רונן ערבה, שוטר מג"ב שחיסל מחבל שכבר נורה ב-1992, יוצא בראיון לגל"צ להגנת לוחם כפיר אלאור אזריה. "לבי אתו, אף אחד לא יכול להבין את הסיטואציה שבה הוא נמצא ומי שחי את זה יודע שהאימונים זה לא המציאות, המציאות שונה לגמרי". אומר ערבה.

דיווח ערוץ 1 על התקרית

אתמול פרסם העיתונאי שמעון ריקלין פרטי תקרית דומה לזו של אלאור אזריה, שהתרחשה כבר ב-1992. בתקרית ההיא, נטען שמחבל שרצח ישראל נורה למוות לאחר שכבר נוטרל ונפצע. אלא שבניגוד למקרה אלאור אזריה, התייצב ראש הממשלה דאז יצחק רבין לצד שוטר מג"ב שחיסל את המחבל וכן חבר הכנסת צחי הנגבי דרש שלא תיפתח כל חקירה או בדיקה נגד השוטר.

"כולם נתנו לי גיבוי"

הבוקר שוחח אראל סג"ל בגל"צ עם השוטר רונן ערבה שחיסל את המחבל ב-92'. ערבה סיפר על האירוע משנת 92' כפי שראה זאת בעיניו שלו: "המחבל חבוק עם הבחור זכרונו לברכה ודוקר אותו, כשהמחבל ראה אותי רץ הוא עזב אותו ובא להתקדם לכיווני ואז לא חשבתי הרבה, יריתי לו כדור בראש". ערבה טען שהמקרה לא דומה משום שהמחבל התקדם לכיוונו, אך סיפר שהותקף על ידי חברי כנסת משמאל שדרשו לפתוח נגדו בחקירה. "היו מי שביקשו חקירה", סיפר ערבה, "אבל המפקדים שלי תמכו ושאלו לשלומי. אף פעם לא השאירו אותי להתמודד עם הדברים לבד. היתה דרישה של יוסי שריד ושולמית אלוני שדרשו לחקור את הנושא לעומק לראות עם פעלתי נכון או לא נכון".

מתוך ארכיון "ידיעות אחרונות"
מתוך ארכיון "ידיעות אחרונות"

"הם טענו שהמחבל לא היה חמוש, אבל הוא היה עם סכין איך לא היה חמוש? הוא מולי ומול הבחור שהיה איתי. אם זה היה מצולם זה היה רק מחזק אותנו. כולם נתנו לי גיבוי, הזמינו אותי ופנו אלי"

כאמור, הדרישה לחקירה באה בעקבות הטענה כי גם במקרה הזה המחבל היה מנוטרל כאשר נורה. בידיעות שדיווחו על הפיגוע בשעתו, סיפר אחד מעדי הראייה שהמחבל נורה, נפל לרצפה, ואז הגיע למקום שוטר מג"ב שחיסל אותו. אלא שאז, התייצבו ראשי מערכת הביטחון ובראשם ראש הממשלה דאז יצחק רבין לצדו של ערבה. (להכניס פה ציטוט על הציון לשבח וכו')

לבסוף, לא רק שלא נפתחה חקירה אלא ערבה קיבל צל"ש על תפקודו, נבחר לשוטר השנה ואף הוחתם לקבע.

ערבה נשאל על מקרה אזריה והביע הזדהות עם החייל. "לבי אתו", אמר. "אף אחד לא יכול להבין את הסיטואציה שבה הוא נמצא ומי שחי את זה יודע שהאימונים זה לא המציאות. אני מציע לו שיהיה רגוע. אף אחד לא נמצא בשטח כדי לדעת מה הוא עשה. אם המחבל היה קם ומפוצץ את עצמו היו שואלים למה הוא לא פעל?"

בשנת 1992 סמוך לשער האשפות בעיר העתיקה בירושלים, מחבל דקר למוות שוטר מג"ב ופצע אחד נוסף. נהג אוטובוס שראה את המקרה ניטרל את המחבל ודקות לאחר מכן מגיע שוטר לזירה ומחסל את המחבל המנוטרל. אלא שאז תגובת ראשי מערכת הבטחון וראש הממשלה הייתה שונה לחלוטין. הבוקר (ג') העיתונאי שמעון ריקלין העלה בעמוד הפייסבוק שלו נרשמה תקרית דומה לזו של אלאור אזריה.

דיון הפטריוטים בנושא

בדיווח חדשותי שהעביר דן כנר, אמר המגיש כי "ראש הממשלה יצחק רבין שיבח הערב את הריגת המחבל שדקר למוות את השוטר דדי פנחס ופצע שוטר נוסף במזרח ירושלים". כנר ציטט את רה"מ דאז רבין שאמר: "כך צריך להיעשות לכל מי שינסה לתקוף שוטר, חייל או כל אזרח הנושא נשק ברישיון". חבר הכנסת הנגבי דורש "להימנע מכל פעולה או חקירה שתרתיע אזרחים מלהגן על זולתם".

ערבה חיסל מחבל מנוטרל, לאחר שזה דקר את חבירו בצוות. ראש הממשלה המצוטט יצחק רבין וחבר הכנסת צחי הנגבי בוחר לגבות את כוחות הביטחון מהאופוזיציה.
‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.