על רקע התפטרות הרופאים הבכירים במחלקה ההמטו-אונקולוגית בבית החולים הדסה בירושלים אמש (א'), נתונים של ארגון 'לביא' שהגיעו לידי ערוץ 20 מעלים כי בחמש השנים האחרונות הוכפלו היתרי הכניסה של מעזה והרשות הפלסטינית לישראל לצורך קבלת טיפול בבתי חולים ישראליים. כמו כן, הוכפלו מספר המאושפזים וימי האשפוז של כל חולה. כזכור, בסופ"ש חשף יהודה יפרח ב'מקור ראשון' את תופעת הצפת בתי החולים הישראלים במטופלים פלסטינים.

עליה במספר ההיתרים לטיפול רפואי בישראל תוך 5 שנים. מתוך דו"ח לביא
הכפלת מספר ההיתרים לטיפול רפואי בישראל תוך 5 שנים. מתוך דו"ח לביא

 

את התופעה חקר בחודשים האחרונים ארגון 'לביא', בהתבססו על נתוני מחלקת המחקר של הכנסת, השב"כ, ויחידת מתאם הפעולות בשטחים. על פי מסמך העמדה שהוציא הארגון, חולים רבים מהרשות הפלסטינית ומהעולם, מעוניינים לקבל טיפול רפואי בבתי החולים בישראל. בכירי מערכת הבריאות הסכימו על הצורך בפיקוח והגבלות תיירות המרפא מחו"ל לישראל, אולם בחרו שלא לעסוק בסוגיית החולים מהרש"פ המטופלים בישראל. זאת למרות ההיקף העצום וקצב הגידול הדרמטי של המטופלים מהרש"פ בבתי החולים הציבוריים בישראל, ולמרות הכרת משרד הביטחון והשב"כ ב"ניצול המדיניות ההומניטארית של מדינת ישראל לפעילות טרור", כפי שנכתב בדו"ח השב"כ בנושא.

פלסטינים ממתינים לכניסה במחסום קלנדיה. צילום: אורי לנץ, פלאש 90
פלסטיני עובר את הגבול במחסום בית לחם. צילום: ויסאם השלמון, פלאש 90

 

עניי עירך קודמים?

בנוסף לניצול לרעה של ארגוני הטרור את היתרי הכניסה המוענקים לצרכים רפואיים, הטיפול במטופלים זרים בתוך בתי החולים הציבוריים בישראל, אשר מגיע למאות אלפי ימי בשנים האחרונות, יוצר רב על מערכת הבריאות הישראלית, החל מתפוסת מיטות במחלקות מצילות חיים, וכלה בחוסר זמינות של צוותי הרפואה עבור החולים הישראלים. העומס הרב משפיע גם על התארכות התורים לבדיקות המצריכות מכשור רפואי יקר ומתקדם, ובבדיקת מבקר המדינה בבתי חולים ציבוריים, נמצא שמטופלים זרים זוכים לקדימות בתורים למכשור רפואי מתקדם ויקר לעומת החולים הישראלים.

מספר ימי האישפוז הוכפל מ-7,228 ב-2011 ל-14,601 ארבע שנים מאוחר יותר
מספר ימי האישפוז מ-7,228 ב-2011 ל-14,601 ארבע שנים מאוחר יותר

 

על פי הנתונים, בחמש השנים שבין 2011 ל-2015 הוכפל מספר היתרי הכניסה לטיפול בבתי חולים ישראלים, בעוד שמספר מבקשי ההיתרים נשאר קבוע יחסית. זאת משום שרבים מהפלסטינים שבעבר היו מופנים לטיפול בבתי חולים במזרח ירושלים הופנו כעת לקבלת טיפול במדינת ישראל. עוד על פי הדו"ח, כ-100,000 היתרי טיפול בישראל ניתנים מדי שנה לפלסטינים תושבי יהודה ושומרון (לא כולל עזה), אם כי במתפ"ש מפריכים מספר זה. כתוצאה מכך, גדל באופן ניכר מספר המאושפזים הפלסטינים בבתי חולים בישראל והוכפל מספר ימי האשפוז. לשם המחשה, בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים היו 1,000 מאושפזים פלסטינים בשנת 2011. ב-2015 מספרם עלה ל-1,883. מספר ימי האישפוז הוכפל מ-7,228 ב-2011 ל-14,601 ארבע שנים מאוחר יותר. אחת הסיבות לכך היא החשש של הרופאים הישראלים כי הפלסטינים לא יוכלו לשוב לישראל לטיפול המשך ולכן אישפזו אותם לתקופות ממושכות גם בעת בה לא קיבלו טיפול.

מספר היתרי הכניסה הוכפל בתוך 5 שנים. מחסום קלנדיה. צילום: צילום: עיסאם רימאווי, פלאש 90
מספר היתרי הכניסה הוכפל בתוך 5 שנים. מחסום קלנדיה. צילום: צילום: עיסאם רימאווי, פלאש 90

 

העומס הכבד ביותר הורגש במיוחד במחלקות אונקולוגיות והמטו-אונקולגיות ילדים המיועדות לטיפול במחלת הסרטן. על פי גורמים במשרד הבריאות מספר הילדים הפלסטינים השוהים במחלקות אלו עולה על 50%. חלק ממשפחות המטופלים ב'שיבא' העידו בפני 'The Marker' כי לעיתים מספרם של מטופלי הרש"פ עולה על 75% מסך המטופלים במחלקה. בתחקיר ערוץ 10 פורסם כי בבי"ח דנה בת"א מספר מטופלי המרפא והמטופלים הפלסטינים מסתכם לכ-90%. בשנים 2011-2015 נספרו במחלקה ההמטו-אונקולוגית ילדים בבית החולים שיבא 17,967 ימי אשפוז למטופלים מהרש"פ, ובמחלקה המטו-אונקולוגית ילדים באיכילוב נספרו באותה העת עוד 18,828 ימי אשפוז למטופלים אלה ובמחלקה ההמטו-אונקולוגית ילדים בעין כרם נספרו באותם השנים עוד 8,814 ימי אשפוז למטופלים מהרש"פ.

העברת תאומים סיאמיים ממד"א לסהר האדום, חזרה לביתם לאחר שקיבלו טיפול בבי"ח הדסה עין כרם בי-ם. מעבר המנהרות. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
העברת תאומים סיאמיים ממד"א לסהר האדום, חזרה לביתם לאחר שקיבלו טיפול בבי"ח הדסה עין כרם בי-ם. מעבר המנהרות. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

לשם ההמחשה, נכון לשנת 2013 היו במחלקה ההמטו-אונקולוגית ילדים בשיבא 18 מיטות, דהיינו 6,570 ימי אשפוז בשנה, שמאפשרים 32,850 ימי אשפוז בחמשת השנים 2011-2015. לפיכך, בתקופה זו שיעור המטופלים מהרשות הפלסטינית במחלקה ההמטו-אונקולוגית לילדים בבי"ח שיבא עמד על 55.6% מתפוסת המחלקה, לא כולל תיירי מרפא מחו"ל המאושפזים גם הם במחלקה זו. בתי החולים בירושלים, עין כרם, הר הצופים, ושערי צדק, נושאים בנטל גדול במיוחד של הטיפול בחולים מהרש"פ כאשר 53% מהמטופלים הפלסטינים מופנים אליהם לקבלת טיפול.

מתוך 'הפטריוטים', א'-ה', 22:00

את המחיר משלמים המטופלים הישראלים

המטופל הישראלי משלם את המחיר פעמיים: תחילה כשהוא מסבסד מכספי המיסים את הטיפול בפלסטינים ושנית בעומס על המערכת הרפואית והמחלקות עד כדי סכנת חיים. אחד המחירים להגעת מטופלים מהרש"פ הוא החדרת חיידקים עמידים לאנטיביוטיקה לבתי החולים בישראל, אשר עלולים להעמיד את החולים בסכנת חיים. בתחקיר שערך ערוץ 10 בנובמבר 2011 נמצא כי תינוקת פלסטינית שהגיעה לפגייה בבית החולים שניידר בפתח תקווה, הדביקה מספר פגים בחיידקים מסכני חיים.

בנוסף, העומס על המחלקות גורם לטיפול לקוי שמסכן את חיי הילדים הישראלים החולים, כאמור בייחוד במחלקות בהן מטופלים ילדים חולי סרטן. ההורים מספרים כי בשל מצבם החמור של הילדים מעזה, בשל היעדר טיפול, הם זוכים לא פעם לעדיפות על פני המטופלים הישראלים. בכתבה שפורסמה ב- The Marker בדצמבר 2013, ציינו הורים לילדים המטופלים במחלקות המתמחות במחלת הסרטן בבי"ח שיבא כי העומס הוביל למצב בו הילדים נאלצים להיאבק על מיטות עד כדי דחיית טיפולים. ההורים הביעו חשש מפני אשפוז ילדים חולי סרטן המטופלים בכימותרפיה במחלקות, דבר שעלול להוביל לסכנת חיים ממשית בשל מערכת החיסון הפגיעה של אותם ילדים.

אמבולנס ישראלי מבהיל לבית החולים מחבל שדקר חייל במחסום בל, הסמוך לבית חורון. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
אמבולנס ישראלי מבהיל לבית החולים מחבל שדקר חייל במחסום בל, הסמוך לבית חורון. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

 

עוד סיפרו ההורים על הכשלים הרפואיים בשל העובדה כי רופאי ילדים שאינם מתמחים בסרטן, אינם מיומנים דיים בטיפול במחלה. כך באחד המקרים נזקקה ילדה לניתוח בשל התקנה שגויה של התקן המחובר לאינפוזיה.  רופא שאיננו בקיא במחלה עלול לתת אנטיביוטיקה שתדחה את סבב הכימותרפיה הבא של המטופל. "אנחנו מאוד חרדים שילד בלי מערכת חיסונית יעבור למחלקה רגילה, על אף שמנסים להרגיע אותנו", סיפרה אחת האימהות. "אחר כך הבנתי מהעובדת הסוציאלית שכמעט כולם עוברים את המסכת הזו: אומרים למשפחה 'לא נפנה אתכם בכוח, אבל תדעו שבגללכם ילד אחר לא יקבל טיפול, וכשהילד שלכם יצטרך טיפול אולי לא יהיה לו מקום'. זו סחיטה רגשית".

נתוני האשפוז של המטופלים הפלסטינים בבי"ח הדסה עין כרם. מתוך דו"ח ארגון לביא
נתוני האשפוז של המטופלים הפלסטינים בבי"ח הדסה עין כרם. מתוך דו"ח ארגון לביא

 

ההורים סיפרו על פינוי ילדים בשל 'שיקול מיטתי'. אחד ההורים אף איים על מנהל בית החולים כדי שלא יפנו את בנו החולה במהלך האשפוז למחלקה בה הוא עלול להיחשף לזיהומים שעלולים לסכן את חייו. לדברי ההורים, הרופאים והאחיות נשברים לפעמים אך לא יכולים להשמיע קול.  לא פעם שומעים ההורי המאושפזים את הצוות הרפואי מתלונן ומתריע מפני קריסה וכן רופאים המצרים על כך שאינם מצליחים להגיע ולטפל בכל המטופלים. כשהתלוננו בפני מנהל ביה"ח דאז, פרופ' זאב רוטשטיין ,הוא הציע כי מי שזה לא מוצא חן בעיניו ייקח את הילד ויעבור לבית חולים אחר.

פלסטינים ממתינים במחסום הסמוך לבית"ר עילית. צילום: נתי שוחט
פלסטינים ממתינים במחסום הסמוך לבית"ר עילית. צילום: נתי שוחט

 

האם הרש"פ משלמת לבתי החולים בישראל עבור הטיפול?

