22:06 18/12/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > "המכשול לשלום איננו ההתנחלויות – אלא הסירוב הפלסטיני"

"המכשול לשלום איננו ההתנחלויות – אלא הסירוב הפלסטיני"

משרד החוץ הגיב בחריפות לגינוי של האמריקאי נגד ההחלטה להרחיב את "שבות רחל" כפתרון לתושבי עמונה: "היחידות שאושרו אינן 'התנחלות חדשה'"

"98 יחידות הדיור שאושרו בשילה אינן 'התנחלות חדשה'", כך הגיב אמש (ד') משרד החוץ הישראלי להודעת הגינוי החריפה של מחלקת המדינה האמריקאית, נגד ההחלטה להרחיב את היישוב "שבות רחל" כפתרון לתושבי עמונה.

"חוצפה אמריקאית". מתוך הפטריוטים היום (ה')

"המבנים ייבנו על אדמת מדינה בשטח הקיים של שילֹה ולא ישנו את הגבול המוניציפלי או את המיקום הגיאוגרפי של היישוב. היחידות נועדו לספק פתרון דיור לתושבי עמונה שיאלצו לעזוב את בתיהם בעקבות צווי ההריסה שהוציא בית המשפט העליון", הוסיפו במשרד החוץ.

חלוקים בעניין הבניה. רה"מ בנימין נתניהו ונשיא ארה"ב ברק אובמה. צילום: אבי אוחיון, פלאש 90

עוד ביקשו להדגיש כי "ישראל מחויבת לפתרון שתי מדינות לשני עמים, הכולל מדינה פלסטינית מפורזת המכירה בישראל כמדינה יהודית. המכשול האמתי לשלום איננו ההתנחלויות – סוגיה שיכולה וצריכה להיפתר באמצעות משא ומתן בין הצדדים – אלא הסירוב הפלסטיני המתמשך להכיר במדינה יהודית בגבולות כלשהם".

בהודעה שהוציאה אמש מחלקת המדינה האמריקאית, אמר הדובר מארק טונר כי ארה"ב "מגנה בתוקף את ההחלטה האחרונה של ממשלת ישראל לקדם תכנית אשר תיצור התנחלות חדשה משמעותית עמוקה בתוך יהודה ושומרון".

לדבריו, מדובר ב"התנחלות שתכלול עד 30 יחידות דיור – ותגרום נזק נוסף לסיכויים לפתרון שתי מדינות לשני עמים. האישור למפרע של מאחזים סמוכים חוקיים, או התוויית גבולות חדשים ליישובים קיימים, אינו משנה את העובדה שאישור זה סותר הצהרות פומביות קודמות על ידי ממשלת ישראל כי אין לה כוונה להקים התנחלויות חדשות".

תועתק סמוך לשילה? עמונה. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

בדומה לגינויו של מזכ"ל האו"ם, גם במחלקת המדינה בארה"ב סוברים כי "מיקום היישוב בו אושרו היחידות קרוב יותר לירדן מישראל – והוא יחבר שורה של מאחזים באופן שימנע אפשרות לקיים מדינה פלסטינית בת קיימא".

"אנחנו מוטרדים משום שישראל וארה"ב חתמו על הסכם סיוע צבאי חסר תקדים – וישראל נוקטת בהחלטה המנוגדת לאינטרס הביטחוני ארוך הטווח שלה לסיום הסכסוך", נכתב בהודעת הגינוי אשר לראשונה מקשרת בין בנייה ביו"ש להסכם הסיוע.

"זה גם מייאש, משום שבעוד ישראל והעולם ביכו את פטירתו של נשיא המדינה המנוח, שמעון פרס, ומנהיגים מארה"ב והמדינות אחרות באו לכבד את הלוויתו – קודמו התכניות שיערערו את הסיכויים להשיג את פיתרון שתי המדינות בו תמך פרס בלהט", לשון ההודעה.

