22:30 18/12/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > תומכי אזריה הפגינו במהלך טקס השבעה של "כפיר"

תומכי אזריה הפגינו במהלך טקס השבעה של "כפיר"

במהלך טקס השבעה של חטיבת כפיר, בה משרת אלאור אזריה, קראו תומכי החייל לשחרורו ועוכבו ע"י המשטרה. עו"ד בן גביר: "מדיניות של סתימת פיות"

הערב (ה') התקיים בכותל טקס השבעה לחטיבת כפיר בה משרת הלוחם העומד למשפט אלאור אזריה. את הטקס קטעו צעקות של תומכי החייל שנעצרו מאוחר יותר.

המחאה במהלך טקס ההשבעה הערב. צילום: אביתר גת

המוחים ניסו להיכנס לרחבת הכותל, אך כוחות הביטחון הדפו אותם. בתחילת הטקס, עם הקראת הרב את תפילת "יזכור" החלו המוחים לכרוז ברמקול ממרפסת סמוכה "ישוחרר אלאור אזריה".

המפגינים דרשו את שחרורו. אלאור אזריה צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
המפגינים דרשו את שחרורו. אלאור אזריה צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בן גביר: "מדיניות של סתימת פיות"

"איך שהרב מתחיל 'יזכור' אז האלה שם למעלה החלו לצעוק 'לשחרר את אלאור אזריה' ו- 'אל תשלחו את הילדים שלכם לצבא הם יחזרו בארון', סיפר אביתר גת שנכח הערב בטקס ההשבעה של אחיו לאתר ערוץ 20. "היו 4-5 שניות של שקט, אמצע יזכור ,כולם השתתקו ולא הבינו מה קורה".

"סתימת פיות". עו"ד איתמר בן גביר. צילום: פלאש 90
"סתימת פיות". עו"ד איתמר בן גביר. צילום: פלאש 90

גת מספר כי המפגינים "השתמשו במגפון מאוד חזק ויש הד חזק ברחבת הכותל. הנוכחים אמרו לרב להמשיך בתפילה ולא להתייחס. ואחרי חצי דקה או דקה השוטרים הגיעו למפגינים והפסיקו את זה".

המשטרה עכבה את המוחים אשר אינם חיילים או משתתפים בטקס, ובכוונתה לשחררם בתום החקירה.

עורך הדין איתמר בן גביר, אמר כי "יש להצטער שהמשטרה מנהלת מדיניות של סתימת פיות וחופש הביטוי כולל בתוכו כמובן צעקות למען שחרורו של חייל צה"ל שנפל קורבן לשר ביטחון כושל".

מהמשטרה נמסר כי: "בסיום טקס השבעה של בא"ח כפיר, ע"פ מודעין עוכב חשוד אשר בכוונתו היה להפר את הסדר, 2 נוספים עוכבו במהלך הטקס כאשר כרזו ברמקול וקראו לשחרר את החייל אלאור אזריה".

"מטרת השיחה – להבין שמה שאלאור עשה היה לא תקין"

"הרמטכ"ל יצא מנקודת הנחה שאלאור שיקר", כך אמר היום (ה') סגן מפקד הפלוגה של הלוחם אלאור אזריה בבית המשפט ביפו. הסמ"פ השיב לשאלת עו"ד ההגנה אם החיילים קיבלו הנחיה כזו מהמ"פ, המג"ד והמח"ט והשיב על כך בחיוב. "בסוף זו העמדה שמקובלת בצבא".

 הפטריוטים מדברים על הדו"ח של פרופ' היס והעדויות החדשות במשפט אזריה

על אף שרוב החיילים חשו כי אלאור דובר אמת, המפקדים הרבו בשיחות עם החיילים וניתחו איתם את האירוע. "המטרה של השיחות היא לגרום לזה שלא יהיו אירועים כאלה בעתיד וגם להבהיר שמה שאלאור עשה לא תקין".

י' המשיך וסיפר כי בשל האירוע, חיילים שקלו לעזוב את הפלוגה או לרדת מקרבי – ובין השאר השיחו הארוכות שניהל עם חייליו נועדו להניא אותם מלעשות כן.  הוא הוסיף כי לא תדרך את חייליו נגד אלאור, בעיקר משום שלא האמין שהלוחם שיקר. "אני לא אמרתי לחיילים שהמעשה פסול בגלל שאלאור משקר. לא יודע אם הוא משקר, בית המשפט יחליט".

"היה בלאגן גדול. בדרך כלל באירועים אני מאוד רגוע, אבל פה פחדתי להתפוצץ", העיד פרמדיק מד"א, זכי יהב, שהגיע לבית הדין על מנת להעיד לטובתו של החייל אזריה.

"בכל האירועים אני מתורגל כבר. אבל כאן הייתה איזושהי המולה מפחידה שגרמה לי פשוט להיכנס לאמבולנס ולצאת מהגזרה", סיפר יהב.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

גדי איזנקוט וההשפלה בנבי סלאח. צילום: פלאש 90, צילום מסך

מילואימניקים לרמטכ"ל: חדד נהלים ומנע השפלה נוספת

בעקבות ההשפלה בנבי סלאח: סא"ל במיל' אייל פלטק פנה לרמטכ"ל גדי איזנקוט בדרישה לחדד את הנהלים במשימות של ביטחון שוטף: "ייבש הדיו מלתאר את גודל ועוצמת ההשפלה"