התאונה המחרידה הבוקר (ב') בחניון ברחוב הברזל בתל אביב מציפה את ליקויי הבטיחות באתרי בנייה בישראל. דו"ח של מחלקת המחקר והמידע של הכנסת מראה נתונים עגומים ומצביע על עליה של כ-30% בשיעור ההרוגים בתאונות העבודה בין השנים 2009-2014.

  רגעי קריסת המבנה ברחוב הברזל הבוקר

דו"ח ארגון העבודה הבין-לאומי מזהה את ענף הבניין כאחד הענפים המסוכנים ביותר לעובדים בהם, בדומה לענפים נוספים כגון חקלאות בישראל העבודה בענף הבניין מזוהה כרבת סיכונים. לדברי מינהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית במשרד הכלכלה, אתר הבנייה הוא סביבת עבודה מורכבת המשתנה ללא הרף, ומאפייני עבודה זו, הכוללים עבודה בגובה, שימוש בכלי הרמה והנפת מטענים בעלי משקל רב מעל העובדים, כמו גם שימוש במכשירי רבי עוצמה ואנרגיה, יוצרים סיכונים.

פגיעה חמורה במשק הישראלי

מהנתונים שעולים מדיונים בוועדת העבודה הרווחה והבריאות של הכנסת עולה כי 50% מההרוגים בתאונות עבודה בישראל הם עובדים בענף הבניין ו-70% מהפגיעות הקטלניות נובעות מנפילה מגובה או מנפילה או מכה מעצם נע.

גם מבחינה כלכלית תאונות העבודה עולות הרבה למדינה: 4 מילארד שקלים בשנה משולמים על ידי הביטוח הלאומי בעקבות תאונות עבודה כדוגמת הוצאות גמלאות נכות, הוצאות ריפוי, דמי פגיעה גמלאות תלויים והוצאות שיקום. תאונות עבודה גם פוגעות בפריון העבודה והערכת הפגיעה במשק היא של כ-10 מילארד שקלים בשנה.

חילוץ עובדי הבניין בתאונה ברחוב הברזל הבוקר. פלאש 90
חילוץ עובדי הבניין בתאונה ברחוב הברזל הבוקר. פלאש 90

 

בכל שנה נפתחים בין 10-25 תיקים בגין עבירות רשלנות באתרי בניה ובגין עבירת גרימת מוות ברשלנות באתר בניה, ומתוכן מוגשים לא יותר מ-4 כתבי אישום בשנה, לרוב פחות מכך. מנהל הבטיחות במשרד הכלכלה מעסיק כיום 17 מפקחים בלבד, שאמורים להגיע אל למעלה מ-13,000 אתרי בניה ברחבי הארץ כולה, בעזרת 5 רכבים בלבד.

דיוני ועדת העבודה הרווחה והבריאות של הכנסת

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות הקדישה בשנה האחרונה 3 דיונים לנושא ומאז הקמתי ביחד עם חברי הכנסת איל בן ראובן ועבד אל חכים חאג' יחיא צוות משימה שנפגש אחת לשבוע לצורך טיפול עומק בנושא, מעקב אחר מקרים קונקרטיים, למידה של הכשלים ובניית תכנית אסטרטגית ליישום מידי.

טבלת נתונים תאונות עבודה בישראל. מחלקת מחקר ומידע של הכנסת
טבלת נתונים תאונות עבודה בישראל. מחלקת מחקר ומידע של הכנסת

 

ההצעה למיגור התופעה היא תמריך כלכלי עבור מעסיקים שיגבירו את הבטיחות עבוד עובדיהם באתרי הבנייה. כיום ישנו כשל ביטוחי בענף תאונות העבודה בביטוח הלאומי, הפרמיות והתשלום בדיעבד בגין פגיעת עובדים זהה לכל המעסיקים ללא כל קשר להשקעה בבטיחות עובדיהם.  במרבית המדינות המפותחות קיימים מנגנונים לטיפול בכשל זה באמצעות חובת ביטוח פרטי או באמצעות יצירת פרמיות דיפרנציאליות.

עובדי בניין תושבי ישראל: לפי אומדני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה נכון לסוף ספטמבר 2015 ,הועסקו בבנייה כ-185 אלף תושבי ישראל, 35 אלף עובדי בניין מן הרשות הפלשתינית בנוסף ללמעלה מ-14 אלף פלשתינים המועסקים ביהודה ושומרון, נכון לנתוני רשות האוכלוסין וההגירה. כמו כן לפי נתוני הלמ"ס, בסוף ספטמבר 2015 מספר כלל העובדים הזרים בבניין נאמד בלמעלה מ-33 אלף עובדים.

בשעה זו נמשכים החיפושים אחר 5 נעדרים אשר קיים חשש לחייהם בקריסת הבניין באתר בניה ברחוב הברזל בתל אביב, שנגרם כתוצאה מקריסת מנוף. צוותי חילוץ והצלה הוזעקו על מנת לחלץ את הנפגעים והלכודים תחת ההריסות וחילצו שני לכודים מתוך ההריסות שהוגדרו קודם לכן כנעדרים. השניים אותרו כשהם בהכרה באמצעות כלבי החילוץ של יחידת 'עוקץ' הצבאית ופיקוד העורף.

 
‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.