4:17 17/12/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > תושבי עפרה מפגינים: "עפרה דורשת להיות חוקית"

תושבי עפרה מפגינים: "עפרה דורשת להיות חוקית"

תושבי היישוב עפרה הפגינו היום (ג') מול בית המשפט העליון בירושלים, במטרה למנוע את הריסת הבתים בעפרה ובהתיישבות בעקבות גל העתירות של ארגונים השמאל והפלסטינים

מעמדם החוקי של ישובים רבים ברחבי יהודה ושומרון נמצאים בסכנת פינוי והריסה, ביניהם נמצא גם היישוב עפרה. תושבי היישוב קיימו היום (ג') שביתת אזהרה מול ישיבת הממשלה ובית המשפט העליון בירושלים בדרישה להסדיר את חוקיות היישוב וההתיישבות היהודית ביו"ש.

בכך מבקשים המפגינים למנוע את הריסת הבתים בעפרה ובהתיישבות, בעקבות גל עתירות לבג"ץ של ארגונים שמאל ופלסטינים.

הפגנת תושבי עפרה. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
הפגנת תושבי עפרה. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

במקביל התקיימה שביתה כללית בישוב ולא התקיימו לימודים במוסדות החינוך, על מנת לאפשר לתושבים רבים להצטרף להפגנה. בשלטים שנשארו המפגינים נכתב בין היתר "עפרה נאבקת על חוקיות ההתיישבות", "זכות קיום לעופרה = זכות קיום לממשלה" ו- "ההתיישבות דורשת להיות חוקית".

"לא יהיו שוטרים רכובים על סוסים בעפרה. עפרה הוא יישוב גדול ומבוסס שהממשלה בנתה", אמרה שרת המשפטים איילת שקד (הבית היהודי) ורמזה לאירועי עמונה בשנת 2006 מפניהם חוששים התושבים.

"יש לכם על מי לסמוך. לא תמיד הכל מסתדר כמו שרוצים ולא תמיד אפשר לפרסם ולהצהיר ולדבר על כל מה שקורה, אבל עפרה הוא יישוב גדול ומבוסס שהמדינה בנתה ועודדה. אין שום הבדל בין עפרה לרעננה או כל ישוב אחר במדינת ישראל. אני יכולה להתחייב בפניכם שאנחנו עושים כל מאמץ על מנת להסדיר את ההתיישבות. אנחנו עובדים יומם ולילה כדי לפתור את הבעיות ויש לנו כמה וכמה פיתרונות אפשריים", הוסיפה השרה.

פונים אל ראש הממשלה בבקשה להסדיר את חוקיות ההתיישבות

"עפרה צריכה להיות חוקית" אמר ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי). "לא ארץ זרה ירשנו אלא באנו לארצנו שלנו. מגיע לעפרה שכבר 41 שנה בקרקע ולהתיישבות כולה להיות חוקיים. אני קורא לראש הממשלה וליועץ המשפטי לממשלה – עשו הכל ומיד כדי להסדיר את ההתיישבות. המדיניות צריכה להיות שלך ראש הממשלה ולא של יועצים משפטיי בדרגים שונים".

קרדיט: קבוצת מדברים תקשורת
נואמים למען עפרה. ההפגנה היום. קרדיט: קבוצת מדברים תקשורת

ח"כ יהודה גליק (הליכוד) פנה בשאלה אל ראש הממשלה בנימין נתניהו, שלא נכח באירוע, "שמעתי אותך באו"ם אומר שאנחנו כאן כי זה שלנו, שכנעת אותי אדוני ראש הממשלה. הייתי השבוע במגרון וראיתי את ההרס, מי מרוויח מהעוול הזה? חוק לא יכול להיות בלי צדק ובלי רחמים. האם לסדום דמינו? זה הזמן להחיל את הריבונות. אני בוש ונכלם לעמוד מול משפחת הישראלי".

לדברי יו"ר מועצת יש"ע אבי רואה, "אסור לגלגל את האחריות על בג"ץ האחריות היא שלנו. אנחנו פונים לראש הממשלה ושרי הממשלה – הם אלו שקובעים את החוקים. קחו אחריות. אנחנו רוצים אמירות ברורות שעם ישראל יישאר ביו"ש". ראש מועצת שומרון יוסי דגן אמר: "באנו לדרוש את חוק ההסדרה כי יש כאן עוול. ממשלה שתעשה 'התנתקות ב" לא תוכל להמשיך להתקיים".

