22:29 18/12/2017
דף הבית > כלכלה > ממשלת הסטארט-אפ

ממשלת הסטארט-אפ

ראש הממשלה הכריז על תחילתו של מהפך: כל שירותי הממשלה במקום אחד וסוף להתרוצצויות בין המשרדים השונים

סוף להתרוצצויות בין הרשויות והמשרדי הממשלה השונים, בקרוב יוכל כל אזרח לקבל את כל הטפסים והאישורים הבירוקרטים במקום אחד. ראש הממשלה הכריז על מהפך בשירות משרדי הממשלה לאזרחי ישראל.

הודעת ראש הממשלה בפתח ישיבת הממשלה: startup-government

ההחלטה כוללת מדיניות קבלת מידע מהציבור פעם אחת בלבד (Tell us Once), שעיקרה איסור על משרדי ממשלה לבקש מהציבור אישורים או מידע שמשרד ממשלתי ביקש מהאזרח בעבר. במסגרת ההחלטה תוטל חובה על המשרדים להעביר ביניהם מידע הנדרש לטובת שיפור השירות לאזרח, כך שניתן יהיה לשפר באופן משמעותי שירותים אלו ולחסוך לציבור זמן ומשאבים בהעברת אישורים ומידע מגוף ממשלתי אחד לאחר.

החלטה נוספת היא שהמידע הממשלתי יהיה פתוח לציבור כברירת מחדל (Open by Default), למעט במקרים בהם יש מניעה משפטית, הגנת הפרטיות, אבטחת מידע או מניע ביטחוני. לצד הטלת חובת הנגשת מידע כוללת על המשרדים, ממליצה מדיניות זו להנגיש באופן מיידי שורת מאגרים בעלי ערך לציבור ולמפתחים.

מימוש ההחלטה יתרום להפחתת הנטל הביורוקרטי על הציבור, לקידום שירותים מתקדמים ולהגברת מיצוי הזכויות של אזרחים. בהחלטה נקבעו לוחות זמנים מדורגים, כך שמשרדי הממשלה יוכלו להיערך, עסקית וטכנולוגית, לשינויים האמורים.

ראש מהממשלה בנימין נתניהו על היוזמה: "אנחנו אומה חזקה בין האומות, אנחנו מחוללים את המהפכה של ה"סטארט-אפ ניישן", לא רק בתוך ארצנו אלא גם בעולם".

"אנחנו תורמים את התוכנה ואת האינטליגנציה המלאכותית למהפכות כבירות" המשיך ראש הממשלה "אתם רואים את זה בכבישים, עם מערכות ניווט, אתם רואים את זה ברפואה, אתם רואים את זה בחקלאות, אתם רואים את זה במים. יש מקום אחד שלא רואים את זה – וזה שירותי הממשלה לאזרח. אז הגיע הזמן שה"סטארט-אפ ניישן" יגיע גם ל"סטארט-אפ גברמנט".

המשרדים יחוייבו לשתף בניהם את המידע

"היום, אם אזרח הולך לקבל רישיון במקום מסוים, פונה לאיזה משרד, אומרים לו: "לא, תביא לי גם משהו ממשרד הבריאות", "תביא לי גם אישור ממשרד הפנים", "תביא לי גם אישור ממשרד הפנים", "תביא לי אישור מכך ואישור מכך". אנחנו הולכים לחולל מהפכה בעניין הזה. אנחנו הולכים לחייב את משרדי הממשלה לשתף ביניהם את המידע" המשיך נתניהו.

עוד אמר "האזרח לא צריך לרוץ מאשנב לאשנב, אלא המשרדים מחויבים לשתף ביניהם את המידע, כך שלאזרח תהיה רק תחנה אחת, one stop shop. זה אחד מהשינויים הגדולים שאנחנו עושים מתוך משרד רה"מ. מערך התקשוב שנמצא היום במשרד רה"מ מוביל את המהפכה הזאת, ומי שעוסק בזה זה המנכ"ל של משרד רה"מ, אלי גרונר. מהפכה גדולה".

מנכ"ל משרד רה"מ אלי גרונר מסביר: "חשוב להבין אנחנו מביאים היום החלטה שהיא מהלך דרמטי ועתידה לשרת את אזרחי מדינת ישראל. מעכשיו מאגרי המידע הממשלתיים יונגשו לציבור. חשוב להבין מה זה אומר, זה לא פרסום דוחות, זה לא עוד מצגות, זה אומר שהמאגר כולו, מידע גולמי, פתוח אונליין לכל מי שרוצה. התועלת בכך היא שסטארט-אפים יוכלו לפתח יישומים שימושיים לציבור. זה בטוח יעשה את זה יותר טוב ויותר יעיל מהממשלה".

עוד אמר גרונר: "אנחנו דואגים לכך שאזרחים שמבקשים לקבל שירות, לא יצטרכו יותר להציג בפני משרד אחד מידע שנמצא במשרד אחר. ממשלת ישראל מפסיקה לפחד מהעידן הדיגיטלי ומתחילה לממש את היתרונות הרבים הגלומים בו. אני מודה לרה"מ, ואני מודה לכל השרים שישתפו פעולה".

‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

שר האוצר כחלון ויו"ר ההסתדרות ניסנקורן. צילום: פלאש90

כחלון: "עומדים מאחורי עובדי טבע, לא נפקיר אותם"

הבוקר התקיימה פגישה בין שר האוצר כחלון, שר הכלכלה אלי כהן, יו"ר ההסתדרות ונציגי הוועדים של חברת טבע. ניסנקורן: "מגה אירוע שהכלכלה הישראלית לא ראתה שנים"