שר החוץ המצרי סאמח שוכרי התבטא אתמול (א') בנושא מדיניותה של ישראל ועורר סערה בקרב מנהיגות חמאס. השר המצרי נשאל ע"י אחד מתלמידי התיכון עימם נפגש במטה משרד החוץ בקהיר מדוע לא מגדירים את המעשים של ישראל ושל ארה"ב נגד הפלשתינים כטרור ומדוע לא מתרחשות פעולות טרור בישראל כמו בשאר מדינות ערב.

דיון הפטריוטים בנושא הרקטה ששוגרה אמש (א') לשדרות

שוכרי בתשובתו התייחס למעשי ישראל נגד הפלשתינים כ"כוח כובש" ואמר: "אפשר להסתכל על העניין מנקודת מבט של שלטון בכוח, אבל אין משהו שמראה על קשר בין ישראל לארגוני טרור. אין משהו גורף שמוביל למסקנה הזו". עוד אמר השר המצרי כי "בוודאי שישראל, בהתאם להיסטוריה שלה, היא חברה שאלמנט הביטחון הוא מאוד חזק בה. מאז 1948, מנקודת מבטה, אותה חברה התמודדה עם אתגרים רבים שהשרישו את תפיסת הביטחון, ההשתלטות על האדמה והשליטה על המעברים".

שוכרי הבהיר בשיחה עם התלמידים כי "בקהילה הבינלאומית אין הסכמה מבחינה משפטית על מה מהווה טרור. במסגרת המדינית, פעולה צבאית ללא לגיטימיות הוא דבר שאינו לגיטימי מבחינה בינלאומית. ההתערבות של מדינה בעניינים פנימיים של מדינות אחרות סותרת את אמנת האו"ם. כדי שפעולה מסוימת תיחשב לטרור צריכה להיות הסכמה בקרב הקהילה הבינלאומית על אותה הגדרה בהיעדר הגדרה משפטית מדויקת לגבי מה מהווה אותו טרור".

חמאס לא ראו בעין יפה את הדברים של שר החוץ המצרי. "מי שלא רואה בפשעי הכיבוש הציוני טרור הוא עיוור", כך אמר היום (ב') דובר חמאס בחו"ל חוסאם בדראן.

גם ברשתות החברתיות הפלשתיניות הבליטו את הדברים. בעיתון "אל-ערבי אל-ג'דיד", היוצא לאור בלונדון והידוע בסיקורו המוטה נגד השלטון המצרי, נכתב בכותרת מגמתית "סאמח שוכרי: רצח ילדים פלסטינים על ידי ישראל אינו טרור".

ביקורו של שר החוץ המצרי בישראל לפני כחודשיים. פלאש 90
ביקורו של שר החוץ המצרי בישראל לפני כחודשיים. פלאש 90

"ישראל לא צריכה לבדוק את הסבלנות שלנו"

חמאס העזתי, שתלוי במצרים ובשר החוץ שלה לא הוציא הודעה חד משמעית אך התבטא במעשים: אמש (א') התקיים מצעד 'אלקסאם' ברפיח לזכרם של שלושת מנהיגי חמאס ראא׳ד אלעטאר, מחמד אבו שמאלה ומחמד ברהום שחוסלו על ידי צה"ל במבצע צוק איתן. התהלוכה עברה ברחובות רפיח והציגה כלי נשק, רובים ורקטות והסתיימה בכיכר השוהדאא׳, שם אבו עובידה דובר חמאס העביר מסר לעם וללוחמים ואמר כי "המצור בעזה לא ימנע מהגדודים לפתח את יכולותיהם ולא ישרת את המשך הרגיעה".

עוד הוסיף דובר חמאס ואמר כי "מי שיזרע זעם, יקצור הר געש". בנוסף, בסיומו של המצעד הוצגה "הפתעה" – מתקן מאסר ועליו כיתוב בעברית "כלא 4 לאסירי האויב", בניסיון להראות איום מרומז לתכניות חטיפה.

לפניה נערכה אף מסיבת עיתונאים ברפיח בה איימו אנשי חמאס על ישראל, בשל מצבו של העציר המנהלי בילאל כאייד. הזרוע הצבאית של החזית העממית 'גדודי אבו עלי מוסטפא' הודיעו כי לא יפקירו את חברם העציר המנהלי בילאל כאייד ואמרו כי "ישראל לא צריכה לבדוק את הסבלנות שלנו, ואנו מקווים כי המסר הזה ברור".
‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.