "הפרות הסדר התחילו אחרי הפיגוע ולא לפניו. לא ניתן לאף אחד להטעות את הציבור. פיגוע הדריסה החל בטרם פעילות הכוחות. זה בניגוד לפרסומים על ירי בכדורי גומי, לא היה ולא נברא, לא משתמשים בכדורי גומי במשטרת ישראל. לא להטעות את הציבור. המחבל פעיל בתנועה האסלאמית, ממשיכים לבדוק קשה לדעא"ש".

על רצח השוטר אמרה לפידות ל-Ynet כי "זה אירוע לאומני, פיגוע דריסה בדיוק כמו שראינו בשבוע שעבר בירושלים. המחבל שעט ברכבו לעבר הכוחות וביצע פיגוע דריסה".

אורי אריאל, שר החקלאות, גינה את הפיגוע ואת התנהגותו של ח"כ איימן עודה בפרט ואת הרשימה הערבית המשותפת בכלל: "יש פה הפרת חוק בוטה בעידוד חברי כנסת ערבים. הצענו להם מגרשים בחורה והם סירבו למרות שהם קיבלו מגרשים מוכנים כמו ש-20 משפחות עברו קודם ופירקו את בתיהם מרצון. עכשיו היו עוד כמה משפחות ופה היתה התססה שהביאה אותנו למקום קשה מאוד. אני קורא למגזר הבדואי בנגב לא להיכנס לעימותים ולעשות דברים שיחריפו את העימותים".

מדוברות המשטרה נמסר כי "בחיפוש בביתו של המחבל נמצא חומר רב שנשלח לבדיקה מקצועית. בין הספרים נמצאו 3 עותקים של עיתון שנשמרו מה-5 נובמבר 2015 (עותקים של אותו העיתון מאותו התאריך) שבכותרתו פיגוע דריסה צפונית לחברון בו נפצע לוחם במצב אנוש וכן כותרת ראשית על פצצה של דאעש שהפילה מטוס. הספרים בערבית נשלחו כאמור לבדיקת הגורמים המקצועיים. בנו של המחבל נחקר ע"י כוחות הביטחון".

המשטרה מונעת מחברי הכנסת הערבים להיכנס לכפר הבלתי חוקי. קרדיט: קבוצת ביטחון שדה

כוחות משטרה מתוגברים באזור הפיגוע.
כוחות משטרה מתוגברים באזור הפיגוע.
הכפר הבדואי אום אל חיראן.
הכפר הבדואי אום אל חיראן.
מעצר המחבל שניסה לדקור חיילים
מעצר המחבל שניסה לדקור חיילים
מעצר המחבל שניסה לדקור חיילים
מעצר המחבל שניסה לדקור חיילים
חברי הרשימה המשותפת. צילום: דוברות הרשימה המשותפת
חברי הרשימה המשותפת. צילום: דוברות הרשימה המשותפת
ח״כ אוסאמה סעדי הותקף ע״י שוטרים בכניסה לאום אל חיראן. צילום: דוברות הרשימה המשותפת
ח״כ אוסאמה סעדי בהתפרעויות באום אל חיראן. צילום: דוברות הרשימה המשותפת
תמונת העיתון כפי שנמצא בביתו של המחבל. צילום: דוברות המשטרה
תמונת העיתון כפי שנמצא בביתו של המחבל. צילום: דוברות המשטרה
כוחות הביטחון בפינוי אום אל חיראן. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
כוחות הביטחון בפינוי אום אל חיראן. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
כוחות הביטחון בפינוי אום אל חיראן. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
כוחות הביטחון בפינוי אום אל חיראן. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
כוחות הביטחון בפינוי אום אל חיראן. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
כוחות הביטחון בפינוי אום אל חיראן. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

פיגוע נגב3

פיגוע נגב2
כוחות המשטרה מפנים כפר בדואי לא חוקי
עודה בית חולים
חבר הכנסת עודה בבית החולים. "אם עודה יכול להתראיין לגלי צה"ל כנראה שמצבו לא כל כך גרוע"
WhatsApp Image 2017-01-18 at 06.58.30
ח"כ עודה נפצע לאחר עימות עם השוטרים
עודה חוזר אל הכפר הבלתי חוקי לאחר הטיפול בבי"ח. צילום: דוברות הרשימה המשותפת
עודה חוזר אל הכפר הבלתי חוקי לאחר הטיפול בבי"ח. צילום: דוברות הרשימה המשותפת
כוחותינו הבוקר באום אל חירן
כוחותינו הבוקר באום אל חיראן
כוחות הביטחון בפינוי אום אל חיראן. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
כוחות הביטחון בפינוי אום אל חיראן. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
אום אל חירן, הבוקר
אום אל חיראן, הבוקר
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא