"וועדת ההסדרה" הגישה בשבוע שעבר חוות דעת מקיפה שגיבשה ועדה בראשות בכירה בפרקליטות ובה נציגי משרדי הממשלה, שאמורה לפתור את משבר פינוי המאחז . חוות הדעת מונחת בימים אלה בפני היועץ המשפטי לממשלה, .

תושבי עמונה בהפגנה. פלאש 90
תושבי עמונה בהפגנה. פלאש 90

חוות הדעת מפרטת ומנמקת משפטית את אופן הפינוי וההקמה מחדש של המאחז, מרחק קטן ממיקומו הנוכחי.

לפי דיווח של גלי צה"ל עיקרי המתווה שמוסכם על הדרג המדיני כוללים:

1. פסק הדין שנתן בג"ץ לפינוי עמונה יקויים כלשונו, המבנים הקיימים בתיהם של 41 משפחות – יפורקו ויפונו.
2. גוף שנקרא "הממונה על רכוש נטוש באיו"ש" ישכיר לתושבי עמונה חלקות שנמצאות בסמוך לישוב, ונחשבות חלקות נטושות, שבעליהן נפקדים (לא אותרו) וככל הנראה עזבו את האזור לאחר מלחמת ששת הימים. השכירות תהיה לתקופה קצובה של שלוש שנים בלבד, שאותה ניתן להאריך – בכל פעם בשלוש שנים נוספות. בחוזה יהיה סעיף קריטי שאומר שאם בעל הנכס ישוב לאיו"ש, חוזה השכירות יבוטל והנכס יוחזר לו.
3. הבתים שיוקמו בעמונה החדשה יהיו מבנים "פריקים", כאלה שניתן להזיז במידת הצורך בזמן קצר, כלומר לא בתי קבע של ממש.
4. דמי השכירות שישולמו על הקרקעות בעמונה החדשה יישמרו ב"קופה צדדית" לטובת בעל הנכס שנטש אותו, ויוחזרו לו אם יישוב ויוכיח בעלות על הקרקע.

לא מועבר, רק מושכר

בחוות הדעת יש פרק נרחב המתייחס לדין הבינלאומי המסביר כי אין פגיעה בחוק הבינלאומי מכיוון שהנכס הנטוש לא מועבר לידי תושבים אלא רק מושכר להם, תוך שהזכויות נשמרות לכאורה לבעל הנכס אם יחזור ויוכיח בעלות, וכמו כן דמי השכירות על הנכס נשמרים לו.

על חוות הדעת חתומה ראש המחלקה האזרחית בפרקליטות המדינה, עורכת הדין חיה זנדברג, והיא גובשה בוועדה של משפטנים בכירים בשירות המדינה שכוללת את היועץ המשפטי למשרד הביטחון, נציג שרת המשפטים, וראש מנהל התכנון.

בנוסף, מסתמכת חוות הדעת על שלוש חוות דעת משפטיות קודמות שאפשרו השכרה של , האחרונה בהן מ-2014 של היועץ המשפטי של איו"ש, ושל מי שהיה הפרקליט הצבאי הראשי בשנת 1998, שופט בבית המשפט העליון – אורי שוהם.

יוזמה נוספת להעתקת היישוב דיברה על העברתו לגבעה באזור שילה המרוחק משם כ-20 ק"מ, דבר אשר תושבי עמונה מתנגדים לו נחרצות. חוות הדעת העומדת היום בפני הכרעת היועץ המשפטי לממשלה מייתרת יוזמה זו.

אביחי בוארון ממטה המאבק בעמונה בראיון על הנושא לפני שלושה שבועות

ח"כ אמר בתגובה לידיעה כי "אין זה סוד שבחודשים האחרונים אנחנו עמלים בשיתוף פעולה הדוק עם משרד המשפטים להסדרה של היישוב עמונה במקומו. כבר שנים שאני אומר שיש פתרון משפטי גם במצב החוקי הנוכחי שמאפשר את ההסדרה במקום ומצד האמת אין צורך בחקיקה חדשה".

"יחד עם זה" ממשיך סמוטריץ' "חשוב שלא להוריד את אופציית החקיקה של חוק ההסדרה כדי שבמקרה ומצבה המשפטי יתקל בקושי בנקודה כלשהי במעלה הדרך ניתן יהיה להסדיר את עמונה במקומה בחוק. אני מבקש לחזק את שר הביטחון, שרת המשפטים ואת היועץ המשפטי לממשלה שהופכים כל אבן לטובת העניין".

ממטה המאבק בעמונה דווקא מסתדרים עם המתווה הנוכחי, תגובתם לידיעה: "אנחנו בעד חוק ההסדרה. זה דרך המלך להסדיר את עמונה במקומה ולפתור את הבעייה של עוד אלפי בתים בהתיישבות. האחריות על הסדרת היישוב מוטלת על ראש הממשלה, שרת המשפטים ושר הבטחון. אם יוצע פתרון מעשי אחר נשמע אותו ונגבש את עמדתנו".

‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.