בניגוד לתיירי מרפא המשלמים תעריף יקר יותר, פלסטינים זוכים לסבסוד משמעותי ומשלמים תעריף א' לו זכאים אזרחי ישראל. למרות זאת, הרשות הפלסטינית מתחמקת מתשלום סדיר, והפלסטינים זוכים לטיפול ללא תנאים. "הרשות הפלסטינית משלמת 10 וזה עולה 100", העיד לפני כשלוש שנים אותו פרופ' רוטשטיין, בוועדת גרמן. "מה תגיד? אני לא עומד בזה, לא לטפל בילד. הוא הגיע על הידיים של אבא שלו למשרד שלי. ואז אני מקבל 10 ומוציא 100 כדי לסבסד אותם".

עוד העיד פרופ' רוטשטיין: "מטופלינו הפלסטינים, בניגוד לתיירים, אינם מסוגלים לכסות את עלות טיפוליהם. חלקם מופנים מהרשות בהתחייבות מוגבלת, וחלקם ממומנים על ידי מרכז פרס לשלום או נדבנים, אך אנחנו הישראלים מסבסדים את הטיפולים לאוכלוסייה הזאת. המניע היחיד שלנו בטיפול בהם הוא המניע האנושי". זאת על אף שבהנחיית חשב משרד הבריאות משנת 2010 הובהר כי על פי הסכמי אוסלו הרשות הפלסטינית היא האחראית הבלעדית לתשלום עבור מטופליה. ואולם בית חולים ישראלי יישא על עצמו את הוצאות הטיפול רק במקרה בו לא יידע כנדרש את הרש"פ בדבר ההוצאות.

מצוקה דומה נשמעה לאחרונה מפיו של ראש חטיבת הכספים ב'שירותי בריאות כללית', רו"ח אלי כהן, לדבריו: "לא יעלה על הדעת שהרשות הפלסטינית תנצל את החוק בישראל ותעשה דין לעצמה באופן שמוסדות רפואיים ציבוריים מעניקים שירותים לתושביה בלי לקבל תשלום עבורם, על חשבון משלם המסים הישראלי בכלל ומבוטחי 'הכללית' בפרט. בולטת הבעיה ביתר שאת בנושא היולדות הפלסטיניות, הן המדינה (המוסד לביטוח לאומי) והן הרשות מסרבות לממן 23 חובות אלו, שמתגלגלים לכתפי מבוטחי 'הכללית' .

תגובת משרד הבריאות: "ישראל מקבלת לטיפול בארץ רק מקרים בהם אין יכולת טיפולית ברשות ולאחר אישור גורמי הביטחון והרפואה. הבדיקות שנעשות בבתי חולים בישראל לתושבי הרשות פעמים רבות מתבצעות תוך כדי אשפוז, כאשר מה שקובע במקרה זה היא הדחיפות הרפואית. הגעת חולים מהרשות הפלסטינית מתואמת מראש עם בתי החולים בארץ להשלמת טיפול שחסר ברשות, כאשר החולים מתקבלים לבתי החולים בארץ רק אם יש מקומות פנויים. בנוסף, מדינת ישראל מחויבת לתת מענה לטיפולים מצילי חיים לחולים מהרשות, אין מדובר בקדימות לחולים מהרשות. חשוב לציין כי במקרים רבים, על מנת לחסוך את הצורך בהעברת מטופלים לישראל וכאשר רפואית הדבר מתאפשר, רופאים מבתי חולים בישראל מייעצים לרופאים מהרשות בטיפול הנדרש. כמו כן, ישנם רופאים מהרשות אשר עוברים התמחות בישראל על מנת לחזור עם הידע לטיפול ברשות".

יותר ממחצית המטופלים במחלקות הסרטניות בשיבא הם פלסטינים. מתוך דו"ח ארגון לביא
יותר ממחצית המטופלים במחלקות הסרטניות בשיבא הם פלסטינים. מתוך דו"ח ארגון לביא

 

בעיקר הנטל נושאים בתיה"ח בירושלים. מתוך דו"ח לביא
בעיקר הנטל נושאים בתיה"ח בירושלים. מתוך דו"ח לביא
מספר ימי האשפוז של מטופלים פלסטינין. מתו"ך דו"ח ארגון לביא
מספר ימי האשפוז של מטופלים פלסטינין. מתו"ך דו"ח ארגון לביא

למסמך העמדה המלא של ארגון 'לביא' >

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא