"שערורייה מבחינה מקצועית וערכית" כך מתאר מח"ט גולני לשעבר תת אלוף שמואל זכאי את התנהלות הפיקוד הבכיר סביב פרשת אלאור אזריה. הערב (ב') התפרסמו חוות הדעת של שלושת האלופים שיעידו לטובת הלוחם אלאור אזריה וסוברים כי: "כשבוחנים את מבחן הסבירות, הרי שהיה יסוד מקצועי לבצע ירי לנטרול המחבל".

 הפטריוטים בדיון על עדויות האלופים לטובת אזריה

לקראת חידוש הדיונים במשפטו של לוחם כפיר אלאור אזריה בסוף החודש, יעידו קצינים בכירים לטובת החייל. בין הקצינים שיעלו על דוכן העדים, נמצאים תת אלוף במילואים שמואל זכאי, האלוף במילואים דן ביטון והאלוף במילואים עוזי דיין שכיהן בעבר כסגן הרמטכ"ל וכראש המועצה לביטחון לאומי.

בחדשות 2 פורסם הערב (ב') את הגנותיהם של האלופים לטובת אלאור אזריה. חוות הדעת של שלושת האלופים וטענותיהם חמורות במיוחד: שלושת הקצינים מסכימים עם הגרסה של אלאור אזריה.

שמואל זכאי: "ברדק"

זכאי קובע שהתביעה טועה. "העובדה שהמחבל זז והעובדה שהיו שני מחבלים מוכיחה לטענתו כי אזריה פעל כפי הנדרש". זכאי מפנה אצבע מאשימה לצוות הפיקודי במקום ואומר כי הבעיה היתה בעיקר אצלם. "כשבוחנים את מבחן הסבירות, הרי שהיה יסוד מקצועי לבצע ירי לנטרול המחבל" אומר זכאי.

שמואל זכאי "ברדק". פלאש 90
שמואל זכאי "ברדק". פלאש 90

"ברדק. אין דרך אחרת להגדיר את הזירה כפי שנוהלה. שום בידוד, חיילים מסכנים את עצמם, צוותים רפואיים וחיילים אחרים. הנחיית המג"ד ממשיכה את הכשל הפיקודי. אין ואסור לפנות מחבל בלי זיהוי חבלני".

האמירות הקשות ביותר הן נגד שר הביטחון על ההתבטאויות של יעלון: "האם יעלה על הדעת שהחייל ידע שהוא הולך לדין משמעתי ולאחר מכן יתבטא שר הביטחון, רמטכ"ל ודובר צה"ל בעניין זה? בהתבטאויות כמו "החייל סרח", "החייל התבהם"? הדברים בעייני מזעזעים. לא זו אף זו מדובר בפעילות שמחבלת ומחסלת כל אפשרות להליך שיפוט נקי".

"ההתנהלות לאחר התחקיר של דרג פיקוד הבכיר, כולל האשמתו הפומבית של הלוחם ברמיזות ובצורה ישירה, היא שערוריה מבחינה מקצועית וערכית. היתה כאן פגיעה היתה כאן פגיעה חמורה בהגיון של בסיס החוק. דבר שהשלכותיו הן לא פחות מבעלות סיכון לחיי אדם".

"מחדל פיקודי"

חוות הדעת של עוזי דיין: "הפיקוד על האירוע וניהול הזירה היה לקוי. אין לערב את מצ"ח בחקירת אירועים מבצעיים. אין להם את הנסיון הדרוש לכך. אני מציע לבית המשפט להתעלם מכל האמירות השופטות שנשמעו ומכל לחץ ציבורי. לתוצאות המשפט יש משמעויות לכלל הלוחמים והציבור הרחב".

"היה מחדל פיקודי מהמח"ט המג"ד והמ"פ" אומר האלוף דן ביטון "לדעתי המ"פ נכנס לטראומה מעצם הירי. התיק מהווה קו שבר. הכרעה לא נכונה תוביל לכך שאף חייל לא יוכל בסופו של דבר לבצע ירי מציל חיים כמו שביצע החייל".

משפטו יתחדש בסוף החודש, אלאור אזריה. צילום: פלאש 90
פעל כנדרש, אלאור אזריה. צילום: פלאש 90

למרות הטענות הקשות התביעה נשארה בעמדתה ורואה את אזריה כאשם בהריגת המחבל.

פרקליטיו של אזריה ביקשו שלא להתייחס לתוכן העדויות אלא בבית הדין: "העדים הבכירים לא יחששו גם אם שמותיהם פורסמו ואף שנמתחה מחוגים מסויימים ביקורת על עצם נכונותם להעיד".

כזכור, מיד עם פרסום הפרשה, האשימו בכירי מערכת הביטחון את החייל אזריה בהתנהלות פסולה ופלילית. שר הביטחון דאז, בוגי יעלון, אמר במליאת הכנסת כי על פי התחקיר "יש פה אירוע של חייל שסרח ולא של גיבור".
‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.