במשפטו של המחבל שרצח את דני גונן הי"ד, בפיגוע ירי בבנימין לפני כשנה, העידה היום (ב') אמו, דבורה גונן. "אם אתה חושב שהפלת אותנו – טעית", אמרה למחבל בפנייה ישירה. "תשלם את המחיר הכבד ביותר". העדות ניתנה בשלב הטיעונים לעונשו של מוחמד אבו שהין.

 פרוייקט הדסטארט לדכרו של דני גונן הי"ד

בעדותה סיפרה: "לדבר על דני זה לדבר על האור מול החושך, חושך מוחלט ורוע מוחלט. דני זה האור, הטוב המוחלט. אני פה כאימא של דני ושל שאר ילדיי למרות שדני בפועל לא פה, פיזית. את הרוח של דני אי-אפשר לקחת. בחייו הוא ציווה את החיים ולימד אותנו איך לחיות".

הרגשתי על הדוכן כמו אישה שנאנסה

עוד אמרה גונן כי בניגוד לאמהות פלשתיניות, "אני לא מחלקת סוכריות וממתקים, אלא אמא שחינכה את בנה לאהוב כל אדם באשר הוא". בסיום עדותה עזבה את הדיון וסיפרה כי תחושתה על דוכן העדים, בסיטואציה שבה עליה לספר על בנה מול הרוצח, קשה מאוד. "הרגשתי על הדוכן כמו אישה שנאנסה. בלתי אפשרי להסביר איך אני מדברת על דני ומביטה בפניו של המחבל הזה".

דבורה גונן, אמו של דני גונן הי"ד. פלאש 90
דבורה גונן, אמו של דני גונן הי"ד. "בניגוד לאמהות פלשתיניות אני לא מחלקת סוכריות וממתקים". פלאש 90

גונן זומנה להעיד לאחר שביקשה לקחת חלק פעיל במשפט, על רקע טענתה כי קולן של המשפחות השכולות לא נשמע בצורה ברורה.

דני גונן הי"ד נרצח ביוני 2015 באזור היישוב דולב במטה בנימין בשעה שטייל עם חבר באזור. השניים סיימו לרחוץ במעיין בשטח הררי פתוח בין ההתנחלות דולב לכפר הפלשתיני דיר איבזיע. הם נסעו חזרה לכביש הראשי בגזרה ואז סימן להם פלשתיני לעצור על ציר העפר בצומת הפרסה, ככל הנראה הציג עצמו כמבקש עזרה. הם עצרו את מכוניתם לידו ולאחר ששאל אותם "אם יש מים במעיין", ירה בהם מנשקו עשרה כדורים לפחות מטווח קצר, וארבעה מהם פגעו במכונית של השניים. המחבל נמלט.

מנכ"ל תנועת "אם תרצו" מתן פלג, המלווה את משפחת גונן במאבקה המשפטי נגד המחבל מסר כי: "מציאות בה מחבל שפל רוצח יהודים יושב בכלא על סיר הבשר, נהנה משלל הטבות מרחיקות לכת הניתנות לו בכלא עקב הרצח הינה תיאטרון אבסורד מתמשך. לא יכול להיות שמצד אחד ישנה משפחה שבורה שנאבקת על שפיותה מדי יום וכנגדה יושב מחבל מדושן עונג הנהנה מארוחות חינם, מסיבות בקנטינה, טלווזיה בלווין ואימוני ספורט. המצב שבו משתלם יותר להרוג יהודי מאשר לגנוב לו את הרכב היא כשל מערכתי וערכי עמוק בו צריך לטפל לאלתר".

‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.