"ישראל צריכה להחליט בסופו של דבר, בין הרחבת התנחלויות לשמירה על האפשרות של פתרון שתי המדינות. מהלכים כאלה רק יביאו עליה גינויים מהקהילה הבינלאומית", נכתב בסוף הודעת הגינוי.

מזכ"ל האו"ם נגד ההחלטה להרחיב את "שבות רחל"

כזכור, שלשום (ג') תקף מזכ"ל האו"ם באן קי מון בהודעה שפרסם דוברו, פרחאן חאק, את ההחלטה להרחיב את היישוב "שבות רחל" שבבנימין. לטענתו, "הקמת התנחלות חדשה ליד שילה תרחיק את האפשרות למדינה פלסטינית בת קיימא בעלת רצף טריטוריאלי".

מתנגד לבניה בבנימין. מזכ"ל האו"ם, באן קי מון. צילום: שלומי כהן, פלאש 90
מתנגד לבניה בבנימין. מזכ"ל האו"ם, באן קי מון. צילום: שלומי כהן, פלאש 90

הדובר הוסיף כי מזכ"ל האו"ם "קורא לישראל לעצור ולהפוך החלטות כאלה שמשיגות תוצאה הפוכה, בשם האינטרס של שלום והסדר סופי וצודק".

מתקפת הגינויים החלה לאחר שבמוצ"ש דווח בחדשות 2 כי הממשלה אישרה 98 יחידות דיור חדשות כהרחבה ליישוב "שבות רחל" שבבנימין. ההרחבה שמטרתה לשמש חלופה לתושבי עמונה בעקבות פסיקת בג"צ, אושרה ע"י ועדת התכנון העליונה ביום רביעי שעבר ותאפשר הרחבה של 200 יחידות נוספות בעתיד ואף הקמת אזור תעשייה.

בעמונה לא מרוצים מהחלופה המוצעת וממתינים להסדר משפטי אחר דוגמת חוק ההסדרה. גם בשמאל הביעו מורת רוחם מההחלטה.

עמונה כיום ובעתיד?
עמונה כיום ובעתיד?

נתניהו: "אף אחד לא מגן על ההתנחלויות יותר ממני"

בראיון לערוץ 20 בזמן ביקורו בארה"ב ,רמז רה"מ בנימין נתניהו בעניין הנסיונות להציל את הישוב עמונה מהריסה, כי ישנו פתרון בקנה. האם להרחבת 'שבות רחל' רמז אז רה"מ?

"עמונה זו בעיה גדולה. בעיה משפטית סבוכה. יש החלטה של ביהמ״ש מצד אחד ויש גם את העמונות הבאות. ואנחנו מנסים, אני מנסה, בדרך יצירתית לפתור את שתי הבעיות", הסביר רה"מ.

  רה"מ נתניהו בעניין עמונה לערוץ 20

"אני כינסתי את היועמ״ש, את שר הביטחון ושרת המשפטים במטרה לחפש פתרון יצירתי. פתרון יצירתי הוא פתרון תמיד שלא חושבים עליו. ויש רעיונות, יש אפילו רעיון מעניין מאוד, אבל כשאני אחזור לארץ אני אוכל להידרש לזה".

עוד הוסיף ראש הממשלה, כי "אף אחד לא מגן על ההתנחלויות יותר ממני. לא רק בזירת האו״ם כפי שראיתם אתמול, אלא גם בפועל, אף אחד גם לא תומך בהתיישבות יותר ממני, גם מול לחצים בינ״ל. אני חושב שהמתיישבים יודעים את זה היטב. הם יודעים את זה היטב".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

גדי איזנקוט וההשפלה בנבי סלאח. צילום: פלאש 90, צילום מסך

מילואימניקים לרמטכ"ל: חדד נהלים ומנע השפלה נוספת

בעקבות ההשפלה בנבי סלאח: סא"ל במיל' אייל פלטק פנה לרמטכ"ל גדי איזנקוט בדרישה לחדד את הנהלים במשימות של ביטחון שוטף: "ייבש הדיו מלתאר את גודל ועוצמת ההשפלה"