"לא יעלה על הדעת שאדם המסייע לארגון יהנה מחסינות בחסות האו"ם", כך הבהירה ישראל לאו"ם, לאחר שזה ביקש להטיל על עובדו, ואחיד בורש.

 האלוף פולי מרדכי בפניה לתושבי בעקבות פרסום על סוכן סמוי של בארגון צדקה, שבוע טרם תפיסת בורש

ואחיד בורש, מהנדס בן 38 מג'בליה, העביר כספי סיוע שבה הועסק (UNDP) לטובת הקמת הבסיס לזרוע הצבאית של חמאס, בסיס המשמש בין היתר גם את יחידת הקומנדו הימי של הארגון.

במהלך השבועיים האחרונים, סוכנות הסיוע של האו"ם טענה כי מדובר בקבלן הנותן שירותים לאו"ם, ונמסר מה-(UNDP) כי הוא סומך על רשויות החוק הישראליות ועל יכולתן להגיע לחקר האמת. אתמול התהפכה בפתאומיות עמדת הארגון והתקבל מכתב מהאו"ם הטוען לחסינות החשוד. מדובר בטענה חדשה שלפי משפטנים שבדקו אותה, היא נראית מופרכת.

"אדם המסייע לארגון טרור לא יהנה מחסינות בחסות האו"ם"

ישראל שלחה מסר לאו"ם בו הבהירה כי "ישראל שוללת את הטענה שמעלה האו"ם, לפיה אדם אשר מסייע לארגון טרור המוכר ע"י הקהילה הבין-לאומית כמו החמאס, יהנה מחסינות. זאת בשל הסיבה המאוד פשוטה: מי שמסייע לטרור לא יכול להסתתר מאחורי טענת חסינות".

וואחיד בורש. סייע לחמאס במסווה של פעיל או"ם. באדיבות דוברות שב"כ
וואחיד בורש. סייע לחמאס במסווה של פעיל או"ם. באדיבות דוברות שב"כ

ממשרד החוץ הישראלי נמסר עוד כי "ואחיד בורש נעצר ב-16 ביולי לאחר שנחשד בסיוע לחמאס, ארגון המוכר כארגון טרור ע"י הקהילה הבינ"ל. ממילא, החסינות ממנה נהנים עובדים מסויימים של סוכנויות האום קשורה רק למעשים הנובעים מביצוע התפקיד, ברור שאין בחסינות כדי לתת לאיש רשות לבצע מעשי טרור" נמסר ממשרד החוץ "לא יעלה על הדעת שאדם המסייע לארגון טרור יהנה מחסינות בחסות האו"ם".

על פי כתב האישום שהוגש בעקבות חקירת שב"כ, ואחיד בורש הועסק על ידי סוכנות האו"ם בעזה והשתמש במשאבי הסיוע של הסוכנות כדי לקדם פרויקטים צבאיים של ארגון חמאס לצד פרויקטים אזרחיים לרווחת התושבים. "אחד מהם הוא בניית מה שנראה כשובר גלים לטובת מועדון נופש ימי לצעירי עזה, אולם בחסותו נבנה גם בסיס מגודר לטובת יחידת הקומנדו הימי של החמאס".

מדובר באותו הכוח שאנשיו תועדו על ידי צה"ל כשחדרו מהים לחוף זיקים במהלך מבצע צוק איתן. כוח הקומנדו הימי של חמאס מונה כמה עשרות לוחמים ומפקדים, שלפחות חלק מהם הוכשרו בקורס צלילה קרבית וחבלה ימית.

"מגמה מדאיגה"

בעקבות חשיפת פרשת מעצרו של עובד או"ם הפועל בעזה במסגרת תכנית הפיתוח של האו"ם (UNDP), אשר פעל כסוכן שתול של החמאס בתוך סוכנות האו"ם וסייע לקידום את מטרות הטרור של חמאס בעזה, פנה דני דנון שגריר ישראל באו"ם, למזכ"ל האו"ם, בדרישה לשים סוף לניצול הארגון על ידי מחבלי חמאס: "לא מדובר במקרים בודדים, אלא במגמה מדאיגה של ניצול שיטתי של גופי האו"ם על ידי מחבלי חמאס",

אמר השגריר דנון והוסיף: "אם האו"ם באמת מעוניין בשיפור חייהם של תושבי עזה, עליו להדיח ולעצור לאלתר כל עובד שפועל בשירות החמאס ולנתק כל קשר עם ארגונים המסייעים למחבלים. רק על ידי יישום מנגנוני ביקורת קפדניים, האו"ם יוכל לוודא שלא מנוצלים על ידי המחבלים נפשעים שמעוניינים בהריגת יהודים ובהשמדתה של מדינת ישראל".

סגנית שר החוץ, ציפי חוטובלי, הגיבה לאירוע ואמרה כי משרדה פנה בנושא לגורמים באו"ם. "אנו דורשים חקירה מיידית של המקרה על מנת לוודא שארגון שאמור לפעול למען שלום ורגיעה לא תומך בארגון טרור רצחני", אמרה חוטובלי. עוד הוסיפה כי יש להגביר את הפיקוח על כספים המועברים לארגוני זכויות אדם.

‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.