ראש מועצת בית אריה, אבי נעים, טען כי "זה לא עמונה ולא נתיב האבות, זו מלחמה על ארץ ישראל. באנו לכאן להגיד לראש הממשלה שישמור על מדינת ישראל. אותנו לא מעניין השמות, נפקדים, ניסור בתים, חוק ההסדרה. אסור להזיז את הבתים. ארץ ישראל שייכת לעם ישראל". גם הוא פנה אל ראש הממשלה בבקשה למצוא פתרון.

קרדיט: קבוצת מדברים תקשורת
קרדיט: קבוצת מדברים תקשורת

בחודש שעבר פנו קבוצת בוגרי כיתות י"ב מעפרה במכתב אל קברניטי המדינה, בבקשה "לגור בצורה נורמלית בישוב בו גדלנו וחונכנו, לאפשר קבלת טיפול במקרה הצורך, ומקום קבורה ראוי , ח"ו, בעפרה".

הרקע למכתב הוא סיפורו של החייל יהודה הישראלי, הפצוע האחרון של מבצע "צוק איתן". כזכור, המדינה סירבה לאפשר למשפחתו לבנות לו מבנה מיוחד לצורך ריפוי ובתגובה המשפחה פתחה בקמפיין הד-סטארט אליו התגייסו רבים ותרמו למעלה ממיליון וחצי שקלים לצורך הקמת המבנה. "רוצים לשרת בלב שקט", כתבו השמיניסטים בראש המכתב וציינו כי הם "עומדים בפניי שירות משמעותי בצה"ל".

בהפגנה היום התייחס רבה של עפרה, הרב אביחי גיסר, לעניינו של הישראלי: "אנו עומדים פה היום בקריאה גדולה לתושבי הארץ כולה, קוראים לממשלה – עד כאן, פשוט עד כאן. הסיפור היותר ברור הוא באמת יהודה הישראלי, גיבור ישראל. במשך שנתיים משרד הביטחון מדבר ומדבר, ומדינת ישראל לא מצליחה למצוא פתרון לשיקומו. למה קורה המחדל הזה? כי בבניין הזה כאן במשרדי הממשלה יושבים אנשים שמעדיפים דקדוק משפטי על פני חיים. האנשים החיים הם אלו שחייבים לעמוד במרכז השיקולים".

נתניהו: "מנסה למצוא פתרון יצרתי למנוע את פינוי העמונות הבאות"

בראיון לערוץ 20 בזמן ביקורו בארה"ב ,רמז רה"מ בנימין נתניהו  בעניין הנסיונות להציל את הישוב עמונה מהריסה, כי ישנו פתרון בקנה. עמונה זו בעיה גדולה. בעיה משפטית סבוכה. יש החלטה של ביהמ״ש מצד אחד ויש גם את העמונות הבאות. ואנחנו מנסים, אני מנסה, בדרך יצירתית לפתור את שתי הבעיות", הסביר רה"מ.

  רה"מ נתניהו בעניין עמונה לערוץ 20

"אני כינסתי את היועמ״ש, את שר הביטחון ושרת המשפטים במטרה לחפש פתרון יצירתי. פתרון יצירתי הוא פתרון תמיד שלא חושבים עליו. ויש רעיונות, יש אפילו רעיון מעניין מאוד, אבל כשאני אחזור לארץ אני אוכל להידרש לזה".

עוד הוסיף ראש הממשלה, כי "אף אחד לא מגן על ההתנחלויות יותר ממני. לא רק בזירת האו״ם כפי שראיתם אתמול, אלא גם בפועל, אף אחד גם לא תומך בהתיישבות יותר ממני, גם מול לחצים בינ״ל. אני חושב שהמתיישבים יודעים את זה היטב. הם יודעים את זה היטב".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

עורכת הדין ליסה בלום. צילום מסך מתוך יוטיוב

נשים קיבלו תשלום כדי להאשים את טראמפ בהטרדה

תחקיר של אתר "The Hill" חשף כי במהלך קמפיין הבחירות עורכת דין ידועה גייסה כספים לטובת נשים שלכאורה הוטרדו מינית על ידי נשיא ארה"ב